EREĞLİ'DE FESTİVAL YERİNE ŞENLİKLER YAPILACAK

Tarih: 2015-03-26 19:40:22

Uluslararası Karadeniz Ereğli Osmanlı Çileği Kültür ve Sanat Festivali 29-30-31 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleştirileceği açıklandı. Tahmini 550 bin TL bütçe ile yapılacak şenliklerde yerel değerler ön planda tutulacak.
HABERİN GALERİSİ EREĞLİ'DE FESTİVAL TOPLANTISI

Kdz.Ereğli Belediye Başkan Yardımcısı Nazım Erdoğan başkanlığında Atatürk Kültür Merkezi Nikah Salonunda gerçekleştirilen toplantıda ilçedeki Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcilerinin talepleri ve önerileri dinlendi, Mayıs ayı içerisinde STK’ların çeşitli etkinliklerin öncülüğünü yapabilecekleri belirtildi.

 

STK’LARDAN ÖNERİLERİ İSTENDİ

Kdz.Ereğli Belediye Başkan Yardımcısı Nazım Erdoğan, Başkan Yardımcıları İbrahim Cöbek, Esra Alpago, Alptekin Dursun’un yanı sıra belediye birim amirlerinin de katıldığı toplantıya katılan sivil toplum kuruluşlarına verilen kitapçıkta festival ile ilgili projeleri ve önerileri yazılıp teslim edilmesi istendi.

 

“ZAMAN CİDDİ ANLAMDA DARALDI”

Başkan Yardımcısı Erdoğan, festival yerine şenlik ibaresi kullanırken, 550 bin TL bütçeli bir etkinlik düzenlemeyi hedeflediklerini belirttiği konuşması şu şekilde: “Neler yapabiliriz, sivil toplum kuruluşlarını bu organizasyonların içerisine nasıl katabiliriz düşüncesi ile buradayız. Sizlere form dağıtıldı. Önerileri en geç Pazartesi günü almamız gerekiyor çünkü zaman ciddi bir şekilde daraldı. Düşüncemize göre 1 Mayıs itibari ile stantları verip geniş bir kapsamda ilçemizde bir koordinasyon oluşsun istiyoruz.

 

THK, SİLAHLI KUVVETLER, AKUT TATBİKATI

Final bölümünü ise 29-30 ve 31 olmak üzere 3 gün şeklinde bir şenlik düzenlemeyi planlıyoruz. Türk Hava Kurumu, Silahlı Kuvvetlerimizi, AKUT beraberinde 2 günlük bir tatbikat, kurtarma türlü bir etkinlik gerçekleştirecek bu kesinleşti. Bizim asıl amacımız kendi değerlerimizi ön plana çıkartmalıyız. Örneğin bir çileği nasıl tanıtabiliriz ne şekilde gerçekten Ereğli’nin dışarıda anıldığında bu kentin simgesi çilektir denilir bunun planını yapacağız. Önerilere ve taleplere her zaman açığız” dedi.

 

“FESTİVALE HAYIR TEPKİSİ”

Kdz.Ereğli Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Serdar Özbek, dernek tüzel kişiliği değil isim olarak bu toplantıya katıldığını belirterek, festivalin yapılmamasını istedi. Ereğli’nin dışarıya verilecek parasının olmadığını hatırlattığı konuşması şu şekilde: “Biz buraya sizleri seçerken bir daha festival yapmayacaksınız diye seçtik. Bizim paralarımızı dışarıya atacaksanız, bundan önceki yönetimden bir farkınız yoksa biz bu arkadaşı niye gönderdik, üzüntü duyarız.


“HİÇBİRŞEY DEĞİŞMEMİŞ HERŞEY AYNI TAS AYNI HAMAM”

Ereğli’nin sorunları bitti, işsizlik biti, istihdam yaratıldı, herşey halledildi de mi festival yapıyorsunuz. Ben Fenerbahçe Dernek Başkanı olarak değil Serdar Özbek olarak geldik. Sizlerin seçilmesinden ötürü biz bedel ödüyoruz ama görüyoruz ki hiçbir şey değişmemiş aynı tas aynı hamam. Dün de söyledim festivale hayır bugün de haykırıyorum festivale hayır. Benim dışarıya verecek şarkı söyleyecek diye para verecek durumumuz yok”

 

“KÜLTÜREL DEĞERLER ÖN PLANA ÇIKACAK”

Belediye Başkan Yardımcısı Erdoğan da Özbek’in sözlerine şu cümlelerle yanıt verdi: “Görüşünüze saygı duyuyorum buna diyecek birşeyimiz yok. Biz seçim öncesi festival yapmayacağız demedik. Seçim kataloglarını izlerseniz geniş kapsamlı yerel bazda denildi. Eğer ki burada kültürel olarak bu değerleri ön plana çıkartacağız. Büyük paralarla getirilmiş bir sanatçı yok biz buna karşıyız. Biz kendi değerlerimizi ön plana çıkartacağız. Eğer ki bu festival dediğimiz bu organizasyonun bir ekonomik geliri var ise önce kendi esnafımıza katkı sağlayacak bir çalışma içerisinde olacağız, işin gerçeği bu”

“Festivalin bütçesi ne olacaktır?” sorusuna ise Erdoğan, “Tahmini bütçemiz 550 bin TL civarında onu da aşacağımızı sanmıyorum doğrusu” dedi.

Yine festivalin Atatürk Anıtı önünde değil Erdemir Ofis güzergahındaki alanda yapılmasının değerlendirildiği de Başkan Erdoğan tarafından STK’ların temsilcilerine tebliğ edildi.

 

AMAÇ STK’LARIN DESTEĞİNİ SAĞLAMAK

Belediye Başkan Yardımcısı Esra Alpago da söz alarak amaçlarının Sivil Toplum Kuruluşlarını bu etkinliklerin içerisinde daha aktif olmalarını sağlamak olduğunu belirterek, “STK’ların desteği ile nasıl şekillendirilebilir arttırılabilir bir toplantımız var. Amaç zaten önceki gibi 3-4 kişinin sallayacağı bir organizasyon değil. Tamamiyle STK’ların ortak olduğu üretebildiği bir organizasyon olacak. Sizden gelen öyle bir program olur ki Mayıs’ın 18’inde de olabilir” sözleri ile konuştu.

 

(Haber: Mustafa Kemal Bektaş)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Herkes biliyor susuyor :

Festival falan yalan ilk önce belediyenin içinde ki şenlikcileri temizleyecek siniz bu virüsler ertan ve çevresindekiler. belediye nin ismini ve çalışma arkadaşlarını bu kadar kolay lekeleyen bütün rant işlerinin altından çıkan birde bu yeni yönetimle doğrudan temin ihalelerde girdi konusuna bu adamda Başkanımıza imar hakkında geçmişi bildiği için danışmanlık yapıyor. Tabi geçmişteki düzeni ve bütün pislikleri bilen sıkıstığında en iyi arkadaşlarını satan adam için ne denirki sadece yazık.Benim asıl üzüldügum başkana bunlari birilerinin anlatmadığı.Hadi anket yapılsın bu konu ile ilgili yanılıyormuyum görelim.

ebru :

hani festival yoktu siz değil miydiniz posbıyık festivalleri boş yere yaptı diyen.ne oldu şimdi

Bir bilen :

festival hesabını gene belediyedeki aynı adamlar tutmayacak dimi :) posbıyığın gözdeleri yani..posbıyığın gözdeleriyle çalışmak nasıl bir duygu sayın uysal ve yönetimi :)

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.