DÜNYA E-BASIN KONSEYİ BİRLİĞİ KURULUYOR

Tarih: 2014-08-12 09:41:00

Dünyada elektronik ve sosyal medya özgürlüğünün desteklenmesi, geliştirilmesi ve oto kontrolün sağlanması için üst çatı olarak adlandırılan “Dünya Elektronik (E) Basın Konseyi Birliği’nin bir yıl süren kuruluş çalışmaları tamamlandı.   Dünya E Bas

Dünyada elektronik ve sosyal medya özgürlüğünün desteklenmesi, geliştirilmesi ve oto kontrolün sağlanması için üst çatı olarak adlandırılan “Dünya Elektronik (E) Basın Konseyi Birliği’nin bir yıl süren kuruluş çalışmaları tamamlandı.

 

Dünya E Basın Konseyi Birliği'nin kuruluşu ile ilgili açıklama yapan Gazeteci Yazar Hasan Taşkın, birliğin kurulması için bir yıldır sürdürülen çalışmaları tamamladıklarını ve 8'i yabancı 16 kişilik kurucunun imzası ile statünün kuruluş evraklarını İçişleri Bakanlığı'na sunduklarını belirtti. 
 

Taşkın, elektronik basın ve sosyal medyanın küresel sınırları ortadan kaldırdığını, toplumların vaz geçilmez iletişim aracı halini aldığını belirterek şunları söyledi:


"Habercilik kavramı; Elektronik basın ve sosyal medyada değişik bir boyut kazandı. Günümüzde İnternet erişim sayısı dünyada yaklaşık 3 milyar kişi. Bu sayı her geçen gün artmaktadır. Artık herkes her türlü yazıyı yazıyor ve paylaşıyor. Önemli bilgilerin yanı sıra yanlış ve yanıltma bilgiler de mevcut. Günümüzde elektronik ortamdaki yayınlar Kişisel hakların ihlali, devletlerin doğru ya da yanlış, gizli bilgilerinin dahi paylaşılabildiği, bu nedenlerle zaman zaman özgürlüklerin kısıtlandığı bir duruma gelmiştir. Dolayısı ile bilgi kirliliği de oluşuyor. 
 

Sivil toplum örgütü olarak özgürlüğün önünü açmak için oto kontrol mekanizması olsun istedik. Sanal ortamdaki kullanıcıların bilgilendirilmesi, geliştirilmesi ve daha özgür yayın için tüm eksikliklerin akademisyenlerle birlikte araştırılması noktasında bir eksikliği gidermeye niyetlendik. Sanal ortam tüm zamanları ve uzaklıkları da ortadan kaldırdı. Bu ortamın daha sağlıklı ve sivil toplum olarak örgütsel büyümesi gerektiğini düşündük. Elektronik ve sosyal ortamdaki eksiklik ve yanlışların önüne gerek bilimsel, gerekse araştırmak suretiyle delillendirerek geçmek gerektiğine inandık. Kişisel haklar ve kurumsal hakları ve gerektiğinde milletlerin haklarını da takip edecek, her türlü kişi ve kurumla işbirliği içinde çalışmalar yapacak bir sivil toplum örgütü olsun istedik. Bu nedenle Uluslararası statüsü olan Dünya E Basın Konseyi Birliği'ni kurmaya karar verdik."

 

"Dünyanın bu çatıya ihtiyacı vardı"

Gazeteci Yazar Hasan Taşkın, kurucular arasında ulusal ve uluslararası alanda kendini kanıtlamış, Gazeteciler, yazarlar, araştırmacı ve iletişimciler, bilişim uzmanları, İnternet üzerinden etkili haber yayını yapan kurum sahipleri ile girişimcilerin bulunduğunu belirterek, "Amerika, İngiltere, Belçika, Kosova, KKTC'den kurucularımız var. Daha önce bu tür sivil toplum örgütleri Amerika'da ya da Avrupa'da kurulurdu. Türkiye'nin de artık bu tür sivil toplum örgütlerini kurmasının zamanı geldiğini düşündük. Bugün Türkiye, bu alanda dünyanın ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz "Dünya E Basın Konseyi Birliği"ni kurmaya karar vermiştir" şeklinde konuştu.

 

Amerika ve Avrupa başta olmak üzere dünyada temsilcilikler kurulacak

Hasan Taşkın, Birlik kurucuları arasından öncelikle yurt dışındaki kurucu üyelerin ülkelerinde temsilcilikler kuracağını daha sonra ise tüm dünyaya temsilcilikler aracılığı ile yayılmayı planladıklarını kaydederek, "Dünya ifade özgürlüğüne önem veriyor. Ancak bu özgürlüğün bir başkasının hakkını ihlal etmeyecek şekilde olması da gerekiyor. Doğru ve tarafsız olarak etik sınırlarını sivil toplum örgütleri olarak ortaya koymak gerekir. Basın meslek ilkeleri gibi ilkeleri oluşturarak özgürlüğün önünü açmak ve yanlışlar ile kişisel hakları denetim altına almayı amaçladık. Elektronik medya özgürlüğünün sınırları aştığını düşünürsek, gazeteciler, editörler, sosyal medya yazarları veya yayın sahiplerinden çok kamuyu ilgilendiren konularda bilgi edinme hakkı tüm vatandaşlara aittir. Doğru bilgi edinme noktasında da kamunun bu hakkını koruyacağımızı düşündük. Özgür ve Sorumlu Elektronik (E) Medya Kurumlarını korumak, geliştirmek, Bağımsız Elektronik basını ve benzeri organları, dünya medya kuruluşları bildirgesindeki esaslara bağlı kalarak medyanın özgürlüğünü, sorumluluğunu, hesap sorulabilirliğini güvence altına alan kuruluşları desteklemek istedik. Tüm bu amaçlar için bu yapıyı kurmaya karar verdik" dedi. 
 

Hasan Taşkın, Dünya E Basın Konseyi Birliği'nin bünyesinde Dünya E Basın Konseyi Yüksek Kurulu'nun oluşturulacağını ve bu yapının komisyonlar kurarak çalışmalarına başlayacağını ifade ederek, bu Statüyü benimseyen ve İnternet kullanan herkesin üye olabileceğini ve birlik çatısı altında hizmet verebileceğini de sözlerine ekledi. 

 

(Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.