ÇİFTCİLERE UYARI

Tarih: 2015-05-25 15:41:56

Alaplı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Rafet Yılmaz, Büyükbaş hayvanlarda görülen ve ölümlere neden olan nodüler ekzantemi (lumpy skin) hastalığına karşı çiftçileri uyardıklarını bildirdi.

Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Hastalığa karşı İlçede tüm önlemleri aldıklarını söyledi.

Ülkemizde Sığırların Nodüler Ekzantemi aşısı henüz üretilmediğini ifade eden Yılmaz, şunları söyledi:

"Büyükbaş hayvanlarda  görülen, sığırların Nodüler  Ekzantemi (Lumpy Skın Disease(LSD) özellikle yüksek verimli ve gebe sığırlarda yüksek ölümle seyreden, ani yüksek ateş, iştahsızlık, göz ve burunda akıntı, nekrotik cilt lezyonları, bacaklarda ödem ve şişmiş lenft düğümleri gibi belirtiler gösterir. Hastalık hayvanın vücudunda oluşan yara gözeneklerine konan sinekler vasıtasıyla bulaşmaktadır. Bu hastalık viral bir hastalık olup, hastalıktan korunmak için aşı tedavisi uygulanmaktadır. Bu dönemde hem hayvandaki seconder enfeksiyonları önlemek hem de immun sisteme takviye yapmak amacıyla koruyucu tedavi olan vitamin ve antibiyotik uygulaması yapılabilmektedir. Aşılı hayvanlarda yoğun ilaç tedavisi sonucunda 10. günden itibaren iyileşme gözlenebilmektedir. Aşısız hayvanlarda hastalık genellikle ölümle seyretmektedir. Hastalıktan korunmak için aşı uygulaması yanında sinek ( vektör ) mücadelesi önem arz etmektedir. Büyükbaş hayvanlarda bu bakımdan dış parazit tedavisinin de önemi büyüktür. Ülkemizde Sığırların Nodüler Ekzantemi aşısı henüz üretilmemekle birlikte, hastalık koyun, keçi çiçeği hastalığının da etkeni olan poxviridae ailesinden olduğundan ve söz konusu virüsler arasında çapraz koruma bulunduğundan, hali hazırda ülkemizde var olan koyun –keçi çiçeği aşısı ile büyükbaş hayvanlar aşılanarak hastalıkla mücadele edilmektedir. Müdürlük olarak hastalığa karşı İlçemizde gerekli tüm önlemleri almış bulunmaktayız."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.