DİRENİŞE GMİS'DEN TAM DESTEK

Tarih: 2014-04-18 14:03:00

GMİS Yöneticileri, Ankara’da eylemlerini sürdüren Yatağan maden ve enerji işçilerine destek ziyareti gerçekleştirdi.   Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS), 10 Nisan 2014 tarihinden itibaren Ankara’da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın karşısında

GMİS Yöneticileri, Ankara’da eylemlerini sürdüren Yatağan maden ve enerji işçilerine destek ziyareti gerçekleştirdi.

 

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS), 10 Nisan 2014 tarihinden itibaren Ankara’da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın karşısında bulunan Kurtuluş Parkı’nda,  termik santrallerin ve linyit kömür madenlerinin özelleştirme ihalesinin iptal edilmesi talebiyle eylemlerini sürdüren Yatağan maden ve enerji işçilerini ziyaret ederek destek verdi. GMİS Genel Mali Sekreteri Muharrem Sarıçam ile GMİS’e bağlı Karadon Şube Başkanı Neşet Cebeci, Üzülmez Şube Başkanı Ergin Cin, Merkez Şube Teşkilat Sekreteri Satılmış Öztürk ile işyeri temsilcilerini Türkiye Maden İş Sendikası (TMİS) Genel Sekreteri Vedat Ünal, TMİS Genel Eğitim ve Araştırma Sekreteri Ahmet Çümen, TMİS Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, TES-İŞ Yatağan Şube Teşkilat Sekreteri Kemal Özcan ile direnişteki işçiler alkış ve sloganlarla karşıladı.

 

DİRENİŞE DESTEK

Direnişteki işçilere hitaben konuşan GMİS Genel Mali Sekreteri Muharrem Sarıçam, GMİS’in  Merhum Genel Başkanı Şemsi Denizer’in, “Bütün güzellikleri emekçiler yapar” sözünü hatırlatarak “Bizler, emek ve sınıf mücadelemizi, birleşerek, bütünlüğümüzü koruyarak sürdüreceğiz. Birileri sata sata büyürken, bizler direne direne kazanacağız. Sizleri bu onurlu mücadelenizden dolayı kutluyoruz. Ve her zaman yanınızda olduğumuzu bilmenizi istiyoruz. Cumartesi günü Çatalağzı Termik Elektrik Santrali’nin önünde büyük bir eylem yapacağız” dedi.

 

“5 BİN KİŞİYİ TEMSİL EDİYORUZ”

Direnişteki işçiler adına konuşan temsilciler, “Bizler bugün burada 80 kişiyiz. Yatağan’daki, Yeniköy’deki, Kemerköy’deki 5 bin arkadaşımızı temsil ediyoruz. Bizleri yalnız bırakmayan Genel Maden-İş Genel Merkez Yöneticilerimize, şube yöneticilerimize ve temsilci arkadaşlarımıza, tüm enerji ve maden işçileri adına teşekkür ediyoruz. Bizler de onların Cumartesi günü düzenleyeceği mitingde temsili olarak onlarla birlikte olacağız” sözleri ile konuştu.

 

“KİMSE LAFI AĞZINA ALAMAYACAK”

TES-İŞ Sendikası Yatağan Şube Teşkilat Sekreteri Kemal Özcan, “Yatağan enerji ve maden işçilerinin direniş geleneği ile Genel Maden İş Sendikası’nın, maden işçilerinin direniş geleneğini birleştirirsek eğer bizim önümüzde hiçbir güç duramaz. Bunu bildikleri için bizi engellemeye çalıyorlar. İki kez Ankara’ya gelmemizi engellediler ama biz iki defa da geldik. Her ne koşulda olursa olsun, her ne pahasına olursa olsun özelleştirmeyi Yatağan’da durduracağız, ÇATES’te durduracağız. Bundan sonra Türkiye’de hiç kimse özelleştirme lafını bile ağzına alamayacak” dedi.

 

DİRENİŞ GÜNLÜĞÜ DEFTERİ

İşçiler, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Bu işçi size boyun eğmez” sloganları attı. Kurtuluş Parkı’ndaki direniş standı önünde açılan “Direniş Günlüğü” defterine GMİS Genel Mali Sekreteri Muharrem Sarıçam destek mesajları yazdı. Yatağan Direnişçileri ile GMİS heyetinden bir grup Hacettepe Üniversitesi öğrencilerinin daveti üzerine üniversiteye giderek direniş hakkında bilgi verdiler ve birlikte bildiri dağıttılar. GMİS Genel Mali Sekreteri Muharrem Sarıçam ile GMİS heyeti, daha sonra TÜRK-İŞ Genel Merkezi’ne giderek Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat ile Genel Teşkilat Sekreteri Eyüp Alemdar’ı ziyaret ederek gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulundular.

 

(Haber Merkezi)

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.