DÜŞÜK BEDELE SATILDILAR!

Tarih: 2009-09-29 00:00:00

CHP Milletvekili Köktürk'e yanıt veren Devlet Ba kanı Şimşek, AKP iktidari döneminde Hazine mülkiyetindeki 628 milyon 231 bin metrekare yüzölçümündeki 94 bin 714 taşın mazı sattı. Bu satıştan 2 milyar 136 milyon 772 bin TL gelir elde etti. Satılan taşınma

CHP Milletvekili Köktürk'e yanıt veren Devlet Ba kanı Şimşek, AKP iktidari döneminde Hazine mülkiyetindeki 628 milyon 231 bin metrekare yüzölçümündeki 94 bin 714 taşın mazı sattı. Bu satıştan 2 milyar 136 milyon 772 bin TL gelir elde etti. Satılan taşınmaz miktarı ve elde edilen gelir birbirine oranlandığı zaman devletin yalnızca metrekare başına 3.4 gelir elde edebildiği tespit edildi. Yine 6 adet maden ve ocak alanı satışında metrekare başına 1.3 TL olmak üzere toplam 115 bin 965 bin TL. gelir elde edildiği vurgulandı.

ANA HABER OLARAK VERİLDİ
CHP Zonguldak Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Ali İhsan Köktürk'ün hazine arazilerinin satışına ilişkin soru önergesine Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in verdiği yanıt Cumhuriyet Gazetesinde ana haber olarak verildi. Konu ile ilgili Köktürk tarafından gönderilen açıklamada Cumhuriyet Gazetesinde yeralan haber şu şekilde verildiği belirtildi. "AKP hükümeti iktidara geldiği günden buyana Hazine mülkiyetindeki taşınmazları çok düşük bedellerle sattı. 2002 Yılından buyana Hazine mülkiyetindeki 628 milyon 231 bin metrekare yüzölçümündeki 94 bin 714 taşınmaz satılırken bu satıştan 2 milyar 136 milyon 772 bin TL gelir elde edildi. Satılan taşınmaz miktarı ve gelir oranlandığı zaman Hazine'nin bu satışlardan metrekare başına yalnızca 3.4 TL gelir kazandığı ortaya çıktı. Yine AKP hükümetleri döneminde 88 bin 127 metrekarelik 6 adet maden ve ocak alanı satıldı. Bu satıştan da metrekare başına 1.3 olmak üzere toplam 115 bin 965 bin TL gelir elde edildi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk'ün soru önergesine verdiği yanıt, Hazine mülkiyetindeki taşınmazların çok düşük bedellerle satıldığını ortaya koyuyor. CHP Milletvekili Köktürk, "18 Kasım 2002 tarihinden bugüne kadar Hazine'nin özel mülkiyetindeki kayıtlı taşınmazlardan ne kadar büyüklükte taşınmaz mal satışı yapılmıştır? Bu taşınmaz mallar hangi il sınırları içerisindedir? Devlet bu satışlardan ne kadar gelir elde etmiştir? Niteliklerini kaybettiği gerekçesiyle Hazine'nin özel mülkiyetine dönüşen mera, yaylak, kıyı, maden alanı gibi kamu malları var mıdır? Bu taşınmaz mallardan satışa konu olanların metrekare olarak büyüklüğü nedir? Bu taşınmazlar hangi il sınırları içerisindedir. Niteliklerini kaybettiği gerekçesiyle Hazine'nin özel mülkiyeti haline gelen ve satışı gerçekleşen kamu mallarından devlet ne kadar bir gelir elde etmiştir" sorularını yönetti.  Şimşek, 18 Kasım 2002 ile 5 Ağustos 2009 tarihleri arasında Hazine'nin özel mülkiyetinde bulunan taşınmazlardan Tür-kiye genelinde 628 milyon 231 bin 785 metrekare yüzölçümünde toplam 94 bin 714 taşınmazın satıldığını açıkladı. Şimşek bu satış işlerinden 2 milyar 136 milyon 772 bin TL gelir elde edildiğini bildirdi. Şimşek'in verdiği bilgilere göre satılan taşınmazlar ile elde edilen gelir karşılaştırıldığında Hazine'nin metrekare başına yalnızca 3.4 TL gelir kazandığı ortaya çıkıyor. Şimşek aynı süre içinde 88 bin 127 metrekare yüzölçümünde maden ve ocak alanının satıldığını kaydederken bu satış işlemlerinden toplam 115 bin 965 TL gelir elde edildiğini açıkladı. Hazinenin maden ve ocak alanı satışından metrekare başına yalnızca 1.3 TL gelir elde ettiği ortaya çıkıyor. Şimşek mera ve yaylak nitelikli taşınmazlar ile kıyıların ise satışının hukuken olanaklı olmadığını bil-dirdi. Şimşek satılan taşınmazların illere dağı-lımı konusunda ise bilgi vermedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.