EMEĞE SAYGISIZLIK!..

Tarih: 2013-01-27 00:00:00

Genel Maden İşçileri Sendikası tarafından organize edilen, 'Emeğe Saygı Mitingi' Türkiye'nin 4 bir tarafından gelen, sendika ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla gerçekleştirildi. 612 Bin nüfusu olan ve emeğin başkenti olarak bilinen Zonguldak'ta düze

Genel Maden İşçileri Sendikası tarafından organize edilen, 'Emeğe Saygı Mitingi' Türkiye'nin 4 bir tarafından gelen, sendika ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla gerçekleştirildi. 612 Bin nüfusu olan ve emeğin başkenti olarak bilinen Zonguldak'ta düzenlenen bu mitinge ise yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Türkiye'nin dört bir yanından sendika ve yöneticilerinin de davetli olduğu miting için diğer İl'lerden takviye polislerde gelirken katılımın son derece düşük olması dikkat çekici en önemli durumdu.

 

GMİS tarafından tertiplenen 'Emeğe Saygı Mitingi' yaklaşık 10 bin kişinin katılımıyla, Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen, çok sayıda sendika ve sivil toplum örgütlerince, Zonguldak Madenci Anıtında gerçekleştirildi.  İstasyon Caddesi'nde toplanan maden işçileri, sendika ve sivil toplum örgütü emekçileri pankartlarla slogan atarak, Madenci Anıtı önünde toplandı.

 

"EMEKÇİLERİ MADENCİ ANITINDA BULUŞTURDUK"

 

Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) bağlı bütün maden ocaklarından çalışan ve taşeron maden işçileri ve yakınları katıldı. Madenci Anıtında halka seslenen GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, ''Bugün 27 Ocak 2013, burası Zonguldak, burası emeğin başkenti, bugün Türkiye'nin emekçileriyle Madenci Anıtında buluştuk. Emeğin başkentinde emeğe saygı istiyoruz. Artık Türkiye'de hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Hiç kimse emekçileri görmezden gelemeyecek. Artık yeter diyoruz. Biz güzel ölmek istemiyoruz. Taşeron cinayetlerine hep birlikte son verecek, taşeron bataklığını hep birlikte kurutacağız.

 

İŞ CİNAYETİ DİYORUZ

 

7 Ocak 2013 tarihinde Zonguldak'ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessesesi'nde taşeron şirkette çalışan 8 arkadaşımızı kaybettik. Biz, bu arkadaşlarımıza ve tüm maden şehitlerimize, iş kazalarında kaybettiğimiz emekçi kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Son olayı iş cinayeti olarak tanımladık. İş cinayeti diyoruz. Çünkü biz, daha 2004 yılında, Yeraltında taşeron olmaz demiştik. 2005 yılında eylem yaptık. TTK'nın işçi açıklarının giderilmesini ve bu işlerin de eskiden olduğu gibi TTK tarafından yapılmasını istedik. İşçi almadılar. Taşeron şirketin madenlere girmesini engelledik. Ama devlet çalışmalarını sağladı. Sonra 17 Mayıs 2010 faciasını yaşadık. Bu kez de eylem yaparak uyardık. Taşeron işçilerinin Kuruma devredilmesini istedik. Ama ilgililer devam ettirdiler. Taşeron şirketin yeterli iş güvenliği önlemlerini almadığı raporlara yansımasına rağmen devam edildi ve 7 Ocak 2013'ü yaşadık.

 

TÜM TÜRKİYE SES VERDİ

 

Bu kez sadece Zonguldak değil, tüm Türkiye ses verdi. Türkiye'nin dört bir yanından; siyasetin her yelpazesinden, emek örgütlerinden, meslek odalarından, emeklilerden, işsizlerden, herkesten öfke yükseldi. Çünkü taşeron cinayetleri, Türkiye'nin her tarafını kuşattı. Sadece 2012 yılında; İstanbul Tuzla Tersanelerinde, Esenyurt'ta bir inşaatta, Samsun'da bir bakır fabrikasında, Adana'da Gökdere baraj inşaatında, Erzurum Aşkale'de gölette, Giresun'da baraj inşaatında onlarca taşeron cinayeti yaşandı. Şubat 2011'de Afşin-Elbistan'da göçük altında kalan 9 madenci arkadaşımızın, Adana Gökdere Baraj inşaatı kazasında kaybolan arkadaşlarımızın cenazelerine henüz ulaşılamadı. Taşeron demek, ölüm demek oldu. Kozlu, bardağı taşıran son damla oldu ve buradan hep birlikte haykırıyoruz. Biz, taşeron düzenini istemiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, taşeron olmayacak. Yeni bir dünyanın kapısı emekle açılacaktır. Herşey Emeğe Saygı ile başlayacak. İnsanca çalışıp, insanca yaşayacağımız bir düzen kurulacak. Taşeron uygulamalarına son verilecek dedi.

