'EMLAK VERGİSİ ORANLARI ÇOK YÜKSEK DEĞİL'

Tarih: 2013-06-12 13:59:00

SÖYLEMLER KAVGA ORTAMI YARATMAK AMACI TAŞIYOR

Ereğli Belediyesi, Ereğli Emlak Vergisi Takdir Komisyonu 2014 yılında geçerli olmak üzere 4 yıllık yeni emlak vergisi oranlarını belirlemek amacıyla toplantılarını gerçekleştirdiğini, bu toplantılar sonucunda alınan kararlar ve kent dahilindeki emlak vergisi oranlarının kamuoyuna deklare edilmeden bazı kesimler tarafından mesnetsiz ve gerçeği yansıtmayan açıklamalar ile Ereğli halkının yanlış bilgilendirilmeye çalışıldığını duyurdu.

 

“ENAZ 6 AY SONRA

KARARA BAĞLAMASI GEREKİR”

Ereğli Belediyesi’nden konuya ilişkin yapılan açıklama şu şekilde: Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan ve 05.03.2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Emlak Vergisi Kanunu’nun 2013/1 seri numaralı iç genelgesi doğrultusunda, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun mükerrer 49.maddesinin (b) fıkrasında, oluşturulan Takdir Komisyonları’nın bu tespitleri yaparken uyacakları kıstaslar açıkça ifade edilmektedir. Takdir Komisyonları’nın, arsa ve araziye ait asgari ölçüde birim değer tespitine ilişkin dört yılda bir yaptıkları takdirler ve tahakkuk işleminin, yapılacağı sürenin başlangıcından en az altı ay önce karara bağlanması gerekmektedir. Karara bağlanması gereken tespitlere, Emlak Vergisi’nin 33.maddesinin 8.fıkrasına göre yapılacak takdirler de dahil olacaktır. Arazi ve arsalara ait olan bu takdirler, yapılacağı sürenin en az altı ay öncesinden karara bağlandıktan sonra kent merkezlerindeki ticaret ve sanayi odaları, ziraat odaları ve ilgili muhtarlıklara da bildirilecektir. Hal böyle iken, belli kesimlerin sırf eleştirmek maksadı ile doğruyla yakından uzaktan alakası olmayan yorumlarla kafaları bulandırmasını manidar buluyoruz.

 

“İDDİALARI HALKIN TAKDİRİNE BIRAKIYORUZ”

Arsa ve arazilere ait asgari ölçüde birim değerinin tespiti 213 sayılı kanun gereğince kurulan takdir komisyonlarınca yapılmaktadır. Bu gerçeği bir kez daha ısrarla ve altını çizerek vurguluyoruz. Takdir Komisyonu, 213 sayılı Kanun’un 2.fıkrası uyarınca; Belediye Başkanı’nın veya yerine vekil edeceği bir memurun, İlgili belediyeden bir memurun, Vergi Dairesi Başkanlığı bulunan kentlerde Vergi Dairesi Başkanı’nın veya onun görevlendireceği 2 memurun, Tapu Sicil Müdürü veya onu temsil edecek bir memurun, Ticaret ve Sanayi Odası tarafından seçilmiş bir üyenin, İlgili olduğu arsalara ilişkin Organize Sanayi Bölgesi’ni temsil eden bir üyenin, İlgili mahalle muhtarının katılımlarıyla oluşmaktadır. Komisyonun kimliği böyle iken, özellikle de bazı açıklamalarda Karadeniz Ereğli Belediyesi’nin, emlak vergilerini yükselterek ERDEMİR’i zor durumda bırakmak istediğine dair iddiaları halkımızın takdirine bırakıyoruz.

 

“SIKINTILAR GÖZ ÖNÜNE ALINMALI”

Karadeniz Ereğli, gerek nüfusu gerekse de yıldan yıla artan mahalle sayısıyla sürekli büyüyen bir kenttir. Batı Karadeniz’in birçok açıdan en değerli ve en önemli yerleşim birimlerinden biri olarak gösterilen Karadeniz Ereğli’de, 2014 yılından itibaren geçerli olacak 4 yıllık emlak vergisi oranlarının, ülkemizin ve bölgemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların da göz önüne alınarak tespit edilmesi gerektiği konusunda, Belediye Başkanımızın telkin ve temennilerini de halkımızla paylaşmıştık. Belediye Başkanımız Halil Posbıyık, görev almadığı Takdir Komisyonu’nun ilk toplantısında yaptığı konuşmada da, arzusunun emlak vergisi oranlarına zam yapılmaması olduğunu ifade etmiş ve bölgemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılara işaret etmiştir.

 

“EMLAK VERGİSİ ORANLARI YÜKSEK DEĞİL”

Belediye Başkanımız ayrıca, belli kesimlerin iddia ettiği gibi vatandaşlarımız için emlak vergisi oranlarının yüksek olmadığını, vergi oranlarından rahatsız olan kesimin arsa alım-satımı yapan bazı işadamları olduğunu, onların yaşadıkları sıkıntıların da halkın tamamına mal edilemeyeceğini vurgulamıştır. Belediye Başkanımız Halil Posbıyık’ın, içinde bulunulan ekonomik sıkıntılar sebebiyle emlak vergisi oranlarının artırılmasından yana olmadığını bu kadar açık bir dille ifade etmiş olmasına rağmen, hala ve hala Karadeniz Ereğli Belediyesi ile Erdemir’i karşı karşıya getirmek ve kavga ortamı yaratmak amacı taşıyan söylem, iddia ve girişimleri doğru bulmuyor, tasvip etmiyoruz.

