'ERDEMİR İŞİNİ DIŞARIDAN GELEN ESNAFA YAPTIRIYOR'

Tarih: 1970-01-01 02:00:00

Karayolu ulaşımında D4 ve K belgesi alımında yaşanan maddi zorluklara dikkati çeken Kdz.Ereğli Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkan Vekili Ahmet Küçük, Erdemir’in ilçedeki kamyoncu esnafını mağdur ettiğini söyledi.   Erdemir’in nakliye işini

Karayolu ulaşımında D4 ve K belgesi alımında yaşanan maddi zorluklara dikkati çeken Kdz.Ereğli Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkan Vekili Ahmet Küçük, Erdemir’in ilçedeki kamyoncu esnafını mağdur ettiğini söyledi.

 

Erdemir’in nakliye işini dışarıdan gelen esnafların yaptığına dikkati çeken Küçük, “Demir ve Çelik Fabrikaları'ndan kamyoncu esnafına fabrikadan nakliye işi verilmediğinden, birçok kamyoncu esnafımız işsiz kalmış, araçlarını satmak zorunda kalmışlardır. Kdz.Ereğli TSO ilçe esnafını koruma açısından haklı konumdadır” dedi.

 

Kdz.Ereğli Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkan Vekili Ahmet Küçük, Erdemir’in kamyoncu esnafına fabrikadan nakliye işi vermemesinin ilçedeki kamyoncu esnafını işsiz bırakılarak araçlarını satma noktasına getirildiğini dikkati çekti, Kdz.Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’nın, Erdemir’in politikalarına yönelik eleştirilerine tam destek verdi. Okul taşımacılığı yapımında D4 belgesi zorunlu olduğunu ancak bu belgeyi almak için ciddi paralar ödendiğini hatırlatan Küçük, K belgesi yenileme işlemlerine değindi iktidar, muhalefet milletvekillerine ve parti yöneticilerine çağrıda bulundu. Küçük konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

 

D4 BELGESİ OLMADAN İHALEYE GİRME

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün taşımalı eğitim projesi kapsamında ihaleye girilmesi istenilen araçlardan, 06.08.2013 tarih ve 28730 sayılı Resmi gazetede yayımlanan “Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinde Değişiklik yapılmasına dair Yönetmeliğin” 3 üncü maddesinin 2’inci bendi “ Belediye dışına/dışından yapılan okul servis hizmetleri için, taşımacının ayrıca Bakanlıkça düzenlenen ve yapılacak taşımanın şehirler arası veya il içi olmasına bağlı olarak B2, D2 ve D4 yetki belgelerinden birine sahip olması zorunludur.”  Hükmü ile B2, D2 ve D4 belgelerinden biri istenilmekte olduğundan, İlçemizde daha önceden bu faaliyeti yürüten (M) plakalı ve normal plakalı araçlardan bu belge istenilmediği için, çalışan araç sahipleri mağdur olmakta ve ihaleye girememektedirler.  Ulaştırma Bakanlığın 18.12.2012 tarih ve (2013 /KDGM-07/YOLCU) nolu genelgesi doğrultusunda sadece tarifesiz taşımacılık yapmak isteyen araç sahiplerine D4 yetki belgesi düzenlenmemektedir. Ayrıca minibüscü esnafımızın sigortaları ile birlikte yaklaşık 8.500,00 TL masrafı olan D4 yetki belgesini almaya maddi imkanları olmayıp, zaten yolcu taşıma işinden kazandığı para ile evinin geçimini zor sağlamaktadırlar. İktidar ve muhalefet milletvekillerinin Odamıza gelerek şoför esnafımızın sorunlarını dinleyip, çözüm bulmalarını talep etmekteyiz.

 

K BELGESİ YENİLEME İŞLEMLERİ

5 Yılını dolduran (Geçerlilik tarihini dolduran) K belgelerinde ücretli belge yenileme; İlgili vatandaş ve üyelerimiz K Yetki belgesi üzerinde yazan geçerlilik tarihinin bitiminden 60 gün öncesinden başlayarak ücretli yenileme yapabileceklerdir. K belgesi veya taşıt kartı üzerinde yazan geçerlilik tarihinin bitiminden önce veya geçerlilik tarihinden itibaren 270 gün içinde gelenlerden Bakanlık tarafından Belge ücretinin %5’i tahsil edilecektir. Geçerlilik tarihinin bitiminden itibaren ise 271. ve 540. Günler arasında müracaat edildiği zaman belge ücretinin %25’i tahsil edilecektir. Geçerlilik tarihinin bitiminden itibaren 541 gün geçtiği zaman ise K belgeleri iptal olacaktır. Vatandaşlarımızın ve üyelerimizin mağdur olmaması için geçerlilik tarihinin bitiminden önce belge yenileme işlemlerini yapmaları önemle rica olunur.

