ERDEMİR VAKFI’NDAN SÜREÇLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME

Tarih: 2014-09-26 14:41:00

Erdemir Vakfı vergi cezasıyla ilgili ortaya çıkan gelişmeleri ve süreci değerlendiren ve kamuoyuna bilgi sunan açıklamasında, durumun torba yasası ile ilgili olmadığını bir kez daha vurguladı ve önümüzdeki az içinde uzlaşma görüşmelerine başlanabileceğini

Erdemir Vakfı vergi cezasıyla ilgili ortaya çıkan gelişmeleri ve süreci değerlendiren ve kamuoyuna bilgi sunan açıklamasında, durumun torba yasası ile ilgili olmadığını bir kez daha vurguladı ve önümüzdeki az içinde uzlaşma görüşmelerine başlanabileceğini bildirdi.

 

Vakfın açıklaması aynen şöyle:

 

TEKRAR BİLGİ PAYLAŞIMI

Aralık 2013’de yapılan vergi incelemesi sonucu Erdemir Vakfı’na tarh edilen vergi ve cezalar ile ilgili durum 10.02.2014 tarihinde kamuoyu ile paylaşılmıştı. Aradan geçen zaman süresince yaşanan gelişmelere ilişkin yerel basında, muhtemelen eksik ve yetersiz bilgiye ve/veya konuya vakıf olmayanların yorumları kaynaklı haberler nedeniyle aşağıdaki hususların kamuoyuyla tekrar paylaşılmasında fayda görülmüştür.

 

TARHİYAT TOPLAMI ASLI VE CEZALARIYLA BİRLİKTE 120 MİLYON TL

Vergi cezasına ilişkin10.02.2014 tarihine kadar olan süreç aynı tarihli duyurumuzda da belirtildiği üzere özetle şöyleydi:

“Aralık 2013’te yapılan vergi incelemesi sonucunda, Vakfın 2008 ve 2009 yıllarında Türk Bankalarının yurt dışındaki şubelerinden elde ettiği faiz gelirleri dolayısıyla Vakfa ait bir iktisadi işletme oluştuğu yaklaşımı ile anılan gelirler üzerinden cezalı kurumlar vergisi tarhiyatı yapılmıştır. Tarhiyatın toplamı vergi aslı, vergi cezası ve gecikme faizi ile birlikte toplam 129.000.000.- TL. dir.

 

GENEL KURULDAN YETKİ ALINDI

 Bu konu ile ilgili olarak üye ve emeklilerimizle bilgilendirme toplantıları yapılmış, 30 Ocak 2014 Perşembe günü Olağanüstü Genel Kurul gerçekleştirilmiştir. Olağanüstü Genel Kurul’da;Vakıf adına 2008 ve 2009 yılları için; vergi aslı, vergi cezası ve gecikme faizleri için Gelir İdaresi Başkanlığı nezdinde uzlaşma görüşmelerini yürütme ve sonuçlandırma, uzlaşma olmaması durumunda dava açılması hususlarında Yönetim Kurulu’na tam yetki verilmiştir.

 

YÜZDE 17 BLOKAJ GENEL KURUL KARARI

 Danışmanlarımız ile birlikte yapılan hukuki ve mali incelemelere göre vergi cezasının kesilmemesinin gerektiği düşünülmekle birlikte, öncelikle uzlaşma yolunun denenmesinin uygun olacağı değerlendirilmektedir.- Mali ve Hukuki süreç sonunda bir ödemenin gündeme gelmesi durumunda, Vakfa ait herhangi bir varlık olmadığından, söz konusu cezalar üye ve emeklilerin varlıklarından ödeneceğinden, olası en üst limitten ceza düşünülerek üye ve emeklilere düşecek oran hesaplanmış, üye ve emeklilerin varlıklarına süreç sonuna kadar geçerli olmak üzere % 17 blokaj konulması kararı alınmıştır.

 Uzlaşma görüşme tarihi 6 Şubat 2014 tarihi itibarı ile Vakfımıza tebliğ edilmiş olup, uzlaşma toplantısı 25 Şubat 2014 Salı günü Ankara’da yapılacaktır.”

 

SONRAKİ GELİŞMELER

10.02.2014 tarihinden sonra yaşanan gelişmeler ise özetle şöyledir:  Vakıf Yönetimi’nin ilgili kurumlar ve TBMM nezdinde yaptığı temaslar devam ederken, Maliye Bakanlığı 25.02.2014 tarihinde yapılması öngörülen görüşmeyi ertelemiştir. Seçim sonrası tekrar yürütülen temaslar ile Nisan ayı içinde gün alınmıştır. Maliye Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilen değişimlere bağlı olarak görüşme ikinci kez ertelenmiştir.  İlgili İdare ile tekrar görüşülmüş ve gerekli bilgiler aktarılmış, tekrar görüşme günü  belirlenmesi talep edilmiştir. Bu süreç beklenirken, kamuoyunda Torba Yasa olarak bilinen ve içinde vergi cezalarının affını da içeren yasa tasarısı ortaya çıkmıştır. Maliye Bakanlığı da görüşmeleri bu yasanın çıkması sonrasına ertelemiştir. Tasarının TBMM’de alt komisyonda görüşülme sürecinde Erdemir Vakfı’nın durumunda olan ( vergi cezası kesinleşmemiş ) kuruluşların da üç yıl önce getirilen af yasasına benzer şekilde aftan yararlandırılması hususunda girişimlerde bulunulmuştur.

