DÜNYA SULAK ALANLAR GÜNÜ

Tarih: 2010-01-27 00:00:00

Zonguldak İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Dünya Sulak Alanlar Günü'nü kutlamaya hazırlanıyor. Müdürlük'ten yapılan açıklama doğrultusunda, Avustralya'nın Brisbone kentinde 1996 Mart ayında, Ramsar Sözleşmesi'ne taraf olan uluslararası toplumca yapılan konfer

Zonguldak İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Dünya Sulak Alanlar Günü'nü kutlamaya hazırlanıyor. Müdürlük'ten yapılan açıklama doğrultusunda, Avustralya'nın Brisbone kentinde 1996 Mart ayında, Ramsar Sözleşmesi'ne taraf olan uluslararası toplumca yapılan konferansta 2 Şubat'ın "Dünya Sulak Alanlar Günü" olarak kabul edildiği kaydedildi. Açıklama şu şekilde: "Sulak alanların önemi, korunması ve akılcı kullanımı konularında kamuoyu bilincini geliştirmek amacıyla Ramsar'a taraf olan uluslarca her yıl 2 Şubat Günleri 'Dünya Sulak Alanlar Günü' olarak kullanıyor. Ramsar Sözleşmesi; özellikle su kuşlarının yaşama ve üreme alanları için büyük öneme sahip olan sulak alanların korunmasını öngörüyor. Sözleşmenin ana amacı; sulak alanların ekonomik, kültürel, bilimsel ve rekreasyonel olarak büyük bir kaynak teşkil ettiği ve kaybedilmeleri bir daha geri getirilmesinin mümkün olamayacağı ifade ediliyor. Ulusal Çevre Mevzuatımız içerinde 'Sulak Alanlar Yönetmeliği' 30 Ocak 2002 tarihinde 24656 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi, sonrasında görülen ihtiyaç üzerine 17 Mayıs 2005 tarihinde revize edilerek yeni hali ile yürürlüğe konuldu. Ramsar Sözleşmesi'ne dayanılarak ilan edilen Ramsar alanlarımızdan bazıları; Göksu Deltası, Burdur Gölü, Seyfe Gölü, Manyas Kuş Cenneti, Sultan Sazlığı, Kızılırmak Deltası ve Akyatan Lagünü olarak biliniyor."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.