DEMİRSU'DAN SSK AÇIKLAMASI

Tarih: 2009-09-02 00:00:00

Zonguldak Bölge Çalışma Müdür Vekili Gönül Demirsu, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun Ek 1. maddesine dayanılarak hazırlanan "Sosyal Güvenlik Kurumuna Yapılan Sigortalı ve İşyeri Bildirimlerinin Bazı Kurumlara Yapılması Ge

Zonguldak Bölge Çalışma Müdür Vekili Gönül Demirsu, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun Ek 1. maddesine dayanılarak hazırlanan "Sosyal Güvenlik Kurumuna Yapılan Sigortalı ve İşyeri Bildirimlerinin Bazı Kurumlara Yapılması Gereken Bildirimler Yerine Geçmesine Dair Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik"in 1 Ağustos 2009 tarihinde yürürlüğe girdiğini kaydetti.

Demirsu, açıklamasında şunları söyledi:

 

“PARA CEZASI UYGULANMAYACAK”

“31 Mayıs 2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 11 inci maddesine göre işverenler tarafından veya ticaret sicili memurlukları tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılan işyeri bildirimleri; 13 Haziran 1952 tarihli ve 5953 sayılı ‘Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun’un 3. maddesi ile 22 Mayıs 2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu'nun 3. maddesi hükümleri uyarınca ilgili bölge müdürlüklerine yapılması gereken bildirimlerin yerine de geçecektir. Bu nedenle; 1 Ağustos 2009 tarihinden önce kurulup ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu’na tescil işlemleri yapılmış olmakla birlikte Müdürlüğümüzde tescil kaydı bulunmayan ya da iş müfettişi raporu ile kaydı bulunmadığı tespit edilen veya diğer Kurumlarca bildirilen işyerleri ile 4857 sayılı İş Yasasının 3.maddesinde sayılan diğer yükümlülükleri yerine getirmeyen işyerlerine dosya numarası istenilmesi durumunda Müdürlüğümüzce tescil işlemi yürütülecek ve dosya numarası verilecek. Ayrıca 1 Ağustos 2009 tarihinden itibaren Bakanlığımıza yapılan işçi bildirimleri ile Bölge Müdürlüklerine yapılan işyeri bildirimlerinin kaldırılarak, bildirimlerin sadece Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılması, böylece tek bildirgeye geçilmesi ve bürokratik işlemlerin azaltılması amaçlandığından 1 Ağustos 2009 tarihinden önce yapılması gerektiği halde yapılmayan bildirimler için idari para cezası uygulanmayacaktır.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.