 

KAMYONCU ESNAFIMIZIN ERDEMİR SORUNU

Ereğli İlçemizde binlerce Kamyoncu esnafımız varken, İlçemizde bulunan Oyak Erdemir Demir ve Çelik Fabrikaları'ndan kamyoncu esnafına fabrikadan nakliye işi verilmediğinden, birçok kamyoncu esnafımız işsiz kalmış, araçlarını satmak zorunda kalmışlardır. Her yerde sanayiciler kendi yöresinin esnafına iş vererek korurken, şu anda Erdemir'in nakliye işini dışarıdan gelen esnaflar yapmaktadır. Son zamanlarda Kdz.Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası ve Erdemir arasındaki anlaşmazlıkta, Kdz.Ereğli Ticaret Odası Ereğli esnafını koruma açısından haklı konumdadır. Kdz.Ereğli Şoförler Odası olarak bu konuda Ticaret Odasını desteklemekteyiz. Yetkililerden talebimiz Erdemir'den taşınacak malların nakliyesi konusunda ilçemizdeki Kamyoncu Esnafına öncelik verilmesini, kamyoncu esnafımızın mağduriyetinin giderilmesini, İktidar ve muhalefet milletvekillerinin Odamıza gelerek şoför esnafımızın sorunlarını dinleyip, çözüm bulmalarını talep etmekteyiz”

 

(Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

KAMYONCU :

AHMET BEY O İŞLER OYLE OLMUYOR İŞTE MAZOT ALDI BAŞINI GİTTİ DEVLET DESTEĞİ DEDİLER ADAM 250 TANE TIR ALDI SONRA BAŞLADI MİLLETİN İŞİNE VURMAYA KAMYONCU NE YAPSIN KOPERATİF KONUSUNA GİRMEYELİM O ZMAN İÇİNDEN ÇIKILMAZ BU İŞ PATLAYACAK MİLLET BİRBİRİNİ TEKER TEKER VURMAYA BAŞLADI BİLE DAHA NELER OLACAK BAKALIM

Uğur :

Başkanım güzel konuya değinmissiniz sağolun Fakat burdaki sıkıntı işsizlik değil burda ekmek daraldı büyük balık küçük balığı yutar tabirinde bizi bitiren kamyoncuyu BERABER DANIŞIKLI ÇALIŞAN .........FİRMALARIDIR ALLAH BUNLARI NASIL BİLİRSE ÖLE YAPSIN DİYORUZ GEÇİMİNİ BU MESLEKTEN YAPAN TÜM ARKADAŞLARIMIZ BU İKİ FİRMA BİZLERİ BİTİRDİ VE DAHADA BİTİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ DİYORLAR DÜZGÜN VE GEÇİMİNİ BU MESLEKTEN EVİNE ÇOLUĞUNA BAKAN BİZLER BİTTİK ANLAYACAĞINIZ İLAHİ ADALET DİYORUZ

sade vatandaş :

Sayın ahmet küçük sizler ve sizin gibiler o odaların başında boşuna duruyorsunuz.Neden derseniz kaç yıldır çivi çaktınız o koltuğa lütfen ben odada şu olayı gerçekleştirdim diye söyleyin başkanınızda dahil.Sizleri ve sizin gibileri kukla diye oraya oturtmadılar ozaman siz nerdeydiniz oda olarakErdemirin karşısına bir oluşum yaratıp kapısını çalsaydınız ve başarısız olsaydınız sizi o zaman anlardım.Sizler yalandan ağlayıp esnafın anası ağlayarak verdiği aidatları rahatlıkla harcayabiliyorsunuz.Bunlara sadece size değil diğer oda başkanlarıda dahil.Bunun için uzman olmak gerekmiyor sadece idareci olmak yeterli bence. Ancak EREĞLİDE YER YERİNDEN OYNUYOR İNTİHARLAR ADAM VURMALAR SİZ ODA BAŞKANLARI İKİ METRE KRAVAT TAKIP HAVA ATIYORSUNUZ.Neden bir arayaya gelip çözüm üretmiyorsunuz .....Aday bizlere tepeden geliyor genelde o zamanda sonuç böyle oluyor.Onun için içimizden iyi aday seçip kendisi için değil odası için çalışan birşeyler üreten esnafa yararı olan ve toparlayıcı olan kişleri seçip onları takip edip aynı zamanda yardımcı olmamız lazım..EREĞLİ YOKSA KİMSE YOKTUR.

atakan :

sayın başkan kanundan bahsediyor yetki belgesinin masraf çokluğundan bahsediyor peki 65 yaş üstü ve engellilerin. ücretsiz taşıma hakkını mahkemeye taşıdınızda bu yasyı neden taşımıyorsunuz mahkemeye şiir gibi yazmış başkan kamyoncu mağdur diye bire başkan sen nasıl adil bir başkan olacaksın bilmiyorum erdemiride ver mahkemeye hatırlatayım erdemir 65 yaş üstü ve engelli değil çok acıyorsan aidat paralarını alma

ergün :

beter ol ereğli, siz gittiniz koca erdemiri özelleştıren zıhnıyete oy attınız, size müstehaktır.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.