ECZANELER KEPENK İNDİRİYOR!

Tarih: 2009-12-02 00:00:00

17'nci Bölge Zonguldak Eczacı Odası Başkanı Sema Karagülle, hükümeti uyarmak amacıyla 4 Aralık 2009 Cuma günü tüm eczanelerin bir günlük kapatma eylemi yapacağını açıkladı. Hastaları ve özellikle kronik rahatsızlığı olanları da uyaran Başkan Karagülle,

17'nci Bölge Zonguldak Eczacı Odası Başkanı Sema Karagülle, hükümeti uyarmak amacıyla 4 Aralık 2009 Cuma günü tüm eczanelerin bir günlük kapatma eylemi yapacağını açıkladı.

Hastaları ve özellikle kronik rahatsızlığı olanları da uyaran Başkan Karagülle, "4 Aralık Cuma gününe kadar ilaçlarınızı eczanelerinizden alınız. Aksi halde, size hizmet vermek için gece-gündüz nöbet tutan eczanelerimizi bulamayabilirsiniz. Eğer bunu ya pmazsak, 4 Aralık'tan sonra eczanelerimiz teker teker kapanacak. Bizler, bizi yok etmek isteyenlerin bu insafsız tavırlarına daha fazla boyun eğmeyeceğiz. Teker teker kapanmaktansa, 4 Aralık günü hep birlikte ecza nelerimizi kapatacağız" dedi.
Başkan Karagülle, yazılı açıklamasında şunları söyledi;

"KAMUNUN TAHSİLDARI
HALİNE GETİRİLİYORUZ"

"Eczanelerimize gelen vatandaşlarımız, son zamanlardaki düzenlemeler sonucunda ilaca erişimde büyük zorluklar yaşıyorlar. Geçimini bile zor sağlayanlar, bu ülkenin yoksulları ve yoksullaştırılmakta olanları sürekli zamlanan muayene ücreti ödemek zorunda bırakılıyor, prim borcu nedeniyle ilaçlarını alamıyor. Ya da birikmiş muayene ücretini ödeyemedikleri için ilaçlarını alamadan eczanelerden ayrılıyorlar. Bizlerse, hiç bizimle ilgisi olmayan muayene ücretlerini tahsil etmekle 'görevlendiriliyor', adeta kamunun tahsildarı haline getiriliyoruz. Son beş senedir, bir gecede çıkartılan kararname ve tebliğlerle gün geç tikçe eritiliyoruz, her gün kurallar değişiyor, reçete onay sistemi çalışmıyor, eczanelerimizde sürekli bir gerginlik altında hizmet vermeye çalışıyoruz. Biz eczacılar, artık daha fazla bu tabloyu yaşamak, hastalarımızın ilaç larını alamadan eczaneden çıktığına tanık olmak istemiyoruz. Kamunun sağlık hakkını, yaşama hakkını koruduğunu görmek istiyoruz, onu her geçen gün yerle bir ettiğini değil."

"ECZANELERİN ÜÇTE BİRİ KAPANACAK"
"Bütün bunlar yetmezmiş gibi, 'ekonomi kurmayları' ecza-nelerimize ve halk sağlığına esas darbeyi 4 Aralık'ta yürürlüğe girecek uygulamalarla vurdu. Bürokratlar, Sayın Bakanlar da dâhil herkesin kabul ettiği gerçek şu: 4 Aralık'ta mali tedbirler bu haliyle başlayacak, bunun bedeli hastanın ve eczacının sırtına yıkılacak olursa ilk elden 3 bin eczane, yılsonuna kadar 7 bin eczane kapanacak. Bunu herkes biliyor. Ama anlaşılan kamu Türkiye'deki eczanelerin üçte birinin kapanmasında, geri kalanların da raflarının boşalmasında bir sakınca görmüyor. Bizlerse bunda bir sakınca, hem de ciddi bir sakınca gören tarafız. Sadece eczaneler açısından değil, halkın sağlığa ulaşmasının biraz daha zorlaşacak olması nedeniyle, tasarrufun ilaç alanında hangi aktörler büyüyorsa onlar ödesin diyoruz."

"HEP ÇÖZÜMDEN YANA OLDUK"
"Halk sağlığı açısından bu tedbirlerin sonuçları ne olacak? Birincisi, kapanacak eczanelerimizin 3 bini tek eczane olarak ilçe, belde ve mahallelerde hizmet veriyor. Buralarda yaşayan kişiler ilaçlarını almak için başka bir ilçeye ya da köye gitmek zorunda kalacaklar. İkincisi, varolan eczaneler raflarında ilaç bulunamayacak kadar eriyecek, dolayısıy la hastalarımız da bu ilaçları bulabilmek için eczane eczane dolaşmak zorunda bırakılacak. Üçüncüsü, bu ilk elden kapanacak eczanelerin hepsi, sermayesi olmayan, dayanma gücü zayıf eczaneler olacak. Güçlünün ayakta, zayıfın altta kaldığı bir dönem yaşanacak. Dördüncüsü, bu eczanelerde çalışan insanlar işsiz kalacak. Hepsinden önemlisi, sağlık sistemimize yapılan bu topyekûn saldırıyı hep beraber durdurmazsak bunun arkası gelecek. Bizler hep çözümden yana olduk. 60 gün içerisinde sadece Sağlık Bakanlığı ile 11 kez görüşme yaparak belki de bir rekoru kırdık. Ama Sağlık Bakanlığımızın olumlu tutumuna rağmen, taleplerimiz hep ötelendi, sesimize kulak verilmedi."

"EKONOMİNİN İNSAFINA TERK EDENLERİN AYIBI"
"Bu yıkımdan, bu hizmetten faydalananların da, bu yönetmelikleri yayınlayanların da etkileneceğini biliyoruz. Bir deprem yaratarak, ortaya çıkan çöküntüden yeni bir ekonomik düzen yaratmak için çalışanlar da iyi bilmelidir ki; talepleri görmezden gelmenin, 'ben yaptım oldu'cu anlayışı benimsemenin bedeli de ağır olabilir. Hastalarımızı ve özellikle kronik rahatsızlığı olanları uyarmak istiyoruz. 4 Aralık Cuma gününe kadar ilaçlarınızı eczanelerinizden alınız. Aksi halde, size hizmet vermek için gece-gündüz nöbet tutan eczanelerimizi bulamayabilirsiniz. Eğer bunu yapmazsak, 4 Aralık'tan sonra eczanelerimiz teker teker kapanacak. Bizler, bizi yok etmek isteyenlerin bu insafsız tavırlarına daha fazla boyun eğmeyeceğiz. Teker teker kapanmaktansa, 4 Aralık günü hep birlikte eczanelerimizi kapatacağız. Bugün içinde bulunduğumuz durum, bizleri kapanma noktasına getirenlerin ve her şeyden önemlisi sağlık alanını ekonominin insafına terk edenlerin ayıbıdır. Hastalarımızı mağdur etmek amacında değiliz. Bunun için özel önlemler alacak, nöbetçi sayılarını artıracağız?

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.