'ERDEMİR'İN ÖZELLEŞTİRME HESABI SORULACAK'

Tarih: 2014-02-14 10:42:00

Erdemir’in yaşadığı ve yaşattığı tüm sorunların birinci nedeninin özelleştirme olduğunu açıklayan Saadet Partisi Kdz.Ereğli Belediye Başkan adayı Gökhan Göktaş, Erdemir çalışanı üzerinden birilerinin ahkam kestiğini söyledi.   Saadet Partisi Kdz.Ere

Erdemir’in yaşadığı ve yaşattığı tüm sorunların birinci nedeninin özelleştirme olduğunu açıklayan Saadet Partisi Kdz.Ereğli Belediye Başkan adayı Gökhan Göktaş, Erdemir çalışanı üzerinden birilerinin ahkam kestiğini söyledi.

 

Saadet Partisi Kdz.Ereğli Belediye Başkan adayı Gökhan Göktaş, Erdemir çalışanı üzerinden herkesin ahkam kestiğini belirterek, “Ya siz Erdemir personeline sordunuz mu da bu kadar net konuşuyorsunuz, onların adına yorum yapıyorsunuz?” dedi.

 

“ALMAZSANIZ BEN YAPACAĞIMI BİLİRİM”

Erdemir’i AKP iktidarının özelleştirdiğini ve bunun hesabını Erdemir çalışanı ile Ereğli halkının sandıkta soracağını belirten Göktaş, yaptığı yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Günlerdir Ereğli’de Erdemir çalışanı üzerinden herkes ahkâm kesiyor. Ya siz Erdemir personeline sordunuz mu da, bu kadar net konuşuyorsunuz, onların adına yorum yapıyorsunuz? Erdemir’i özelleştiren AKP hükümeti değil mi? Özelleştirilmemesi için gayret sarfeden bizler değil miyiz? Özelleştirme esnasında işçiyi tehdit eden, satın almak için gelen heyetleri ‘fabrikaya almazsanız ben yapacağımı bilirim’ diyenler AKP’nin adamları değil miydi?

 

ERDEMİR İŞÇİSİ RAHAT DEĞİL

Hatta o dönemde özelleştirmeye bölgesel güç alabilmek amacıyla, devlette zarar ediyor, hem Erdemir işçisi çok alıyor, aldıklarını Düzce’de harcıyor, Ereğli’ye faydası yok diye söylenti yayıp Erdemir işçisini yalnız bırakmaya çalışanlar iktidarın adamları değil miydi? Erdemir işçisi 3 yıl zam alamadı. Maaş kaybına uğradı. Özelleştirmeden sonra gözüne uyku girmedi, acaba ne olacak, işten atılacak mıyım, diye? Hala Erdemir işçisi rahat değil. Özelleştirme aceleye getirildiği için imar uygulamaları yapılmadığından, zaten çoğu ruhsatsız olan fabrika yeni ruhsat almakta zorlanıyor. Ruhsat almadan yaptıkları kanun gereği mühürleniyor.

 

“BEYANNAMELERİ BİLE TAM VERMEMİŞ”

Hatta Erdemir yıllardır emlak beyannamelerini bile tam olarak vermemiş belediyeye. Ereğli’de yaşayan insanlar ve esnaf vergisini tam ve zamanında öderken meğerse Erdemir’in gayri menkullerinin emlak araştırması yapılınca Ereğli’nin ne kadar çok zararı olduğu ortaya çıktı. Buda aceleye getirilen özelleştirmenin bir faturasıdır. Emlak değerleri düzenlenip eksikler tamamlandığında ortaya çıkan faturadan iktidar yetkilileri rahatsız olup güya demirin maliyeti artıyor ve bu yüzden Erdemir zarar ediyormuş söylemlerinde bulundular. Komik bile değil, trajikomik.

