"DEMOKRATİK AÇILIMIN BİR PARÇASI MIDIR?"

Tarih: 2009-08-25 00:00:00

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın yanıtlaması istemi ile Meclis Başkanlığına soru öner gesi veren CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile ilgili sürdürülen hukuk uygulamalarını sordu. Başbakan Erdoğan'ın, "demokrat

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın yanıtlaması istemi ile Meclis Başkanlığına soru öner gesi veren CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile ilgili sürdürülen hukuk uygulamalarını sordu. Başbakan Erdoğan'ın, "demokratik açılım" adı altında İmralı'dan tehditler savuran katil bölücübaşının bile aracılar vasıtasıyla muhatap alan politika izlenirken, amacı Atatürk ilke ve devrimlerini korumak, geliştirmek, çağdaş eğitim yoluyla çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşmak" olan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nden burs alan öğrencilerle ilgili yapılan hukuk dışı uygulamalarla varılmak istenen hedefin ne olduğunu vurgulayan Köktürk soru önergesinde şu ifadelere yer verdi. "1989 yılında kurulan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) tüzüğünde dernek: "Atatürk ilke ve devrimlerini korumak, geliştirmek, çağdaş eğitim yoluyla çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşmak amacını gütmekte, ülkenin "çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkması" ülküsü için bilgi, beceri ve deneyim birikimiyle, gönüllü çalışan bir sivil toplum örgütü" olarak tanımlanmaktadır. Projelerini, "profesyonel sorumlulukla çalışan gönüllüleri, Milli Eğitim Bakanlığı, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) ile Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Mülki ve Mahalli İdareler ile birlikte gerçekleştirmektedir. Devrim Yasalarının yürürlükte olmasına rağmen, Türkiye'de Cumhuriyet karşıtı tarikat ve cemaatlerin kurdurduğu vakıf ve derneklerin de yoğun bir şekilde burs verme faaliyeti içerisinde olduğu bilinmektedir. Cumhuriyet karşıtı bu tarikat ve cemaatlerin burs faaliyetlerinin "Terör örgütleri"yle bağlantıları konusunda bugüne kadar bir çalışma yapılmış mıdır? ÇYDD'nin yaklaşık 15 Bin Bursiyerine "Terörist" incelemesi yapılması,  sizin öncülüğünüzde başlatılan ve İçişleri Bakanınız tarafından yürütülen içeriği halen belirsiz olan "Demokratik açılım"ın bir parçası mıdır? Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Bursiyerlerinin büyük bölümünün kırsal kesimden, ilk ve ortaöğretim öğrencileri oldukları ve yaşlarının 8 ila 10'dan başlayarak 14 ila 17 arasında olduğu bilinmektedir. Bu yaştaki çocukların dosyalarının "Terör örgütleriyle"  bağlantılarının incelenmesi insan haklarına, hukuk devleti ilkelerine aykırı bir durum değil midir? Kamuoyunda büyük tepki uyandıran bu uygulama kararını veren emniyet yetkilileriyle ilgili idari ve cezai inceleme başlatmayı düşünüyor musunuz? Sincan Hakimi Sayın Osman Kaçmaz gibi pek çok hakim hakkında hukuku zorlayarak, Adalet Müfettişlerini görevlendirerek inceleme yaptıran Adalet Bakanlığınız; amaçları sadece eğitimlerini gerçekleştirebilmek olan yaşları 8 ila 17 arasında değişen küçücük çocukları fişleme ve soruşturmalar yoluyla baskılama, korkutma sonucunu doğuran, Anayasamızın sağladığı temel güvencelerle ve hukuk devletinin evrensel normlarıyla çelişen böyle bir uygulamayı gerçekleştiren Cumhuriyet Savcılarına yönelik olarak Adalet Müfettişlerini harekete geçirme düşüncesinde midir?"

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.