D-4 DENETİM TEPKİSİ!..

Tarih: 2012-05-19 00:00:00

Alaplı Birlik Özel Halk Otobüsleri Kooperatif Başkanvekili Sali Koçak, Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğüne ait kantar'da D-4 belgesi ile ilgili halk otobüslerine yönelik denetimlere tepki gösterdi. Koçak, D-4 belgesi için 30 Haziran 2012 tarihine kadar süre
Alaplı Birlik Özel Halk Otobüsleri Kooperatif Başkanvekili Sali Koçak, Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğüne ait kantar'da D-4 belgesi ile ilgili halk otobüslerine yönelik denetimlere tepki gösterdi.
Koçak, D-4 belgesi için 30 Haziran 2012 tarihine kadar süre verildiğini belirterek, Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğüne ait kantar'da D-4 belgesi ile ilgili halk otobüslerine yönelik yapılan denetimleri niçin yapıldığını anlamakta güçlük çektiklerini söyledi. Yapılan denetimlerde halk otobüslerindeki vatandaşların da mağdur edildiğini belirten Koçak, "Alaplı belediyesi özel halk otobüsleri işletmecileri olarak 17 Mayıs 2012 tarihinde saat 14.00 ile 18.00 arası Göktepe altında bulunan Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğü'ne ait kantarda haksız denetimle karşı karşıya kaldık Yaklaşık 2 saatlik denetimde vatandaşımızda araçlarda 15 dakika bekletilerek denetim ekipleri tarafından vatandaşta cezalandırılmış araç ta 15 dakika beklemek zorunda kalmıştır.
Oysaki Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğü, Bolu Bölge Müdürlüğü'nden görevli olarak bölgemize gelen ekip taraflı ve haksız bir denetleme uygulaması yapılmıştır.
Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğü'nün 31 Kasım 2011 tarihinde yayınlanan 16 nolu genelgesinde aynen ilk defa 25 Şubat 2004 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Karayolu Taşıma Yönetmeliği çerçevesinde Valiliklerce Y yetki belgesi düzenlenebilmesine ilişkin 16 Ağustos 2004 tarihli ve 13835-30606 sayılı Bakanlığımız talimatından önceki bir tarihte alınmış il,ilçe trafik komisyonu kararlarına istinaden verilmiş tahditli plakaya sahip otobüslerle il içi veya şehirlerarası yolcu taşımacılığı faaliyetinde bulunanlar; 30 Haziran 2012 tarihine kadar durumlarını, yenilenerek 11 Haziran 2009 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliğine ve bu genelge'ye uygun hale getirmek zorundadırlar.
Bu süre zarfında söz konusu otobüslerin il/ilçe trafik komisyonu kararlarına istinaden ve bu kararların sınırları çerçevesinde yaptıkları taşımacılık faaliyetlerine izin verilir olarak tebliğ edilmiş olmasına rağmen görevli kurumunun yayınlamış olduğu genelgeden habersizcesine haksız denetimle karşı karşıya kaldık.
Alaplı özel halk otobüslerine özel bu keyfi denetimlerin sebebinin ne olduğunu anlamış değiliz dedi.
D-4 belgesi ile ilgili doğacak sıkıntıları Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğü Müsteşarı Talat Aydın'a ilettiklerini belirten Koçak, "Genel Müdürlükte 30 Mart 2012 tarihinde AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar ve Zonguldak Esnaf Odası Birlik Başkanı Muharrem Çoşkun ve Ereğli Şoförler odası Başkanı Cevdet Civelek ile birlikte Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğü Müsteşarı Talat Aydın ile yapılan toplantıda bu D-4 belgesinin bölgedeki işletmecileri sıkıntıya sokacağı yaptıkları düzenlemenin şehirler arası taşımacılığı kapsadığını kısa mesafeli hatlarda bu uygulamanın büyük sıkıntılar yaşatacağı ve vatandaşın çok büyük sıkıntılarla karşılaşacağı ve ayrıca işletmecilerden ücretsiz faydalanan 4736 sayılı Bakanlar kurulu kararı gereği gazi, şehit ailesi özürlüler basın belediye personeli, polis, jandarma ve postacı ücretsiz taşıma hizmeti alan kitlenin haklarını gasp edecek şekilde düzenleme olduğunu aktardık.
Vatandaşın ve işletmecilerin uğrayacağı sıkıntıların giderilmesi adına yeni düzenlemeler yapabileceklerini ifade etmişlerdir.
Genel müdürlükte bu çalışmalar yapılırken ve belge denetim süresinin 30 Haziran 2012 olmasına rağmen kurumunun yayınlamış olduğu genelgeyi okumadan incelemeden mi desek yoksa keyfe dayalı bir uygulamayla karşı karşıya kaldık diye konuştu.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.