           

“ORANLAR İDDİA EDİLDİĞİ GİBİ DEĞİL”

Bu basın açıklaması ile de kent insanımıza, Erdemir’i bünyesinde barındırmakla her zaman onur duyan Karadeniz Ereğli’nin emlak vergisi oranlarını, kentimiz gibi sanayi bölgesi olan bazı il ve ilçelerde uygulanan emlak vergisi oranları ile kıyaslayarak vatandaşlarımızı doğru bilgilendirmeye çalıştık. Sunduğumuz rakamlar, sanayi kenti kimliği taşıyan Karadeniz Ereğli ile bazı yerleşim birimlerinde uygulanan emlak vergisi oranları kıyaslandığında, kentimizdeki emlak vergisi oranlarının iddia edildiği gibi çok yüksek olmadığını, tam tersine birçok kente nazaran daha düşük olduğunu gözler önüne serecektir.

 

İSTANBUL, ESKİŞEHİR, BURSA’DA FİYATLAR!..  

Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinde uygulanan arsa rayiç bedelleri şöyledir: İzmit Merkez-Sanayi Bölgelerinin Yanı, Ömer Ağa Mahallesi: 1.350 TL, İstanbul Ataşehir-Dudullu Mahallesi Sanayi Bölgesi: 925 TL, İstanbul Kartal-Çavuşoğlu Mahallesi Sanayi Sokak: 925 TL, İstanbul Kartal-Atatürk Caddesi: 987 TL, İstanbul Kartal-E 5’e bakan yan yollar: 1,350 TL, İstanbul Kartal-Kordon Boyu Mahallesi: 2,592 TL, İstanbul Küçükçekmece-Atakent Mahallesi: 1,110 TL, İstanbul Küçükçekmece-İMSAN Sanayi Sitesi: 802 TL, İstanbul Küçükçekmece-Yeşilova yan yol: 2,110 TL, İskenderun-Piri Reis Mahallesi Cengiz Topel Caddesi: 740 TL, İskenderun-Çay Mahallesi Atatürk Bulvarı: 987 TL, İskenderun-Payas İSDEMİR’in olduğu bölge: 800 TL, Bursa Osmangazi Belediyesi-Fevzi Çakmak Caddesi: 1,549 TL, Bursa Osmangazi Belediyesi-Fevzi Çakmak Caddesi (İşyeri vasfında olanlar): 3.098 TL, Bursa Osmangazi Belediyesi-Çekirge Mahallesi (İşyeri vasfında olanlar): 2.962 TL, Yalova-Fevzi Çakmak Mahallesi: 1.049 TL, Yalova-Fevzi Çakmak Mahallesi İstanbul Caddesi: 1.234 TL, Yalova-Rüstem Paşa Mahallesi: 1.604 TL, Yalova-Mustafa Kemal Paşa Mahallesi: 1.975 TL, Eskişehir Bölgesi ve Tepebaşı Belediyesi-Bahçelievler Mahallesi: 1.354 TL, Eskişehir Bölgesi ve Tepebaşı Belediyesi-Cumhuriyet Mahallesi: 2.363 TL, Eskişehir Bölgesi ve Tepebaşı Belediyesi-Eski Ağlar Mahallesi Fabrikalar Sokak: 864 TL, Eskişehir Bölgesi ve Tepebaşı Belediyesi-Fatih Mahallesi: 1.049 TL, Burdur-Bahçelievler Mahallesi: 802 TL, Burdur-Çeşmedamı Mahallesi: 1.049 TL, Burdur-Konka Mahallesi: 1.172 TL, Burdur-Pazar Mahallesi: 1.049 TL, Manisa-Anafartalar Mahallesi: 5.554 TL, Rize-Çamlıbel Mahallesi: 1.234 TL, Rize-Çamlıbel Mahallesi Atatürk Caddesi: 4.011 TL, Rize-Çarşı Mahallesi Hal Caddesi: 6.171 TL, Karabük-KARDEMİR’in olduğu Sanayi Bölgesi’nde: 974 TL, Zonguldak-Çatalağzı Eren Holding’in olduğu bölge: 1.324 TL, Karadeniz Ereğli-Müftü Mahallesi Uzunkum Caddesi ERDEMİR’in olduğu bölge: 864 TL (İlçenin hali hazırda en değerli arazilerinin olduğu bölgelerden biri)

 

SİTEDEN ÖĞRENEBİLİRLER

Karadeniz Ereğlili vatandaşlarımız, kentimizin tüm mahalle, cadde ve sokaklarında uygulanan mevcut emlak vergisi oranları ile ilgili olarak belediyemizin resmi internet sitesinin http://webportal.kdzeregli.bel.tr/web/guest/5 linkinden yararlanarak detaylı bilgileri öğrenebilmektedirler.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.