 

TÜRKİYE'NİN PEK ÇOK NOKTASINDAN KATILIM OLDU ZONGULDAK UYUDU!..

Mitinge, destek vermek için Türkiye'nin 4 bir yanından Türk-İş ve DİSK'e bağlı sendikaların emekçileri, genel başkanları, genel başkan yardımcıları, şube başkanları ile çok sayıda sivil toplum örgütü ve siyasi parti katıldı. Miting sonrası vatandaşlar olaysız bir şekilde dağıldı.

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

amele ercep :

başkalarının sadakasına muhtaç olan bir sendikal anlayış GMİS iflas etmiş.türk iş sizler ne işyaparsınız...gazeteniz yok televizyonunuz yok ya kesilen o paralar nerelerde harcıyorsunuz...ağalar....kaç işçi eğittiniz....seminerler düzenlediniz...asıl işçiyi sömüren sömürenlerlle işbirlik içinde olan sizler değilmisiniz...2 gün çalışsa bile işçinin bir yevmiyesine göz diken sizlerden ancak bu kadar sendikacı olur.işçiyi kendi azmi ve kararı kurtaracaktır...gerisi yalan ...

Chp'li :

ereğlide yaklaşık 8 bin üyesi olan chp ereğli ilçe teşkilatının önünde yaklaşık 30 kişi vardı otobüs bekleyen nerde sizin kitle partisi iddianız sosyalist sol sizden daha kalabalıktı mitingte mitinge katılan bir vatANDaş olarak bunu gözlemledim tkp kadar kalabalığınız yoktu başkan posbıyık organizede bulunmadı heralde yoksa bütün belediye personeli şöyle veya böyle mitinge giderdi..)))

deniz :

Ey benim güzel kentimin güzel insanları. Sizleri canı gönülden tebrik etmek istitorum. Mitinge katılmayarak sizi kullanmaya çalışan SENDİKA cılara güzel bir ders verdiğinşiz için. SENDİKAcılar sadece sizleri kullanmaya çalışıyorlar, kendi menfaatleri için.

Doğrucu :

Çok uzun yıllar oldu, Madenciler yürüme yeli. Gerçekten madencilerin bu yürüyüşe, sesini yetkililere duyurma yönünden bu yürüyüşe ihtiyaç vardı. Taşeronlaşma böyle olmamalı. Askeri ücretle madene inilmez. Allah kazasız belasız çalışmayı nasip etsin. Durmak yok...

c.demir :

polisler eylemcilerden çok sa ! rte korkmuştur gene?!?!?

Emekçi :

Evet kanal 67canlı vermedi nasıl versin ki kanal67kimin Demir medya Demir medya kim sanki ucundan taşeron der gibisiniz ee bunun adı emeğe saygı nasıl versin anladık sanırım....

madenci-61 :

BEN ÖNCELİKLE ZONGULDAĞIN EMEĞİN BAŞKENTİNİN ULUSAL KANALININ (KANAL67)NEDEN CANLI YAYIN YAPMADIĞINI TÜM ULUSA TAŞÖREN KABULSUN MADEN OLCAKLARIN DA GENCECİK İNSANLARI MEZARA KOYDUGUNU GÖZLER ÖNÜNE SERDİĞİNİ YAYINLAMAKTAN KAÇINDIGINI TÜM DÜNYAYA GÖSTERMEKTEN KAÇINDI.....MEDENCİNİN MADENDE ÖLÜMÜ ASLA KADER DEĞİLDİR TAMAMEN İHMAL VE TAMAMEN CİNAYETDİR... BU AĞIR SEKTÖR NASIL OLUYORDA TAŞÖREN CATISI ALTINDA ÇALITIRILMAYA ÇALIŞILIYOR BU HÜKÜMEDİN SORUMLULUGU DEĞİLMİDİR

MADENCİ :

BEN OLSAM SENDİKA YÖNETİMİ OLARAK İSTİFA EDERDİM... TTK'DA KAÇ KİŞİ ÇALIŞIYOR, AİLELERİ İLE BİRLİKTE GELSE 4'LE ÇARPSAN ENAZ 100 BİN KİŞİ YAPAR DİĞER TAŞERONDA ÇALIŞAN İŞÇİLER AİLELERİ İLE BİRLİKTE GELSE BİR 50 BİNDE O YAPAR ETTİ Mİ 150 BİN!... TERSANELE İŞÇİLERİ, ERDEMİR İŞÇİLERİ, DİĞER SENDİKALAR, VATANDAŞLAR ENAZ 200 BİN KİŞİ OLMALIYDI O MEYDANLARDA KOMİK 10 BİN KİŞİLİK BİR RAKAM... DEMEK Kİ ZONGULDAK SENDİKACILIĞI BİTİRMİŞ, RAHMETLİ DENİZER OLSAYDI O ALANA 100 BİN KİŞİYİ TOPLARDI....

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.