ÇİFT, İŞ KADINLARINA ANAYASAYI ANLATTI

Tarih: 2010-09-03 00:00:00

AK Parti MKYK Üyesi Emine Çift, Zonguldak İş Kadınları Derneği Başkanı Hikmet Özdemir'i ziyaret ederek referandum ile ilgili görüş alış verişinde bulundu. Emine Çift, Resmi Gazete'de yayınlanan Anayasa Paketi Değişikliğini gösteren gazetenin fotokopisini

AK Parti MKYK Üyesi Emine Çift, Zonguldak İş Kadınları Derneği Başkanı Hikmet Özdemir'i ziyaret ederek referandum ile ilgili görüş alış verişinde bulundu. Emine Çift, Resmi Gazete'de yayınlanan Anayasa Paketi Değişikliğini gösteren gazetenin fotokopisini vererek, “Evet” demek için gerekli gördükleri nedenleri anlattı. Çift ve beraberindekilerin Zonguldak İş Kadınları Derneği'ni ziyaretinde farklı görüşler öne çıktı. Dernek Başkanı Hikmet Yılmaz Özdemir'in referandumla ilgili hazırlıklı olduğunu gören Emine Çift, “Önce siz bana anlatın. Önce ben sizi dinleyeyim” dedi.
Bunun üzerine Özdemir, askeri darbe anayasasının mutlaka değişmesi gerektiğine inandıklarını, İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu'nun da bu görüşte olduğunu, ancak 12 Eylül'de yapılacak oylama için endişeleri olduğunu ifade etti. Paket içinde bulunan bazı maddelerdeki değişiklik önergelerine sıcak baktıklarını belirten Özdemir, özellikle yargı sisteminin işleyişine yönelik değişiklik önerilerinden endişeli olduklarını ifade etti. Hakimlerin ve savcıların tarafsız görev yapabilmelerinin güvence altında tutulması gerektiğini belirten Özdemir, önerilen anayasa değişikliği ile yargının siyasallaştırılması yönünde endişeleri olduğunu ifade etti. Önerilen değişiklik paketinin bir çok yönüyle çok masum gösterilmeye çalışıldığını ifade eden Özdemir, düzenlemenin bu haliyle hangi parti iktidar olursa olsun yargının siyasallaşmasına ve siyasi iktidarların baskısı altında kalacağına inandığını söyledi. AK Parti MKYK Üyesi Emine Çift ise, Özdemir ve Özdemir gibi düşünenlerin endişelerini anladıklarını ancak referandum paketiyle oylanacak maddelerin 12 Eylül darbe anayasasına darbe niteliğinde olduğunu belirtti. Çift, paketin dört dörtlük olduğunu savunmadıklarını ancak bu değişikliğin daha sonraki yıllarda yapılacak düzenlemelerin de önünü açacağını belirtti. Türkiye'nin özgürlükleri yolunda önemli bir adım attıklarını belirten Çift, bu düzenlemeyle aksine yargı üzerindeki baskıların sona ereceğini belirterek, “13 Eylül gelir, çıkarız sahaya tartışırız. Ama bu paket siyasetin dışında bir konu. Hadi siyasetin zeminine doğru çeksen, paketten bir şey söylesinler, anlatsınlar ve mümkünse bunu doğru anlatsınlar. Ondan sonra yine 'hayır' derlerse bile insanların düşüncelerine saygılıyım. Elbette herhangi bir husus da tavırları olacaktır. Yani bir yerde bulunacaklardır. Buna saygılıyım. Ama orta da tartışma konusu olan bir paket var, fakat buna eleştiri getirilirken içindeki maddelerden getirilmiyor bu eleştiri. Ben 'evet' diyen bir insan olarak gerekçelerimi ortaya koyabiliyorum. Şunu iddia etmiyorum, 'Bu paket dört dörtlük, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde olmuş, olabilecek en iyi paket, demokrasi kurtuldu' demiyorum. Böyle bir iddiamızda yok zaten. Keşke anayasa komple değişmiş olsaydı, ama bunun bir sonraki aşaması zaten anayasa değişikliği. Kişisel olarak da üzüntü duyduğum tek şey bu. Tartışılması, konuşulması gereken mevzu 'evet' ya da 'hayır'dır. Konuşmalarımızı paket üzerinden yapmalıyız. Bu arada vatandaşında bu konuda sorumluluk sahibi olması gerekiyor, okuması gerekiyor. Bilgiye ulaşmak çok zor değil. Bana inanmayabilirler. Haklıdırlar. Herkes kendine göre değerlendirmede bulunabilir. Kimseye itimat etmesinler bu durumlarda” dedi.
Yaklaşık 45 dakika süren ziyaret sonrasında Çift ve Özdemir bir birlerine teşekkür ettiler.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.