DOĞALGAZA ORTAK OLACAKLAR

Tarih: 2012-05-31 00:00:00

Akmercan Batıkar Doğalgaz Dağıtım Şirketi ile Lisans içindeki belediyelerin şirket ortaklığıyla ilgili adım atıldı.  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından Zonguldak, Bartın, Kozlu, Kilimli, Çaycuma, Devrek doğalgaz dağıtım bölgesine ait ve 30 yıllık
Akmercan Batıkar Doğalgaz Dağıtım Şirketi ile Lisans içindeki belediyelerin şirket ortaklığıyla ilgili adım atıldı. 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından Zonguldak, Bartın, Kozlu, Kilimli, Çaycuma, Devrek doğalgaz dağıtım bölgesine ait ve 30 yıllık süreyi kapsayan Doğalgaz Dağıtım Lisansı'nın sahibi Akmercan Batıkar Doğalgaz Dağıtım San. ve Tic. Ltd. Şti. Doğalgaz Piyasası Kanunu gereğince lisans alanı içerisinde bulunan belediyeleri şirket ortaklığına davet etti. Akmercan Batıkar, 4646 sayılı Doğalgaz Piyasası Kanunu'nun Doğalgaz piyasa faaliyetlerini düzenleyen madde 4. g bendindeki Kuruldan dağıtım lisansı alan şehir içi dağıtım şirketi, yetki aldığı şehirde bulunan belediye veya belediye şirketini sermaye koyma şartı aramaksızın, yüzde 10 nispetinde dağıtım şirketine ortak olmaya davet etmek zorundadır amir hükmüne uyarak belediyelere yazdığı resmi yazı ile yüzde 10 nispetindeki ortaklık için davetini yaptı. Yapılan ortaklık davetiyle birlikte yüzde 10 nispetindeki ortaklık hissesinin belediyelerce paylaşımına ilişkin olarak Zonguldak Belediyesi'nde bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya; Zonguldak Belediye Teknik Başkan Danışmanı Erhan Darende, Bartın Belediyesi Başkan Yardımcısı Hasan Arınan, Kozlu Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Yılmaz, Kilimli Belediyesi Başkan Yardımcısı Ahmet Sönmez, Çaycuma Belediyesi'ni temsilen Belediye Başkanı Mithat Gülşen, Devrek Belediyesi'ni temsilen Çetin Bozkurt ve Akmercan Batıkar Bölge Müdürü Bekir Selçuk katıldı. Yapılan görüşmelerde, hisse paylaşımının belediyelerin nüfuslarına göre yapılması konusunda fikir birliğine varılarak Türkiye İstatistik Kurumu resmi nüfus kayıtları esas alındı ve Akmercan Batıkar Doğalgaz Dağıtım San. ve Tic. Ltd. Şti'ne hisse oranlarında sermaye koymaksızın ortak olma konusunda görüş birliğine varıldı. Buna göre; Zonguldak Belediyesi yüzde 4, Bartın Belediyesi yüzde 2, Kozlu Belediyesi yüzde 1, Kilimli Belediyesi yüzde 1, Çaycuma Belediyesi yüzde 1 ve Devrek Belediyesi yüzde 1 oranında olmak üzere toplamda yüzde 10 nispetinde Akmercan Batıkar'a ortak olma konusunda mutabakat gerçekleşmiş oldu. Bundan sonraki süreçte belediyeler, belirlenen hisse oranlarındaki şirket ortaklığı konusunu Haziran ayı meclis gündemine alarak meclis kararına bağlayacaklar. Şirket ortaklığının gerçekleşebilmesi İçişleri Bakanlığı'nın izni gerektiğinden meclis kararı metniyle Bakanlık izin için başvuru yapılarak, gerekli yasal prosedürler tamamlandıktan sonra Akmercan Batıkar Doğalgaz Dağıtım'a bildirecek ve belirlenen oranlardaki hisse devirlerinin yapılması sağlanacak. Her belediyenin ayrı ayrı İçişleri Bakanlığı'na izin için yazışma yapması ortaklık sürecini ve yazışma trafiğini artıracağı düşüncesiyle tüm belediyeler adına Bakanlık yazışmasını Zonguldak Belediyesi'nin yapması konusunda da ayrıca görüş birliğine varıldı.
Toplantının kapanış bölümüne katılan, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, doğalgaz çalışmalarının başlayacak olmasından ötürü memnuniyetini dile getirerek, doğalgaz yatırımından ve hisse dağılım konusunun mutabakatla kararlaştırılmış olmasından dolayı tüm belediyelere ve Akmercan Batıkar şirketine başarılar diledi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.