CHP, ENCÜMEN OYLAMASINI SAVUNDU

Tarih: 2013-04-09 00:00:00

CHP Kdz. Ereğli ilçe Başkanı Hayrettin Kartal  'Yanlışın sobasına odun atanlar yanacak. Bile bile yanlışı savunanlar,  Ereğli halkına yanlış bilgi verenler, kamuoyunu yanıltmaya çalışanlar yanacak'  sözleriyle AKP'lilere seslendi. ÖRGÜT VE GRUP DİMDİK

CHP Kdz. Ereğli ilçe Başkanı Hayrettin Kartal  'Yanlışın sobasına odun atanlar yanacak. Bile bile yanlışı savunanlar,  Ereğli halkına yanlış bilgi verenler, kamuoyunu yanıltmaya çalışanlar yanacak'  sözleriyle AKP'lilere seslendi.

ÖRGÜT VE GRUP DİMDİK AYAKTA: Gerçekleri saptıramazsınız. Yasaları çarpıtamazsınız. Belediye başkanı, CHP'li belediye meclis üyelerine, CHP'nin Genel Başkanına hakaret ve sataşmalarla bir yere varamazsınız. Bu tür davranışlarla CHP'yi ve CHP 'lileri sindirebileceğinizi düşünüyorsanız  hodri meydan!... CHP İlçe Örgütü,Belediye Başkanı ve Belediye Meclis Grubu dimdik ayaktadır. CHP'liler dimdik ayaktadır

CHP Kdz. Ereğli ilçe Başkanı Hayrettin Kartal, 3-4 Nisan tarihlerindeki Kdz. Ereğli Belediyesi'nin meclis toplantılarında encümen seçimleriyle ilgili yaşanan tartışmalarla ilgili görüşlerini açıkladı. Kartal, Belediye Başkanı gibi 3 Nisan'daki oylamanın belediye kanununun ilgili yasa ve yönetmeliklerine uygun olmadığını, yapılan hatanın da 4 Nisan'da düzeltildiğini ifade ederken, olayı antidemokratik uygulama olarak değerlendiren AKP ilçe Başkanı ve Meclis üyelerin bir bardak suda fırtına kopardıklarını söyledi.

ÇAKIR'A: ÖNCE OKU

'Yanlış hesap Bağdat'tan döner' diyen Hayrettin Kartal,  AKP'lileri bilgi kirliliği yaratmakla suçlayarak  'CHP, ülkeye demokrasiyi getiren, tüm kurumların hukuk ve yasalar temelinde çalışmasını, herkesin de buna uymasını savunan, 90 yıldır bunun mücadelesini veren bir partidir. AKP İlçe Başkanı arkadaşım; Önce AKP iktidarının çıkardığı yasa ve yönetmelikleri  iyice oku, ondan sonra konuş!..... Evet !.... Yanlışın sobasına odun atanlar yanacak. Bile bile yanlışı savunanlar,  Ereğli halkına yanlış bilgi verenler, kamuoyunu yanıltmaya çalışanlar yanacak'  dedi.

KALAY, ALPAGO VE ÇAKIR'A SORU

CHP İlçe Başkanı Kartal  basın toplantısındaki sözlerine şöyle devam etti: AKP meclis üyesi Sayın Yusuf  KALAY' a mertçe soruyorum. 3 Nisan'da ki encümen seçiminde oylar eşit çıktığında ikinci kez seçimlerin tekrarlanması gerektiğini, yine eşit çıkarsa kuraya gidilmesi gerektiğini biliyor muydun, bilmiyor muydun? Bunu bildiğin halde çıkıp niye konuşmadın? Yine AKP meclis üyesi Sayın Esra ALPAGO' ya soruyorum. Eğer kendine güveniyorsan, 3 Nisan'da ki ilk oylamadan önce çıkıp açıkça aday olduğunu ilan etmedin? ve yine kendine güveniyorsan 4 Nisan'da yasanın emrettiği seçimin tekrarına niye katılmadın? Katılamazdın !....Çünkü hangi kumpas ve pazarlıklar içinde olduğunuz ortaya çıktı ve biz bu pazarlıkların tüm ayrıntılarını biliyoruz.  Ve yine AKP meclis üyesi Sayın Adem ÇAKIR!.... CHP ve CHP'liler hukuk ve demokrasiyi sizden mi öğrenecek? Hukukun, demokrasinin ve özgürlüklerin savunucusu CHP'nin Genel Başkanı  Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU' nu ağzına alırken dikkatli konuşmalısın !.

