"DİRİ DİRİ YAKTILAR"

Tarih: 2009-07-02 00:00:00

Eğitim-İş Kdz.Ereğli Temsilciliği adına açıklama yapan Cengiz Başaran, 2 Temmuz 1993 yılında 4. Geleneksel Pir Sultan Abdal Kültür etkinliklerine katılmak üzere Sivas’ta Madımak Otelinde 35’i aydın, sanatçı, yurtsever 37 insanın yetkililerin ve güvenlik g

Eğitim-İş Kdz.Ereğli Temsilciliği adına açıklama yapan Cengiz Başaran, 2 Temmuz 1993 yılında 4. Geleneksel Pir Sultan Abdal Kültür etkinliklerine katılmak üzere Sivas’ta Madımak Otelinde 35’i aydın, sanatçı, yurtsever 37 insanın yetkililerin ve güvenlik güçlerinin gözlerinin önünde saatlerce süren bir kuşatma sonucu diri diri yakılarak katledildiğini belirtti. Başaran açıklamasında, “İlerici ve aydınlara karşı  devreye sokulan şiddet ve linç kültürü  daha önce yaşanan Kanlı Pazar, Çorum ve Maraş katliamlarına bir yeni kara leke ekliyordu. Sivas katliamı gerici, milliyetçi grupların  bilinçli olarak birlikte gerçekleştirdikleri katliamlar zincirinin bir devamıdır. Bu zincirin son halkası olması için aydınlar ve halkımız daima uyanık olmak zorundadır. Çünkü unutturulan her vahşetin yenisini hazırlayacağı asla akıllardan çıkarılmamalıdır. 2 Temmuz 1993’te bir çığlık yükseldi Sivas’tan. Boydan boya tutuştu Anadolu,yüreği yandı güzel ülkemizin. Hala sönmedi o ateş. Karanlığa yakılan ateş, sönmüyor. Yüreklere su serpilmedikçe,  karanlıklar aydınlanmadıkça, gerçek katiller cezalandırılmadıkça sönmeyecek de. Bilginin yerine, cehaleti; aydınlığın yerine, karanlığı; güzelliğin yerine, çirkinliği; yaşamın yerine ölümü yeğleyenler bilsin ki “yana yana,döne döne” “bir gidip bin geliyor” canlar. Beş yüz yıldır ölmedi Pir Sultan, Hızır Paşa’ya inat. Beyazıt Meydanı’nda, Çorum’da, Maraş’ta ve Sivas’ta canlar yaşıyor,semah dönüyor karanlık güçlere ve onların maşası katillere inat. Sivas’ta ve diğer bütün  katliamlarda canlarını kaybeden yurtsever,sanatçı ve aydınlarımızın saygın anıları önünde saygıyla eğiliyoruz. Işıklar içinde yatsınlar.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.