EREĞLİ FAKÜLTE İSTİYOR

Tarih: 2012-07-24 00:00:00

AKP Zonguldak Milletvekili Ercan Candan, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık'ı ziyaretinde ilçenin temel sorunları ve ihtiyaçları masaya yatırıldı karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.     Belediye Başkanı Posbıyık, Karadeniz Ereğli'ye belediye

AKP Zonguldak Milletvekili Ercan Candan, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık'ı ziyaretinde ilçenin temel sorunları ve ihtiyaçları masaya yatırıldı karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

 

 

Belediye Başkanı Posbıyık, Karadeniz Ereğli'ye belediye olarak bir fakülte yapmaya hazır olduklarını, kente bir başka meslek yüksekokulu daha kazandırılması konusunda da Ereğlili işadamlarıyla işbirliği yapabileceklerini kaydederek, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörlüğü ile bu konuda mutabakata varılması için Milletvekili Candan'dan destek istedi.

 

AK Parti Zonguldak Milletvekili Prof.Dr.Ercan Candan ziyaretlerini tüm hızıyla sürdürüyor. Candan beraberinde AKP İlçe Başkanı Adem Öztürk, ilçe yöneticileri, meclis üyeleri ile Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık'ı makamında ziyaret etti. İlçede yapılan ve yapılması hedeflenen projelerin konuşulduğu toplantı iki bölüm halinde gerçekleştirildi. İlk bölüm basına açık ikinci bölüm ise basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

 

CANDAN ÇALIŞIYOR

 

Karadeniz Ereğli'nin geleceğine yönelik yatırımların ele alındığı önemli görüşmede Zonguldak Milletvekili Candan TBMM'nin geçtiğimiz yasama dönemindeki çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Muhtemelen eylül ayı sonlarında başlayacak yeni yasama döneminde de Karadeniz Ereğli'yi ilgilendiren temel sorunlar ve projelerle ilgili olarak çalışmalara devam edeceğini kaydeden Candan, bu çalışmalar öncesinde de yaz günlerini Zonguldak ve ilçelerinde temaslarda bulunarak değerlendirdiğini söyledi. Görüşmede Karadeniz Ereğli Belediyesi'nin son dönem faaliyetleriyle ilgili bilgiler veren Başkan Posbıyık, festival sürecini geride bırakan Karadeniz Ereğli'de Ramazan ayı genelinde yapılacak etkinlikler ve yardımların yanı sıra ağustos ayında gerçekleştirilecek Sünnet Şöleni öncesi çalışmalara yoğunlaştıklarını ifade etti.

VİYADÜKTE ÖNEMLİ GELİŞMELER VAR.

Geçtiğimiz aylarda üzerinde durulan çalışmalardan biri olan ve Devrek Yol Ayrımı'nda yapılması planlanan viyadükün resmi çizimlerinin geldiği bilgisini veren Milletvekili Ercan Candan, bununla birlikte ve projenin jeolojik çalışmalarının da yapıldığını, yolun yoğunluğunun da ölçüldüğünü kaydetti. Viyadük yapılacak bu alanda üzerinde durulan projenin fizibilitesinin olduğuna inandığını sözlerine ekleyen Prof. Dr. Candan, 2013 yılında da bu projenin takipçisi olmaya devam edeceğini belirtti. Karadeniz Ereğli'nin geleceğini ilgilendiren bir başka proje olan çevre yolu konusunda da gelişmeler yaşandığını ifade eden Candan; Çevre yolu ile ilgili çalışmalar aşağı-yukarı bitti; ama bir-iki düzenleme yapılması gerekiyor. Ereğli'nin ortasında bir ring olmalı. Avrupa'daki bütün modern kentlerde bu sistem var dedi.

9 MADDELİK RAPOR VERİLDİ

Geçtiğimiz günlerde bölgeye bir ziyaret gerçekleştiren Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'a, Karadeniz Ereğli'nin geleceğini ilgilendiren dokuz maddelik bir rapor verdiklerini hatırlatan Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık da konuşmasında, Bakan Bayraktar'ın bu dokuz maddelik önerileri değerlendirerek yazılı yanıt verdiğini ve kenti ilgilendiren sorunlara kayıtsız kalmayarak kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Başkan Posbıyık'ın üzerinde durduğu bu dokuz maddelik rapora Şehircilik Bakanlığından gönderilen yazılı yanıt hakkında, Karadeniz Ereğli Belediyesi Plan ve Proje Müdürü Mustafa Kılıç tarafından da Milletvekili Candan'a bilgi verildi.

