ENCÜMEN SEÇİMLERİ YARGIYA GİDİYOR

Tarih: 2013-04-05 00:00:00

Kdz. Ereğli Belediye Meclisinde bir gün arayla yapılan iki ayrı encümen seçimlerinde karşılıklı iddialar ile tartışılmaya devam ediliyor. Bir gün önce eşit oy alındığı için Belediye Başkanı tarafından kur'a çekimi sonrasında AKP'li meclis üyesi Esra Alp

Kdz. Ereğli Belediye Meclisinde bir gün arayla yapılan iki ayrı encümen seçimlerinde karşılıklı iddialar ile tartışılmaya devam ediliyor.

Bir gün önce eşit oy alındığı için Belediye Başkanı tarafından kur'a çekimi sonrasında AKP'li meclis üyesi Esra Alpago'nun seçildiğinin açıklanmasının ardından ertesi günü yapılan toplantıda ise önceki kur'a çekiminin hatalı olduğu, eşitlik durumunda bir tur oylama yapıldıktan sonra kur'a çekimine gidilmesi gerektiğini açıklayan Belediye Başkanı Halil Posbıyık'ın yeniden seçim istemesi ile başlayan gelişmeler yargıya taşınıyor. Belediye Başkanının kendi elleri ile kur'a çektiğini belirterek sonuçlanan encümen seçimlerinin tekrarlanamayacağını öne süren AKP'li meclis üyelerinin itirazının kabul edilmeyerek seçimlerin tekrarlanması konusundaki görüşler AKP ilçe binasında düzenlenen basın toplantısında açıklandı.
AKP Kdz. Ereğli ilçe Başkanı Fatih Çakır, gelişmeyi hukuksuzluk olarak değerlendirirken, yanlışın sobasına odun atanlar yanacak dedi.
Çakır şöyle konuştu: 'Seçim sonucunda üç kişi aynı oyu almış. Belediyenin hukukçusu kur'a diyor. Kur'a hem de kendi ellerinle çekiyorsun ve Esra Alpago üçüncü encümen olarak seçiliyor. Aradan bir gün geçince oraya buraya sorup oylamayı tekrar ettirmeye kalkıyorsun. Hani duayendin. Çok şey biliyordun. Neden o anda meclis toplantısına ara verip sorup soruşturmadın. Hayır tam aksine kur'a çekimini bizzat kendi ellerinle yaptın ve Esra Alpago'nun ismini açıkladın.
Bunun adı hukuksuzluktur. Biz konuyu yargıya taşıyacağız. Savcılığa, hem arsa satışı, hem de bu seçimlerle ilgili suç duyurusu ile birlikte Zonguldak Valiliği, İçişleri Bakanlığı ve İdare Mahkemesi'ne başvuracağız.' Basın toplantısında konuşan Esra Alpago'da bu kararı haksız ve hukuksuz bulduğunu belirterek, meclis toplantısında bu kararı onaylayan CHP'li üyelere eleştirdi. Alpago,  bir dahaki toplantıda bu oturumların cd lerini kabul oyu veren CHP'lilere dağıtacağını belirterek  'torunlarınıza bu mirası bırakırsınız' dedi. 
Alpago, yaşanan bu haksızlığa yargının dur diyeceğine inandığını da belirtti.
Meclis üyelerinden Yusuf Kalay'da, terminalin bulunduğu arsa satışının da hukuksuz olduğunu bir kez daha ifade ederek, Bu arsa Cöbekoğlu döneminden kaldı belediyeye. Ama arsa satış kararının meclisten alındıktan 18 gün sonra tapu işlemleri yapıldı. Bu satış kararı da hukuksuzdur' diyerek bu konunun da yargıya taşınacağını kaydetti.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

sedat CAN :

1997 encümen seçiminde kur 'a ile seçıldim . Başkan kendi eliyle çekti torbadan beni . o zaman oluyordu da şimdi niye olmuyormuş kanun mu değişti mi acabaaaa ? yoksa başkanın hesabı mı tutmadı . yargıya gidecek olanlar 1997 encümen üyeliği seçiminin tutanaklarını incelesinler bu kadar basit bir olay sıkıntı yok

Ünal Savaş :