KONGREYİ YAPAMADIN VURGUSU

Yasa ve yönetmelik gayet açık. İlk gün seçimde hata yapılmıştır. İkinci gün düzeltilmiştir. Buna rağmen yanlışta ısrar etmek, yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali, mağdur pozlarıyla kamuoyunu yanıltmaya çalışmak, Kdz.Ereğli halkına saygısızlıktır. Kaldı ki AKP, zaten Kdz.Ereğli halkına saygısızlığı kural haline getirdi. İlçe kongresini dahi yapmayarak, AKP'ye oy vermiş Kdz.Ereğli halkının özgür iradesini hiçe saydı.

HAKSIZ YERE YAYGARA KOPARAN

Ben açıkça sormak istiyorum. AKP İlçe kongresini CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu mu engelledi? Meclis toplantısında haksız yere yaygara koparan, CHP 'li üyelere sataşan AKP'nin sayın meclis üyeleri, Sayın AKP İlçe Başkanı size soruyorum. Hukuku ve demokrasiyi bu kadar çok savunuyordunuz da, AKP'ye oy vermiş Kdz.Ereğli halkının AKP içinde seçme ve seçilme hakları gasp edilirken nerelerdeydiniz.? Genel Merkezinizin bu anti- demokratik dayatmasına niye boyun eğdiniz? Hak, hukuk,  adalet, özgürlük, demokrasi gibi kavramlar içi boş, süsleme kavramlar değildir. Ona sahip çıkacak yürek, bilinç ve kararlı bir duruş olursa anlam taşır. AKP İlçe örgütünde demokrasi katledilirken, İlçe başkanı ve yönetim yukarıdan baskıyla dayatılırken hiçbir tepki vermeyeceksiniz, ondan sonra hukuk ve demokrasi havarisi  kesileceksiniz. Demokrasinin kurucusu ve savunucusu CHP'nin, CHP'lilerin sizden hukuk ve demokrasi dersi almaya ihtiyacı yoktur.

MECLİS GRUBU DİMDİK AYAKTA

Tribünlere dönük, meclis üyeliği sıfatına yakışmayan, bu ucuz provakatif protesto gösterileriyle  Ereğli halkını kandıramazsınız. Gerçekleri saptıramazsınız. Yasaları çarpıtamazsınız. Belediye başkanı, CHP'li belediye meclis üyelerine, CHP'nin Genel Başkanına hakaret ve sataşmalarla bir yere varamazsınız. Bu tür davranışlarla CHP'yi ve CHP 'lileri sindirebileceğinizi düşünüyorsanız hodri meydan!  CHP İlçe Örgütü,Belediye Başkanı ve Belediye Meclis Grubu dimdik ayaktadır. CHP'liler dimdik ayaktadır. Tüm CHP'liler, Türkiye için, Ereğli için, hak, hukuk, demokrasi ve özgürlük için omuz omuza kenetlenmiştir.

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Atmaca :

Hayrettin Kartal açıklamış,karar doğruymuş.O zaman Hakime,savcıya gerek yokki Hayrettin varya. Yapmayın beyler HUKUK DEVLETİYİZ.Biraz sabır.

