DOMUZ GRİBİ MASAYA YATIRILDI

Tarih: 2009-10-24 00:00:00

Alaplı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, tarafından son günlerde meydana gelen domuz gribi vakaları üzerine hastalığa karşı alınabilecek tedbirler konusunda okul müdürleri ve yöneticilerinin bilgilendirildiği bir toplantı düzenlendi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğ

Alaplı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, tarafından son günlerde meydana gelen domuz gribi vakaları üzerine hastalığa karşı alınabilecek tedbirler konusunda okul müdürleri ve yöneticilerinin bilgilendirildiği bir toplantı düzenlendi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü,  ülke genelinde artan domuz gribi vakaları üzerine hastalığa karşı alınabilecek tedbirler konusunda okul yöneticilerini bilgilendirdi. Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen toplantıya İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürü Dr. Özgür Sekreter, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Uysal, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Uludağ,  İlçedeki İlk ve Ortaöğretim Okul Müdürleri, Yöneticileri ve Rehber Öğretmenler katıldı. Toplantıda Okul Müdürleri ve Yöneticilerine Hastalık Hakkında bilgiler veren İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürü Dr. Özgür Sekreter şunları kaydetti: "H1N1 domuz, kuş ve insan influenza virüs yapılarından oluşan bir hibrid virüs. İnfluenza tip A virüsünün (ortomiksovirüslerin) insanlarda oluşturduğu solunum yolu hastalığına domuz gribi deniyor. Hastalık, solunum yolu ile özellikle yakın temas, öksürmek ve hapşırmak suretiyle insandan insana bulaşıyor. H1N1, kış aylarında görülen grip etkeni ile benzer özelliklere sahiptir. Hastalığın bulaşma yolu ve belirtileri de benzerlik göstermektedir. Ancak, yeni H1N1 tipinde virüs; insanları, kuşları ve domuzları etkileyen bir genetik özelliğe sahiptir. İnsanlar arasında domuz gribi enfeksiyonu, tek tek vakalar olarak ya da salgınlar halinde görülebilir. Klinik belirtileri gribe (mevsimsel influenzaya) benzerdir. Bunlar; ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, genel vücut ağrısı, halsizlik ve bitkinlik şeklindedir. Ölümle sonuçlanan vakalar da vardır. Domuz influenza A virüs enfeksiyonunda; ateş, öksürük, boğaz ağrısı, vucutta ağrı, yorgunluk/ kırgınlık, başağrısı, üşüme görülebilir. Bazı domuz gribi vakalarında kusma ve ishal de görülmektedir. Mevsimsel gribe benzer şekilde, insandaki domuz gribinin şiddeti hafiften ağıra değişebilmektedir. Ağır vakalarda pnömoni, solunum yetmezliği ve bazen de ölüm görülebilmektedir. Hastalık özellikle genç ve orta yaş grubunu tutmaktadır. Kronik sağlık sorunu olanlar gibi bazı gruplarda domuz gribi ağır seyredebilmektedir."
Toplantı ile ilgili bilgiler veren İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Taşıran, Milli Eğitim Bakanlığınca gönderilen genelge ile İlçede Okul Müdürlerine domuz gribi toplantısı düzenlediklerini belirtti. Gribe karşı okullarda alınacak olan önlemler ile ilgili okul müdürlerini ve yöneticilerini bilgilendirdiklerini belirten Taşıran, Bakanlık tarafından yapılacak önlemler ile ilgili genelge yayınlanan genelge ile Okullarda yönetici, öğretmen, personel ve gerektiğinde velilere eğitim vermesi,  İl eğitimcilerinin yapacağı programa bağlı olarak öğretmenlerin kendi sınıflarındaki öğrencileri bilgilendirmesi,  Eğitim kurumlarının merdiven tırabzanları, kapı kolları, musluk başları, elektrik düğmeleri ve masalar ile sıraların yüzeylerinin, il sağlık müdürlüklerinin tavsiye edeceği dezenfektan maddeleri ile sık sık temizlenmesi,  Sınıf ve diğer odaların pencerelerinin belli aralıklarla açılarak kapalı alanların havalandırılması, Tuvaletlerde sıvı sabun bulundurulması, usulüne uygun olarak ellerin sabunlu su ile yıkanması ve bu konunun nöbetçi öğretmenlerce takibinin yapılması,  Bakanlıkça görevlendirilen il eğitimcileri ile il sağlık müdürlüğü personelinin yapacağı uyarılar doğrultusunda gerekli ek önlemlerin alınması, Eğitim kurumlarında yapılacak araştırma sonucunda hastalık sebebiyle devamsızlığın artması durumunda il sağlık müdürlüklerinin bilgilendirilmesi,  Bulaşmayı önlemek amacıyla, hastalık belirtisi olan öğrencilerin en kısa sürede muayenelerinin sağlanarak grip belirtileri olan öğrencilerin bu belirtiler geçinceye kadar eğitim kurumlarına gönderilip gönderilmeyeceği hususunun il sağlık müdürlüklerince tespit edilmesinin sağlanması, Öksürük ve hapşırık sırasında ağız ve burnun tek kullanımlık kâğıt mendille kapatılması ve mendilin çöp kutusuna atılması gibi konularda Okul Müdürlerini ve Yöneticilerini aydınlattıklarını belirtti.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.