EREĞLİ ÇÖKÜYOR...

Tarih: 2009-12-02 00:00:00

CHP Ereğli İlçe Başkanı Yaşar Balcı, tersaneler bölgesinde yaşanan olaylar nedeniyle basın toplantısı düzenledi. AKP iktidarının yanlış politikaları sonucunda her alanda hızlı bir karmaşa ortamına sürüklendiğini belirterek açıklamasına başlayan Balcı, emp

CHP Ereğli İlçe Başkanı Yaşar Balcı, tersaneler bölgesinde yaşanan olaylar nedeniyle basın toplantısı düzenledi. AKP iktidarının yanlış politikaları sonucunda her alanda hızlı bir karmaşa ortamına sürüklendiğini belirterek açıklamasına başlayan Balcı, emperyalist odakların dayatmaları ile başlayan sözde açılım politikalarının, ülkenin en temel değerlerini, en temel kurumlarını yıpratmaya, toplumsal birliği bozmaya doğru yöneldiğini söyledi. Balcı, Ereğli?de sekiz adet tersane bulunduğunu, bu tersanelerin büyük bir bölümünün 2009 yılı başlarından itibaren yoğun işçi çıkarmalarla basının ve bölgenin gündemine taşındığını, 2008 yılında yaklaşık 6 bin civarında işçi çalışmakta iken, bugün itibari ile çalışan işçi sayısı 2 bin?in altına düştüğüne dikkati çekerek, bazı tersanelerin de faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı.

 

HUZUR ÇÖKÜYOR

AKP iktidarı, Türkiye?de çalışma yaşamını tümden bozarak emekçileri yok sayan, emeğin kazanılmış haklarını görmezden gelen bir politikayı yerleştirmeye çalışıyor. Kısacası Türkiye emeği ile geçinen insanlarımız açısından yangın yerine dönüyor. Ereğli bu durumdan en çok etkilenen yerlerin başında geliyor. Cumhuriyet tarihimizin hiçbir döneminde böyle bir travmayı yaşamayan Ereğli, emekçiler açısından cehenneme dönüyor. Kentin ekonomisi, huzuru çöküyor. Kriz elbetteki konunun tüm taraflarını etkilemektedir. Ancak yakından bakıldığında yaşanan sorunlarda en fazla emek kesiminin mağdur olduğu ortadadır. Tersanelerde öylesine ilkel, öylesine karışık, hukuk dışı bir çalışma düzeni oluşturulmuştur ki bu durum 06 Mart 2009 tarihli İş Müfettişleri raporu ile de sabittir. Bu raporda işçilerle yazılı iş sözleşmeleri yapılmadığı, İşçi ücretlerinin zamanında ödenmediği, gerçek ücretlerin bordrolara ve ilgili evraklara yansıtılmadığı, fazla mesai ücretlerinin bordrolara yansıtılmadığı, ulusal bayram ve genel tatil günlerinde yapılan çalışmaların zamlı olarak ödenmediği, ve en önemlisi de taşeronluk sisteminin yasalara aykırı bir şekilde çalışanlara uygulandığı tespit edilmiştir.  İş hukukunda asıl olan bir işverenin kendi işçileri ve yönetim organizasyonu ile üretim yapmasıdır. Alt işverenlik (Taşeronluk) uygulaması ise istisnadır. Oysa tersanelerde bu istisna olmaktan çıkmış tersane patronlarının kötü niyeti ile de işçilerin % 95?ni kapsayan temel bir kurala dönüşmüştür. Bu da dağınık, birleşemeyen, daha düşük ücret, daha az sosyal güvenlik, daha ağır çalışma koşulları, sendika, toplu sözleşme, grev haklarından yoksun sahipsiz bir emekçi kitlesini doğurmaktadır. Denilebilir ki bugün işçilerin yaşadığı tüm sorunların temelinde, tamamen işçilerin aleyhine olarak kullanılan taşeronluk uygulaması yatmaktadır.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

YAZIK :

ÖYLE AÇIKLAMAYLA OLMAS KARDESİM İSİNİN YANINDAOACAKTIN. SEN NASIL EMEKÇİ PARTİ BASKANISIN YA YAZIK

NECATİ ÖZTÜRK :

MALESEF BU İŞÇİ KARDEŞLERİMİZİ HALKOLARAK BİZDE YANLIZ BIRAKTIK DİĞER TARAFTA MEMLEKETİ YAKIYORLAR BURDA EMNİYET HARİKA HEMEN YAKALIYOR TEBRİK EDİYORUM

SAYE NİZDE :

HER ZAMAN Kİ GİBİ HEP KÖTÜ OLAN İKTİDAR, BUGÜN İKTİDAR BUNLARI YAPTIYSA SİZİN VE SİZİN GİBİ YEREL DE VE GENELDE KİŞİSEL ÇIKAR ÇATIŞMALARI YÜZÜNDEN AKLI SELİM TÜRK HALKININ OY ATACAĞI PARTİ BIRAKMADINIZ. SİZ DEĞİLMİYDİNİZ Mİ NE PAHASINA OLURSA OLSUN, TÜRKİYENİN GELECEĞİ İÇİN EREĞLİ BELEDİYESİNDE CHP BAYRAĞI DALGALandIRMAK İSTEYEN. AMACINIZA ULAŞTINIZ AMA NE OLDUYSA İLK SİZ DARBE İNDİRDİNİZ. NE OLDU SEÇİMDEN ÖNCE VE SONRA. SİZ SEÇİM MEVSİMİ FARKLI KONUŞUR SEÇİM SONRASI FARKLI KONUŞURSUNUZ. SİZ POLİTİKACISINIZ. VE NETİCEDE HER ZAMAN KONUŞURSUNUZ.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.