Çaycı Gadim :

CHP Meclis grubu dim dik ayaktaymış.Ayakta tabi disipline verdiklerin ayaktalar tabi,vermediğin yanındakilerde dimdik ayaktalar. Resimde yanında olanlar için konuşabilirsin.diğerleri için yorum yapma,halk herşeyi takip ediyor. Grupmu kalmış,ver disipline beklersin grubu.Bu adamları ceza korkusuyla sözde grupa dahil edebilecekmisiniz.Bay bay

hukuk prof. :

hayrettin kartal sen hukukçumu oldun? yanlış hesab bağdattanmı döner suriyedenmi döner görürsün

Has Chp li :

meclis grubu dimdik ayaktaymış yapma ya dik haliniz buysa eğri haliniz nasıl olur çok merak ediyorum senin başkanınla olacağı bu kadar ona hakaret et bunun istifasını iste yok ya başka emriniz varmı

hayrettin bey e :

birleşik metali-iş listesi size neyi hatırlatıyor? dolaştırılıyor (muş)

kemalist :

CHP seçmeni CHP meclis üyelerine AKP li encümen adayına oy vermesi için oy vermedi kaldiki halk Ereğlide yerel yönetim konusunda CHP ye hiç bir teredüte mahal bırkamyacak bir oranla görev verdi kimse ama kimse ititraz edemez böyle sandık oyunlarıyla kişisel çıkar ilişkileri ile halkın iradesini yok sayamazsınız

kamil şen :

hayrettin başkan acaba madde 20 ye ne diyecek olan celal tatar a oldu

netret serçe :

BEŞİNCİ BÖLÜM Seçimler Başkan vekilleri ve katip üyelerin seçimi Madde 19 — Meclis, mahalli idareler seçiminden sonraki ilk toplantısında, üyeleri arasından ve gizli oyla meclis birinci ve ikinci başkan vekillerini, ikisi yedek olmak üzere en az dört kâtip üyeyi iki yıl görev yapmak üzere seçer. İki yıldan sonra seçilecek başkanlık divanı, yapılacak ilk mahalli idareler seçimlerine kadar görev yapar. Meclis başkanlık divanı seçimi üç gün içinde tamamlanır. Başkanlık divanı seçimi bu süre içinde tamamlanmaz ise Kanunun 30 uncu maddesi uyarınca işlem yapılır. Başkan vekilleri ve katip üye seçiminde fazladan isim yazılmış olması halinde oy pusulası geçersiz sayılır. Başkanlık divanında boşalma olması durumunda, yapılacak ilk toplantının ilk birleşiminde, kalan süreyi tamamlamak üzere yenisi seçilir. İki yılın hesabında başkanlık divanının seçildiği ay esas alınır ve ikinci yılın sonunda aynı ayda ikinci dönem başkanlık divanı seçimi yapılır. Meclis tatilde ise başkanlık divanı seçimi izleyen ayın toplantısında yapılır. Encümene üye seçimi Madde 20 — Meclis, mahalli idareler seçiminden sonraki ilk toplantısında, üyeleri arasından gizli oyla Kanunda belirtilen sayıda encümen üyesini seçer. Seçilen bu üyeler gelecek yılın aynı ayına kadar görev yapar ve her yıl o ayda encümen seçimleri yenilenir. Süresi dolan üyeler yeniden seçilebilir. Encümene üye seçimi nisbî çoğunluk ile yapılır. Seçimde oy pusulalarına seçilecek üye sayısından fazla isim yazılması halinde oy pusulası geçersiz sayılır. Oylarda eşitlik halinde ad çekmeye başvurulur. Encümenin seçilmiş üyeliklerinde herhangi bir nedenle boşalma olması halinde, meclisin yapılacak ilk toplantısının ilk birleşiminde kalan süreyi tamamlamak üzere yenisi seçilir. İhtisas komisyonlarının oluşumu Madde 21 — Meclis, görev süresi bir yılı geçmemek üzere, nisbî çoğunlukla en az üç, en çok beş üyeden oluşan ihtisas komisyonları kurabilir. Büyükşehir belediyelerinde bu komisyonlar en az beş en çok dokuz üyeden oluşturulur. Meclis, komisyonlara üye seçiminden önce kurulacak komisyonu ve üye sayısını belirler. İl ve ilçe belediyeleri ile nüfusu 10.000

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.