FAKÜLTE TALEBİ

Başkanı Posbıyık, Zonguldak Milletvekili Ercan Candan'a, önemli bir çağrıda bulundu. Başkan Posbıyık Milletvekili Candan'a hitaben yaptığı konuşmada; Sizden, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mahmut Özer ile görüşmenizi ve açılacak yeni fakültelerden birinin ilçemize verilmesi konusundaki talebimizi iletmenizi istiyorum. Üniversite bizi yasal yönden de desteklerse Karadeniz Ereğli'ye bir fakülte yaptırmak istiyoruz. Bütün işi de belediye olarak üstlenmeye hazırız. Ereğli Eğitim Fakültesi'nin yanında iki kütle çıkardık. Yaptığımız baskılara rağmen yeni fakültelerden birinin Ereğli'ye verilmesi konusunda bir gelişme sağlayamadık ama bu talebimizde ısrarcıyız. Bize fakülte yapma iznini versinler, belediye olarak bunun çalışmasını yapacağımızı ve kendi imkanlarımızla bu okulu yapıp üniversiteye teslim edeceğimizi garanti ederim. Hatta bu çalışmayla birlikte bir de kampanya başlatarak, bu yeni fakültenin yanına işadamlarımızın ve hayırseverlerimizin de destekleriyle bir meslek yüksekokulu yapabiliriz. Bu iki yeni kütleden birini de Ereğli'den para toplamak suretiyle yeni bir okul daha yaparak değerlendirebiliriz. Hatta en çok öğrenci alan okullardan birini ısrarla istiyoruz. Fakülte ya da meslek yüksekokulu.  Ne olursa olsun biz göreve hazırız. Ereğli'nin başka kurtuluş yolu yok  dedi.

7 MÜRACAATIN 2'Sİ KABUL EDİLDİ

Bir fakülte veya meslek yüksekokulunu belediye olarak yapmaya hazır olduklarını ve bu konuda önlerinin açılmasını istediklerini kaydeden Başkan Posbıyık, Karadeniz Ereğli'nin ekonomik olarak her geçen gün kötüye gittiğini ve bu kötü ekonominin yeniden canlanabilmesi için de yeni fakülte ve yüksekokullara ihtiyaç olduğunu belirtti. Kente gelecek binlerce öğrenci ile piyasanın canlanabileceğine ve bu projeye hayat veren bir düşünce olarak baktıklarına işaret eden Başkan Posbıyık'a yanıt veren Adalet ve Kalkınma Partisi Zonguldak Milletvekili Ercan Candan ise konuşmasında şu bilgileri sundu:  Ben Sayın Rektör ile bu konuyu görüşeceğim. Bildiğim kadarıyla BEÜ'nün 7 yeni fakülte müracaatından sadece ikisi kabul edilmiş. Ben Karadeniz Ereğli'ye bir meslek yüksekokulu açılması konusunda Sayın Rektör'den zaten bir söz almıştım. Ama fakülte konusu üzerinde de duracağım. Sizin belediye olarak böyle bir fakülte ve meslek yüksekokulunun yapımını üstleneceğini söylemeniz de sevindiricidir. Bu bilgiyle ben de girişimimi daha güçlü şekilde yapabilirim.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Mühendis :

Ereğli'nin kurtuluşunun hikayeden bir Fakülteye bağlı olduğuna asla inanmıyorum.Tıp Fakültesi , Diş Hekimliği Fakültesi veya Hukuk Fakültesi açma iznini alabiliyor musunuz ? Haaa o zaman Ereğli'ye katkısı olacaktır.Diğer bölümlerde zaten kontenjanlar dolmaz.

mehmet :

Abartmayın lütfen, trafik yoğunluğu falan yok Ereğli'de. Hem öyle birşey olsa şehir merkezindeki trafik lambaları çalıştırılırdı !

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.