 

“ZARAR VE PAYLAŞALIM KAR VAR BİZ YİYELİM”

Vatandaşın verdiği vergiyi fabrika vermemeli demek ki. Zaten işçiye elli tane bahane üretip zam vermedi ya da düşük verdi. İlk anda işçi fabrikasına sahip çıktı ekmek teknem dedi. Ama sonraki süreçte ekonomik krize rağmen Erdemir kar oranlarıyla hep liste başı olduğunu gördüğümüzde siz hiç Erdemir’in ek zam, prim yada motivasyon olsun diye fazla ikramiye verdiğini duydunuz mu? Zarar var paylaşalım, kar var biz yiyelim. Ereğli’de sac ve kamyoncu esnafının hali ortada. Sosyal yardımlaşma destekleri iyice azaldı. Lojmanlar özelleştirmede peşkeş çekildi.

 

“HALK VE ÇALIŞAN HESABINI SORACAKTIR”

Bütün bu sıkıntıların, problemlerin sebebi Erdemir Genel Müdürü ya da Yönetim Kurulu değildir. Bu yüzden onlarla yapılan kavgalar da Ereğli ye hiçbir şey katmaz. Görüldü ki her gelen genel müdür de de yönetim kurulu başkanında da değişen bir şey yok. Çünkü SPK’ya, Borsaya bağlı bir şirket kafasına göre zam, sosyal yardım yapamaz, her istediği kararı alamaz. Alsa da iptal edilir. Erdemir’in yaşadığı ve yaşattığı tüm sorunların birinci nedeni özelleştirmedir. Sorumluluk özelleştirmede aceleci davranan, eksikleri tamamlamayan, yolları terk etmeyen, satış ve nakliye konularında sınırları koymayan, sosyal politikalarda belli bir şart koşmayan, işçi garantisinde denetlemeyen, engelli personel zorunluluğunu koyduğu düşük tazminatla uygulanmaz hale getiren Erdemir’i alelacele yangından mal kaçırırcasına özelleştiren mevcut iktidardır. Gerek Ereğli halkı gerekse Erdemir çalışanı seçimlerde bunun hesabını soracaktır”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

işçi :

vala kardeşim kusura bakmayında gidip fabrikaya ceza yazan mühürleme yapan adama oy verecek değilim kimse oy verdiremez..belediye başkanı şunu bilsin erdemir personeli büyük çoğunlukla halil posıbyığa oy verdi geçen seçimde ama karşılığı bu olmamalıydı..oy veripte kendimizi riste atamayız..chp ayrı posbıyık ayrı genelde gene oyum chp ye

Bekir :

ya arkadaş Türkiye çapında toplasan yüzde 3 oyunuz yok sırf konuşabilmek için basına beyanat veriyorsunuz..akp özelleştirmiş olabilir özelleştirildide ne oldu insanlar ekmeğindenmi oldu hayır.daha da binlerce insan şuan erdemire bağlı taşeron şirketlerde iş buldu çalışıyor ailelerini geçindiriyor erdemir devletteyken böyle bişey yoktu ya personel olunuyodu ya hiç girilemiyordu..ayrıca şuan erdemirde çalışıp altında arabası evi olmayan çok az insan var..benim yakınlarımdan erdemirde çalışan onlarca insan var şunu diyorlar posbıyık tekrar seçilirse fabrikaya yeniden cezalan yazılmayacağı mühürlemeler olmayacağının garantisi varmı..garanatisi yok bu yüzden işçi posbıyık karşısındaki en büyük güç olan akp de yoğunlaşmış durumda..sp de böyle bir güç olsun onda yoğunlaşırlardı yoksa tüm fabrika işçisi tabiki akp li değil..ama şuan konjektör erdemir işçisi ve yakınlarını akp ye yanaştırıyor

Hasan Hüseyin Balta :

erdemirde 15 TTKda 15 yıl çalıştım ve mekli oldum ben.Erdemir olsun TTK olsun gerçekten hak ederek terleyerek çalışan 1.000 kiş var.gerisi hikaye.olmasada olur..15 sene elinde fırça telleri boyayıp emekli olanları biliyorum.herkes hakkını alıyor.özellişme tabiiki olacak.adam sana oturduğun yerden para verirmi? fabrika senin olsa çalışmayana para verirmisin? birde ...........sendikalar var heryerde...çalışmazlar üretmezler...sözleşme zamanı masada konu mankenleri..

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.