EKŞİ: HUKUKİ DAYANAKTAN YOKSUN.

Tarih: 2009-07-29 00:00:00

Ereğli Kaymakamı Osman Ekşi yaptığı yazılı açıklamada, Vatan Gazetesinde yeralan haberin gerçeği yansıtmadığını belirttiği tekzip yazısını gönderdi. Ekşi, tekzip yazısında şu görüşlere yer verdi. “29/07/2009 tarihli sayınızda “Bodrum Vurgunu” başlıklı il

Ereğli Kaymakamı Osman Ekşi yaptığı yazılı açıklamada, Vatan Gazetesinde yeralan haberin gerçeği yansıtmadığını belirttiği tekzip yazısını gönderdi.

Ekşi, tekzip yazısında şu görüşlere yer verdi. “29/07/2009 tarihli sayınızda “Bodrum Vurgunu” başlıklı ilk sayfa ve açıklamalı  orta sayfa yazınızın içeriği tamamen yanlış ve hukuki dayanaktan yoksun olması sebebiyle aşağıda belirttiğim üzere açıklama yapma zorunluluğum doğmuştur.

                Söz konusu taşınmazın ihaleye çıkma şartları ve yapılacak olan ihalenin yapılma şekli 2886 sayılı Devlet ihale Kanununda belirtildiği şekilde olmuştur. odrum Kaymakamlığı yaptığım 2002-2005 yılı süresince  Bodrum Mal müdürlüğü Milli Emlak Şefliğince, Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğünün izni ile pek çok Maliye Hazinesine ait taşınmaz satılmış, yapılan satışlara ilişkin ihale öncesi ve ihale sonrası tüm yazışmaları yazışma usulleri gereğince tarafımdan imzalanmıştır.Yapılan tüm taşınmaz satışları yapılmadan evvel 4706 Sayılı Kanunun 7. maddesi gereğince  Bakanlık tarafından istenilen bilgi ve belgelerin, kamu kurum ve kuruluşlarının (Kadastro müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Ticaret Odası Başkanlığı, Belediye Başkanlığı İmar Müdürlüğü’ne, Bayındırlık ve iskan müdürlüğüne, Bölge komutanlığına gibi v.s ) görüşleri ile birlikte gönderilmesi istenilmiş, ayrıca yine tüm taşınmazların 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında kalıp kalmadığı hususu İl Kültür ve Turizm  Müdürlüğü’nden sorulmuştur. Tüm bu yazışmalar ilgili kurumlarca olumlu görüş ve kanaatlerine ilişkin yazı cevapları geldiği  takdirde 313 sayılı Milli Emlak Genel Tebliği gereğince taşınmaz malın satımında sakınca olmadığı kanaatiyle taşınmaz malın satışına izin verilmiştir.Tüm ihale işlemleri ise Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğünce 2886 sayılı yasaya göre ihale olunmaktadır.

                 Gazetenizin haber konusu yapılan taşınmazda yukarıda bahsi geçen şekilde Bodrum Kaymakamlığı yaptığım dönemde ihalesi yapılan taşınmazlardan birisidir.Bu nedenle yapılan ihale 2886 sayılı Devlet İhale Yasasında ki düzenlemeler  çerçevesinde yapılmış olup ihalenin kimse  tarafından duyulmamış olması da söz konusu değildir.Haber konusu taşınmazın satımından evvel sit alanında kalıp kalmadığı hususu , ilgili İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden sorulmuş ,bu kurumdan ve diğer kurumlardan gelen olumlu yazı cevabı üzerine Makamınca ihale olur izni verilmiştir.Bu nedenle haber konusu taşınmazın sit alanında bulunduğu yönünde ki haber de hukuki dayanaktan yoksundur.

             Haber konusu taşınmazın Hatice Kübra Öndeler tarafından bedelsiz alındığı ve daha sonra ifraz edilen parçanın, eşim Saniye Ekşi'ye satıldığı doğru değildir. Gazeteden ismini öğrendiğim bu bayanla bir tanışıklığımız olmadığı gibi bu güne kadar dolaylı da olsa hiçbir irtibat kurulmamıştır. Söz konusu taşınmazın  tamamı, eşim tarafından bir kısmı satın alınmadan evvel Alper Gülleroğlu’na  ait  idi. 2005 yılında Bodrum’da görev süremin dolmasından sonra ailemle tatilimizi  geçirmek  üzere 2006 yılında gittiğimiz de bir ev alma düşüncesi ile eşim Saniye Ekşi adına emlak işi yapan tanıdığa vekalet bırakılmış olup yer arayışları sürerken Temmuz 2008 yılında aile dostumuz Zeki Gülleroğlu tarafından oğlu Alper Gülleroğlu’na ait haber konusu yapılan yerin bir kısmını tarafımıza satma teklifi üzerine yerin piyasa değeri üzerinden satış işlemi yapılacağından, Harita Mühendisi tarafından usulüne uygun bir şekilde bölünen 2 parselde toplam 700 m2  bir hissenin sahibi olmak için satış işlemlerini  yaptık. Haber konusu yapılan hissenin eşim tarafından satın alınması da bu şekilde olmuştur. 29/07/2009 tarihinde tarafımız aleyhine yapılan haber tamamen asılsız ve makamımızın saygınlığını yıpratmaya yönelik olduğundan tekzip ettiğimizi belirtir, Haberin düzeltilmesi talebiyle bilgilerinize sunarım”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

mustafa :

