DEVLET BABA NEREDE?

Tarih: 2009-07-16 00:00:00

Şubat 2009’da Gülüç’te meydana gelen heyelanda evlerinden olan 46 aile kaderlerine terk edildi.   Kiraya veya yakınlarının yanına taşınmak zorunda kalan aileler göçebeliklerine ne zaman son verileceğini bilememenin çaresizliği içinde umut arıyorlar.  

Şubat 2009’da Gülüç’te meydana gelen heyelanda evlerinden olan 46 aile kaderlerine terk edildi.

 

Kiraya veya yakınlarının yanına taşınmak zorunda kalan aileler göçebeliklerine ne zaman son verileceğini bilememenin çaresizliği içinde umut arıyorlar.

 

Kdz. Ereğli’nin belediye sınırları içinde bulunan ve dünyada “belediye içinde belediye” olarak tuhaf bir örnek gibi sürekli karşımızda duran Gülüç Beldesi’nde, 46 aile ne yapacağını bilemez bir şekilde kendi kaderleriyle baş başa kalmanın çaresizliğini yaşıyor.

17 Şubat 2009 günü, apartmanlarının yanında yapılan 37 metre yüksekliğindeki kazı sırasında meydana gelen büyük ve korkutan heyelanda binaları tehdit altında kalan ve olayın gündüz saatlerinde meydana gelmesi nedeniyle can kaybı olmadan kurtulan 3 apartmandaki toplam 46 aile perişan bir durumda göçebe hayatı yaşıyor. Yetkililerin “tehlike var” uyarısı ile boşaltılan binalardaki 46 aile ya yakınlarının yanına yerleşti veya bir başka eve kiracı gitti. Hatta bir aile de Ereğli-Alaplı yolu üzerindeki İzmirlioğlu Huzur Evi’ne yerleştirildi.

Bu olayda evinden olan ve kiraya yerleşenlerden biri de Ziya Koray. Eski adı EKİ olan TTK’da uzun yıllar üst kademede yöneticilik yapmış olan Maden Mühendisi Ziya Koray; “Olayın gündüz saatlerinde meydana gelmesi ile kurtulduk. Evimin içi heyelandan doldu. Torunlarımın ve benim yatak odam tamamen gitti. Gece böyle bir heyelan meydana gelmiş olsaydı, kurtulmamız çok zordu. Olaydan sonra binayı terk etmek zorunda kaldık. Ben Kadı tarlasında kiraya taşındım. Benim gibi 46 aile evini boşaltmak zorunda kaldı. Bizim durumumuz ile ilgilenen de olmadı. İlginçtir heyelan meydana gelmeden ‘burada heyelan olacak’ diye Gülüç Belediyesine de başvuruda bulundum. Heyelandan sonra ‘bizim halimiz ne olacak?’ diye gittiğim Gülüç Belediye Başkanı ‘sizin tapunuz yok’ demez mi?

İşte bu tapu. Devletin tapusuna yok nasıl der. Heyelandan zarar gören biz ve evlerini terk etmek zorunda kalan biz ama derdimize çare bulamayan da biz. Bizim halimiz ne olacak? Kim bize sahip çıkacak?” sözleriyle konuşarak yetkilileri uyardı.

Ziya Koray olaydan sonra hakkını aramak için mahkemeye başvurduğunu ve yasal yoldan da mücadele verdiğini belirtirken, yalnız bırakılmaktan dolayı kırgınlığını ifade ediyor.

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

sinan özdemir :

Gülüç köylü rumuzla yazan arkadaş. Sen neden isyan ediyorsunki anlamadım .. Başkanın ne suçu var ..Adam sistemi kurmuş.vatandaşın yüzüne gülümse ,arkadan farklı konuş.zaten yönetim ile işi yok belediyeyi vermiş şöforüyle bir iki adamına ha unutmadan şöforünün maaşıda 3000 TL.den az değildir. Şöfor kendi kendine derki ben iyi para alıyorum.eeeee birazda başkanı yöneteyim. Diğer personelde aman bize dokanmayan yılan bin yaşasın derler. kimse etliye sütlüye karışmaz....ve güzel güzel yola devam ederler. senin evin zarar görmüş,yolun bozukmuş kime ne. Ben asıl şunu merak ediyorum.... Bu beldede yapılan yanlış işler için nezaman devlet teftiş gönderecek....yoksa iktidar partisi olunca yanlış yapılmıyormu.. Ak partili önemli biri(!)... kaçak kat çıkıyor ..Belediye seyrediyor,Personelden Bir ,iki kişi yanlış iş çeviriyor.Başkan seyrediyor. zaten gülüç halkı için bir şey söylemeye lüzum dahi görmüyorum çünkü değmez..... İnşallah yayınlarsınız...

gülüç köylü :

Belediye Başkanı Bazen düşünüyorum, varmıdır acaba, beldesinde belediye başkanı seçilip, başka bir belediye sınırları içinde ikamet eden başka bir belediye başkanı; Bilemiyorum, araştırmadım araştırmak da istemem şahsen, zira yok ise gerçekten üzülürüm. Burası bir belde Gülüç Beldesi, Ereğli Belediyesine beş kilometre mesafesi var, belediye başkanı da zaten Ereğli de ikamet ediyor, kendi beldesinde oturmuyor, seçmeni ile aynı havayı solumuyor, seçmenin geçtiği yerden yürümüyor, seçmeni ile aynı kaderi paylaşmıyor, gece olduğunda sivri sinek ve sinek türü haşereleri görmüyor, çünkü Ereğli de böyle bir şey yaşamak mümkün mü, bir tane traktör bozması araçla mazot sıkıyor, inanın haşaratlar bundan daha çok etkilenip saldırıya geçiyor, bilmiyor bunları beldesinde oturmuyor, çöpler evlere şenlik, hiçbir belediyecilik anlayışı yok, insanlar artık kaderine terk edilmiş olmanın sesiz liği içinde, iki tane okul var yukarıda, biri güzel sanatlar lisesi, diğeri ana dolu lisesi, bunları biliyordur belediye başkanı, ama o okulda kendi çocukları veya torunu okusa emin olun veryansın eder, böylemi bir yol olur, bir yolda yaya yolu, kaldırım olmazmı? Okul yapılmış ne güzel, bir okulun yolu olmazmı? Bilmiyorki belediye başkanı, kendi aracı ile çıkmamıştırki o yoldan, neden çıksınki zaten arabaya zarar verir o yoldaki çukurlar, kendi beldesinde oturmuyorki belediye başkanı nerden bilsin, bizzat sordum bazı insanlarla konuştum, yukarıdaki inşaatlar bitsin yapacağım yolu demiş, kendi beldesinde oturmayan belediye başkanı, güzel bu bile meziyet ama saydım iki üç blok daha bitmemiş sekiz dokuz blok varmış o cıvarda hesap ettim 2009-20013 anca inşaatların bitimi, yandı çocuklarımız, kışı var yazı var yandı, ama yapacak bitsin inşaatlar, hemen yapacak öyle söylemiş kendi beldesinde oturmayan belediye başkanı, meydan boş, dem vuruyormuş, param yok, parasızlık kötü, hem de çok kötü, ama senin çaren var kendi beldesinde oturmayan belediye başkanı, Ereğli Belediyesine geçivermek ama yok, olur mu hiç olmaz tabi bunu neden yapmadığını bilmek artık müneccimle ilgili değil, herkes biliyor. 1. Uzun lafın kısası, sesini hiç yükseltmeyen halk varken konuşmaya çekinen insan topluluğu varken, beldesinde neden otursun, sineklerle, yollarla, tozla, toprakla neden uğraşsın.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.