BELEDİYE MECLİSİ ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ Bu Yönetmelik, 3/7/2005 tarihli ve 5393 sayılı Belediye Kanununun 19 uncu maddesine dayanılarak hazırlanmıstır. ENCÜMENE ÜYE SEÇİMİ Madde 20 — Meclis, mahalli idareler seçiminden sonraki ilk toplantısında, üyeleri arasından gizli oyla Kanunda belirtilen sayıda encümen üyesini seçer. Seçilen bu üyeler gelecek yılın aynı ayına kadar görev yapar ve her yıl o ayda encümen seçimleri yenilenir. Süresi dolan üyeler yeniden seçilebilir. Encümene üye seçimi nisbî çoğunluk ile yapılır. Seçimde oy pusulalarına seçilecek üye sayısından fazla isim yazılması halinde oy pusulası geçersiz sayılır. OYLARDA EŞİTLİK HALİNDE AD ÇEKMEYE BAŞVURULUR. Encümenin seçilmiş üyeliklerinde herhangi bir nedenle boşalma olması halinde, meclisin yapılacak ilk toplantısının ilk birleşiminde kalan süreyi tamamlamak üzere yenisi seçilir. KAYNAK: BAŞBAKANLIK MEVZUATI GELİŞTİRME VE YAYIN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ - MEVZUAT BİLGİ SİSTEMİ SAYGILARIMLA Ünal SAVAŞ

Sesli Gençlik :

GÜMBÜR GÜMBÜR MURAT BAŞKAN GELİYOR POSBIYIK VE AVANESİ ŞİMDİDEN TASI TARAĞI TOPLASIN ADALET VE HALKÇA YÖNETİM GELECEK MUTLAKA AMA MUTLAKA.

Biraz daha sabır :

Saygıdeğer Ereğli halkıma bir atasözümüzü hatırlatmak istiyorum.YAŞ YETMİŞ İŞ BİTMİŞ. 2014 yılından sonra Kdz.Ereğlinin bugünlerini aramak istemeyenler,yenilik ve değişim bekleyenler,kısacası bugünkü Ereğli'den memnun olmayanlar. Parti ayırımı yapmadan,bölge ayırımı yapmadan,oralı buralı demeden,genç ve dinamik,barışcı bir başkan adayı üzerinde birleşirsek o zaman seçimlerde kazanan Kdz.Ereğli olacaktır. O zaman artık A BENİM SÖM SÖM YARİM türküsünü kimse itibar etmeyecek,yerine KÖPRÜDEN GEÇTİ GELİN türküsü çalacak. Ancak bu türküyle oynanmayacak,zira kaybedilen 20 yıl için ağlanacak.

Hakime :

aydın rumuzlu kişi haklısın 2014 te halk posbıyığı ereğliden silecek bu konuda çok haklısın akp eğer bütün kurumlara hakim olsaydı şuan posbıyık başkan falan olamazdı üstelik tam 4 dönem 2014 te birde akp yönetimini görün hizmet yağıyomu yağmıyomu ereğliye 70 yaşına gelmiş birinden medet ummayacak artık ereğli halkı başkan posbıyığın buna zaten mahal vermemesi lazım bu kadar yeter kenara çekileyin başkaları yönetsin demesi lazım ama nerde adamı gözünü kin hırs bürümüş ama kimse kazık çakmayacak bu dünyaya bu unutulmasın

akarcagençlik :

Başbakana söleyin korkmayın bu ülkede hakimi polisi savcısı herkes size çalışıyor kedi ulaşamdığı ciğere mundar dermiş onun misal oldu sizinde ama unutmöayın Ereğli gibi ATATÜRKÇÜ Çağdaş bir Kenti sizin gibi kefenlerine ceb yaptırmış insanlara ezdirmeyeceğiz...

Aydın :

nasıl olsa devletin bütün kurumları akp nin hizmetinde sizin adınıza çalışıyor sonuç sizin adınıza olumlu olacaktır,ama sanıkta kazanan halkın egemenliği olacak..

servet tunç :

1.ENCÜMEN BOKS TURNUVASI.. Şampiyonluk için yılların kurt ağır siklet sampiyonu posbıyık ve otoritelerin sans vermediği alpago 1.kdz.ereğli encümen boks turnuvası için ringde yerini aldı. 1.RAUND:kırmızı köşede rakibini hafife alan posbıyık ve mavi köşede heyecanlı genç şampiyon adayı esra alpago..gongla birlikte boksörler birbirini uzaktan yoklamaya başladı,otoritelerin kendisine sans vermediği alpago 'içerden' özellikle 'sol' aparkatlarla rakibinin gardını dağıtıp kroki duruma getirdi,hakem saymaya başladı fakat gong yılların ağır sikletinin imdadına yetişti.. 2 RAUND:Dinlenmiş ve yeni taktiklerle ringe çıkan posbıyık,rakibinin etrafında m.ali clay gibi dans etmeye başladı ve rakibine söylediği 'kelebek gibi uçarım,arı gibi sokarım,nede olsa eski Anaplıyım' tekerlemesi ile alpagonun psikolojisini çökertti,nefis vucut ve ayak eskivleri ile rakibinin yumruklarını boşa çıkarttı..ardından süründüren sağ aparkatını,devamındada öldürücü sol direkt yumrugunu vurarak alpagoyu nakavt etti.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.