Vay vay vay. Kimlerin ellerine kaldık. Hani bir söz vardır :" Balık kokarsa tuz var, peki ya tuz kokarsa?"

osman yalçın :

Ekonomiye kazandırmak" duyduğuımuz zaman anlıyoruz ki devlette yetkili olanlar avanta için yeni bir yeri peşkeş çekiyorlar. Bunu özellikle TOKİ yapardı ama kapsam daha geniş demekki.

ereğlili :

Yapılan işte bir yanlışlık yok ..adam kaymakam diye ev arsa almasınmı? Osman bey Dürüst ve onurlu bir insan Ne gemiciği var nede mısır depoları.. Siz onu bırakında başkana bakın neler neler yapmış. en başında Liman yolsuzluğu duruyor daha .

önder'e mesaj :

tekzip metni ancak mahkemeden çıkarılır. Bu yazı cevap vedüzeltme metnidir. Ve iddiaları ortaya atan yayın organının yayınlaması gerekir.üç gün içersinde yayınlanmazsa mahkemeye başvurularak tekzip çıkarılır. Siz Vatan gazetesinin haberini yayınlamadan sadece link verdiniz.Hoş haberi yayınlasanız dahi o iddiaların arkasında olmadığınız ve siz ortaya atmadığınız için yine yayınlamamanız gerekirdi düzeltme metnini.şimdi durum dahada gülünç olmuş.yayınlamadığınız bir haberin cevap ve düzeltmesini yayınladınız.

REALİST :

Kaymakam bey kendisinin satmış olduğu, altında imzasının olduğu HAZİNE ARAZİSİNİ satın alarak zaten etik bir davranış sergilememiştir. bu nedenle ne cevap verirse versin artık balık kokmuştur. Bu nedenle bir an evvel çok istediği BODRUMUNDA gitsin kalmaya devam etsin. Bu yapılanı bir siyasi veya bir başka küçük memur işleese idi hemen tepesine binerlerdi.Bu nedenle kaymakamın bir an evvel istifa ederek EREĞLİ yi bu ayıpla anılmaktan kurtarması gerekiyor.

VATandAŞ :

HATİCE TEYZE’NİN İSYANI Şimdi gelelim, Hatice Teyze’ye... Kendisi Foça’da yaşıyor. İfadesine göre “84 ya da 86” yaşında... Devlet Foça’daki arazisini SİT alanı ilan edince tek göz odalı bir ev bile yapacak yeri kalmamış. Ama devletin verdiği sertifika, “Burası 41 bin TL yapıyor, bir başka kamu arazisiyle trampa edebilirsiniz” anlamına geliyor. İşte bu sertifika, birilerinin iştahını kabartıyor. Emlakçılar, buna “30 bin TL verelim” deyip Hatice Teyze’yi notere götürüyorlar. Mehmet Şahin Şevk’in Noter’e gittiği tarih 27 Eylül 2004... Bu tarihe dikkat! Çünkü ertesi gün Bodrum’daki o malum araziler satışa sunulacak. Vekaletnamede, “Sertifikamla takas, trampa yapabilir, ihalelere girebilir” deniliyor. Sonuçta ihaleye girenler, 41 bin TL’lik bir çeki masaya koyup 63 bin TL’lik 2 hazine arazisini satın alıyorlar. Ancak arsanın 6 bin TL’lik vergilerini de Hatice Teyze’ye ödetiyorlar. Yani kazançları kağıt üzerinde 39 bin TL oluyor. VATAN Hatice Kübra Öndeler’i Foça’da buldu. Olup biteni VATAN’dan öğrenen yaşlı kadın, şaşkındı: “Bizim Bodrum’a gitmişliğimiz yoktur. Arsamız da yoktur, o arsa bizim değil. Bizim Foça’da 509 m2 bir arsamız vardı, değersiz bir yerdi, o arsadan başka bir yerimiz yok. Başımıza iş gelmesin oğlum.” İHALEYE DUBLÖR MÜ GİRDİ? 24 Kasım’daki ihaleye Hatice Teyze’nin vekili ve Komutan’ın oğlu ile girdiği belirtilen İlyas Eğerci’ye de ulaştık. A. Söke’de yaşayan Tariş emeklisi Eğerci ilginç bir yanıt verdi: “İhaleye giren kişi benim adımı kullanmış. Adresim de doğru. Ama ben Bodrum tarafına hiç gitmedim, orada ne bir arsa aldım ne de ihaleye girdim. Adım nasıl böyle bir ihaleye karıştı anlamıyorum” dedi. Muhtemelen, ihalenin usulüne uygun yapıldığını göstermek için, bir dublör ihaleye İlyas Eğerci kimliğiyle girmişti.. Anlaşılan ihale iyi kurgulanmıştı..

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.