DOĞA TURİZMİ PANELLE ANLATILDI

Tarih: 2012-05-25 00:00:00

Zonguldak'ta Doğa Turizmi Eylem Planı Hazırlanması ve Sürdürülebilir Turizmde Yeni Açılımlar paneli yapıldı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müşaviri Kasım Künkül, turizmin Akdeniz'den Karadeniz'e akacağını söyledi. Zonguldak Valiliği tarafından Dedeman Otel
Zonguldak'ta Doğa Turizmi Eylem Planı Hazırlanması ve Sürdürülebilir Turizmde Yeni Açılımlar paneli yapıldı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müşaviri Kasım Künkül, turizmin Akdeniz'den Karadeniz'e akacağını söyledi.
Zonguldak Valiliği tarafından Dedeman Otel'de Zonguldak'ta Doğa Turizmi Eylem Planı Hazırlanması ve Sürdürülebilir Turizmde Yeni Açılımlar paneli yapıldı. Panele; Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Cangöz, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekai Kasap, Çatalağzı Belediye Başkanı Mehmet Alim, Elvanpazarcık Belediye Başkanı Hüseyin Uzun ve davetliler katıldı. Açılış konuşmalarının ardından Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müşaviri Kasım Künkül, turizm hakkında bilgiler verdi. Künkül, Endüstri, sanayileşme bizim özelliklerden vazgeçip değişik, bir ortama girmemizi sağlamış. Her canlı kendi varlığını korur. Biz tabiata baktığımızda, kekliği getirip şehirde mutlu edemezsiniz. Bizim insanımızda mutlu olacağı alan doğadır. İnsanlar endüstriyel baskı, sanayi baskı ve benzerinden kaçmak ister. 'Ben şehir hayatından biraz çıkayım, biraz gezeyim, biraz dinlenmeye ihtiyacım var' der ve bunu gerçekleştirmek üzere harekete geçirir. Turizmdeki temel olgu insan ve mekan, insanın bu isteği, bir şekilde karşılanmak zorunda. Bizim imrenerek baktığımız Akdeniz bölgesinde turizm var, sahillere baktığımızda her şey içinde 5 yıldızlı oteller var. Ama bu tatil beni mutlu ediyor mu veya bir kısmı mutlu ediyor mu, bu yeterlimi değil mi noktasına baktığınızda bununla doyuma ulaşmadığını görürsünüz. İnsanlar tatile giderken, 'ben biraz daha yeşillik göreyim, biraz daha yeşillik göreyim, yöresel yemekler yiyeyim, spor yapayım' bu yeni bir ihtiyaç olarak doğmaya başlıyor. Ben eski Meteoroloji Genel Müdür Yardımcısıyım, olaya biraz da meteorolojik yönden baktığımızda küresel ısınma, buna bağlı sıcaklığın artışı, güneş ışınlarının gelişi radyasyonu hesap ettiğimiz de belki 10 yıl sonra turizmin Karadeniz'e kayma zorunluluğu var. Bunu kimse inkar edemez. Turizm kayacak. Nereye gidecek turizm, Akdeniz'den Karadeniz'e gidecek. Belli bir radyasyonun üzerinde güneş ışığının alındığı taktirde ciltte problemler başlayacak. Yunanistan bir açıklama yapar biz açıklama yaparız. Akdeniz bölgesinde öyle bir gün oluyor ki, belli saatlerde radyasyonun üzerine çıkabiliyor. Ama turizmi desteklemek adına bunu pek fazla görmüyoruz. Ama zaman gelecek bu Karadeniz'e akmak zorunda dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.