 

SİYASİ VE SENDİKAL DESTEK DEVAM ETMEKTEDİR

Çıkan Torba Yasa’da Vakfımız’ın konumunda olan kuruluşlar için bir husus yer almamıştır. Yapılan temaslar neticesinde İdare’nin önümüzdeki ay görüşme günü vermesi söz  konusudur. Uzlaşma görüşmesinde konunun çözüm için gereken gayret gösterilecektir. Görüşmede uzlaşma sağlanamaması halinde yargı yolu da gündeme gelebilecektir. Yaşanan süreçte baştan itibaren sağlanan siyasi ve sendikal destek ve yardımlar devam etmektedir.

 

ÇALIŞMALAR ŞEFFAF

Erdemir Vakfı tüm çalışmalarını en şeffaf şekilde yürütmekte, çalışmalarını ve gelişmeleri internet ortamında paylaşmakta, üyelerine duyurmakta, bilgilendirme toplantıları yapmakta, olağan ve olağanüstü genel kurullarda en üst karar organına hesap vermektedir. Kendi içindeki denetim mekanizması dışında tüm hesapları sürekli olarak bağımsız denetleme kuruluşu ve aktüerya kuruluşu tarafından denetlenmektedir. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Maliye Bakanlığı denetimlerine tabidir.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

mustafa kuru :

Bakın son kez bir daha yazıyorum anlanması açısından maliye bakanlığına bu cezanın tebliği tarihinden yaklaşık 45 gün sonra bu cezanın mahiyetini öğrenmek adına yaptığım başvuru dışında namı hesabım başka bir başvuru yoktur benim bu ceza ile ilgili şikayetçisi olmadığımı tebliğ ettikleri resmi evrak tarafımdadır.Benim şikayetçi olduğum ayrı konu denetim makamlarınca incelenmiş gereğinin yapılması ifadesi ile tc devleti yargı makamlarına intikal ettirilmiştir.Bu hukuki ve idari süreçleri çarpitmaya çalışanlar şunu unutmasınlar allaha şükür hayatım boyunca haram yemedim çıkar amaçlı suç örgütü kurmakla itham edilmedim,zimmetime para geçirmek kendime çıkar sağlamakla,görevimi kötüye kullanmakla itham edilmedim banka hesabımdaki her kuruş alnımdan akan terin eseridir.Masumiyet karinesine sonuna kadar inanıyorum, horoz dünyanın neresine giderseniz gidin horozdur.Horozun tarifini isteyen merak etmesin herşey mülkün temelinin karşısında ortaya dökülecek yaşasın adalet GEÇTE GELECEK OLSA AĞIR AKSAKTA GİTSE SALDIRIYADA UĞRASA ADALETTEN ŞAŞMAYACAZ

hepinizbiliyorsunuz :

*şimdi bu cezanın miktarı kadar en yüksekten sizler paralara bloke koydurdunuz okey....peki bu bloke olan para ne durumda? faizsiz olarak hesapta beklemektemi ?bu para yaklaşık 1 seneden beri orda beklerken senelik kazanca ne gibi artı yada eksi sağlıyor ??? müçtebacım bunlarıda izah etsene?* he bu arada gazetelerde vakıfla alakalı haberler çıkmadan siz bir bilgilendirme yapmıyorsunuz ama duyduğumuz tek bilgilendirme mühendisler derneğinde formenler derneğinde lokal toplantılarında mustafa kuru murat albayrak hakan akgünün bu olaylara sebep olduğuyla alakalı evrak gösterimi.....boşverin siz bu zararların nasıl oluştuğuyla alaklı gösterimler yapın gerisi hepimizi bozar

ESKİ ERDEMİRLİ :

Size katılmamak elde değil Mustafa Bey. Başkan sürekli aynı açıklamaları yapıyor. Olumlu bir açıklama yapsa da hiç değilse Ereğli'yi AKP'ye verdiklerine değse. Tabiri caizse kabak belki bu dönemdeki Yöneticilere patladı ama sözlerinde durma zamanı geldi de geçti bile. Eğer olumsuz bir sonuç çıkarsa özellikle o dönemin Yöneticileri Ereğli'yi terk etmeli bence.

Mustafa Kuru :

Değerli erdemir vakfı üyeleri vakıflarr kanunun 10 maddesi son fıkrası Vakıf yönetiminde yer alan kişiler ile vakıf çalışanları kusurlu fiilleri nedeniyle vakfa verdikleri zararlardan sorumludurlar der şimdi ben soruyorum erdemir vakfı yöneticilerine milletin vekiline bu konuda yargısal uygulamalara gerek kalmadan kanunlan yetkilendirilmiş kurum olan vakıflar genel müdürlüğü göz göre göre nasıl oluyo da bu madde bu kadar açıkken üyelerin aleyhine bu genel kurul kararlarının alınmasına ses çıakrtmıyor diye? genel kurul kararının hemen akabinde şikayette bulundum bana verilen resmi cevap elimde olan ve sosyal paylaşım sitemde yayınladığım cevap maliye bakanlığının ceza ile ilgili safaatının sonuçlanmasını bekledikleridir.10 maddeyle hiç bir yargı kararına gerek kalmadan bu cezanın muhatabı ilgili sorumlularıdır.Tabiki yargı yolu her iki kurumun tasarrufuna göre tarafalar için açıktır.Bu yurt dışı hesaptaki iddia olunan usulsüzlüğün kim veya kimlerse yasa gereği bu sorumluluk onda olması gerekir bu sürecin bu yönüyle takipçisi olacağıma maddi mağduraları dahil konunun tüm taraflarının şüphesi olmasın bu konuda adalet inşalalh yerini bulur milletvekilimiz bu söyledikleriminde takipçsi olur insşallah

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.