DR CANVER’DEN ‘ÇALIŞTAY’ ÇAĞRISI

Tarih: 2015-01-06 14:41:00

Yerel tarih ve kültür üzerine bir çok araştırması yayımlanan ve en son olarak  Alemdar Olayı’nda şehit düşen Serdümen Recep Kahya’nın nereye gömüldüğünü ‘fotoğraf okuma’ sanatıyla belirleyen Dr. Can Canver, Haber Hayat Gazetesi’nde “Kent Kültürü ve Yapıcı

Yerel tarih ve kültür üzerine bir çok araştırması yayımlanan ve en son olarak  Alemdar Olayı’nda şehit düşen Serdümen Recep Kahya’nın nereye gömüldüğünü ‘fotoğraf okuma’ sanatıyla belirleyen Dr. Can Canver, Haber Hayat Gazetesi’nde “Kent Kültürü ve Yapıcı Eleştiri” başlığıyla yayımlanan makalesinde, sürtüşme içinde oldukları bilinen araştırmacılara sağduyu çağrısı yaptı.

 

Dr. Canver, iki dönem başkanlığını yaptığı Kdz. Ereğli Tarih, Doğa ve Kültürünü Yaşatma Derneği’nin şu an görevde olan başkanının tartışmaların odağında olmasını da ‘düşündürücü’ olarak değerlendirdiği makalesinde “….’Biz’’ yerine, ‘’Ben’’ sevdası ne amaçlı?....” dedi.

 

Dr. Can Canver’in makalesi şöyle:

 

KENT KÜLTÜRÜ VE YAPICI ELEŞTİRİ

 

Son günlerde yazılı ve görsel yerel medyamızda izlediğimiz, izlemek zorunda kaldığımız ancak beni ziyadesiyle üzüntüye sevk eden bir tartışmaya ve bunun uzantısı atışmalara şahit oluyoruz…

 

Kalplerinin Ereğli’mizin tarihi, kültürel değerlerini ortaya çıkararak kentlilerimizin bilgilerine sunmak için çarptığını bildiğim ve bugüne dek önemli araştırmalara imza atmış olan iki değerli araştırmacı kardeşim birbirlerine destek olacak yerde köstek olucu nitelikte, birbirlerine karşı olumsuz eleştirilerde bulunmakta, hoş olmayan tavırlar sergilemekteler.

 

Karadeniz Ereğli’mizin kent kimliğini ve değerleri; tarihsel, kültürel, folklorik değerleri üzerinde çalışan Ereğli gönüllülerinin sayısı zaten çok yetersiz…

 

Güçlerimizi birleştirmek, dağarcıklarımızdaki bilgileri paylaşmak, bütünleştirmek ve araştırmalarımızı aynı doğrultuda yönlendirmek yerine, bize ve kentimize hiçbir olumlu katkı sağlamayacak bu sen-ben kavgası niye?.. ‘’Biz’’ yerine, ‘’Ben’’ sevdası ne amaçlı?..

 

İki dönem başkanlığını onurla ve gururla sürdürdüğüm Kdz. Ereğli Tarih, Doğa ve Kültürünü Yaşatma Derneği’miz kurulduğundan bugüne Ereğli’mizin tarih, kültür ve çevre değerleri üzerinde çalışmalar yapmış, önemli etkinliklere ve eserlere imza atmış, Ereğli araştırmacılarını bünyesinde toplamıştır. Ancak tartışmanın odağında derneğimizin başkanının olması oldukça düşündürücü!..

 

Değerli araştırmacı kardeşlerim;

 

Ereğli’mizin tarihi, kültürel, çevre, ekonomik değerlerini araştırmak, geliştirmek, topluma mal etmek misyonuyla kurulan, aynı kulvarda koşmak için yola çıkan birden fazla derneğin güçlerini birleştirmemelerini nasıl ki anlayamıyorsam, Ereğli değerlerini ortaya koymaya çalışan sizlerin bu sürtüşmenizi, güçlerinizi birleştirmemenizi de anlamakta zorlanıyorum…

 

Ereğli araştırmalarında elde edilecek ‘’pay’’ları bireyselleştirmek yerine, tüm Ereğli hemşehrilerinin bir kuruluşu olan (olması gereken ) Kent Konseyi’nin çatısı altında misyonu Ereğli kültürü, tarihsel, folklorik, turizm, eğitim, ekonomik vs. değerlerini araştırmak olan tüm STK’larımızın ortak ‘’paydaş’’larda bir araya gelerek elde edilecek ‘’Pay’’ı, Ereğli kentimizin kazanımına sunmak Kent Kültürü Bilinci açısından ‘’rasyonel’’ bir yaklaşım olacaktır.

 

Bu amaçla öncelikle Kent Konsey’inin önderliğinde, tüm ilgili STK’ların, konuyla ilgili bilim adamları, araştırmacılar, üniversiteler, devlet ve özel kuruluşların temsilcilerinin katılacağı ‘’Kentlilik Bilinci, Tarihi-Kültürel-Çevresel-Ekonomik Değerleri ve Eğitim’’ Çalıştayı yapılmalıdır.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.