'EREĞLİ HALKI DEĞİŞİM İSTİYOR'

Tarih: 2014-03-14 11:10:00

Ak Parti Zonguldak Milletvekili Prof.Dr.Ercan Candan, Ereğli FM’de katıldığı Yusuf Zobar’ın yönettiği canlı yayında gazeteciler Sina Çıladır ve Hasan Sarıalp’in sorularını yanıtladı. Erdemir Vakfının son durumundan Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık s

Ak Parti Zonguldak Milletvekili Prof.Dr.Ercan Candan, Ereğli FM’de katıldığı Yusuf Zobar’ın yönettiği canlı yayında gazeteciler Sina Çıladır ve Hasan Sarıalp’in sorularını yanıtladı. Erdemir Vakfının son durumundan Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık seçim çalışmaları sırasında kendisine yönelik eleştirilere, tersaneler bölgesine ve Hüseyin Uysal’ın adaylığına ilişkin Candan çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

ERDEMİR VAKFI’NDA OLUMLU GELİŞMELER

Erdemir Vakfı yöneticilerimiz mecliste beni ziyaret ettiler ve bir ceza olayının olduğunu söylediler. Sıkıntılarının bulunduğunu belirttiler. Biz de bu olay ile ilgili gerekli girişimlerde bulunduk, meclis çalışmalarımız kapsamında saat gece 02.00’de bakanımız ile de görüştük, konunun incelenmesi için çalışanlarına talimat verdiler. Erkene alınıp Nisan ayında çözümlenebilmesi için vakıf yöneticileri istekte bulundular. Birinci derecedeki ilgili Metin Kilci, kendisi ile görüştük, makamında ziyaret ettik, konuştuk. Bizim derdimiz vakıfı zora sokmak değil şuanda en büyük problemleri Maliye Bakanlığına yüklü oranda çalışan alınıyor ve mülakatlar var mülakat komisyonu buna da bakıyor bize 10-15 gün sonrasına bakabiliriz dediler. Vakıf çalışanları da şunu gördüler ki Gelir İdaresi Başkanlığı ve Maliye Bakanlığımız bu konuda oldukça pozitif. Ereğli’de gelebilecek her türlü zorlukta Ercan Candan yanındadır. Seçim çalışmamızı bırakıp gittik bundan sonra da yine bırakıp gideceğiz bu işi sonlandırıncaya kadar arkasında olacağız.

 

“BELEDİYE KENDİ BİNASINI MÜHÜRLER”

Şehirde gördüğümüz eksiklikler nelerdir dersek sahilin haricinde şehirde tam olan ne var?  Bir belediye binası var yıkılıyor asansörü dahi yok, yaşlılar nasıl üst kata çıkacak bu ayrı bir problem. Bu bir bina başkasına ait olsa belediye o binayı mühürler, engelliler bile çıkamıyor. Arka sokaklar perişan halde kimsenin baktığı yok, sahil haricinde nereye tutarsanız elinizde kalıyor. Balı Mahallesi, Kırmacı taraflarına gidin denize girilecek yerler moloz, çöp atıkları ile dolu. Bir sürü göze hoş görünmeyen yerler var. Hamzafakıhlı dere kenarları da aynı orayı bir de çöplük yapma durumları var, gizleniyor ama açığa çıkacak belgesi bizde var. Allah için söyleyin başka kentlere de gidiyoruz hepimiz 20 yıldır bir şeyler yapılıyor gibi görünüyor ama dönüyor dolaşıyor sahile geliyoruz. Halkevleri yapıldı bir de o var kulübe gibi.

 

“1 KURUŞLUK DEĞİL 100 TRİLYONLUK YATIRIM VAR”

Ereğli’ye hiçbir yatırım yapılmadı 1 kuruluşluk yatırım yapılmadı gibi bir tabir var bu aslında bir bakıma doğru 1 kuruşluk yatırım yapmadık biz 100 trilyona yakın yatırım getirdik. Eğer hiç görmüyorsa Devrek Yol ayrımındaki köprülü kavşağı, OSB yoluna, üstgeçitleri, Kandilli-Ereğli arasındaki yolu, Devlet Hastanesi inşaatını, hastaneye giderken devasa Adliye binasını görmeli hiç görmüyorsa 30 yıldır su gelmeyen Çiğdemli köyünü görmeli aslında. Bizim yaptıklarımızı biz saymakla bitiremiyoruz.

 

“YAŞ 70, BEYİNSEL ZAYIFLAMALAR VAR”

Bizi yalancılıkla itham etmesini ben doğal karşılıyorum. Halkımdan da özür diliyorum buraya kadar girmek istemezdim ama yalancılıkla itham edildiğimiz için söylemek zorundayız.  65 yaş üstüne geçince insanlardan malını satmak için aynı zamanda doktor raporu istiyorlar. 70 yaşına gelmiştir fiziksel olarak da beyinsel olarak da zayıflamıştır, bunları unutması normaldir, Halkımız mazur görsün bende mazur görüyorum.  Bu tıbbi bir olaydır, 70 yaşından sonra beynin işlevi yavaşlar.

 

“PROJELER KAĞITTA KALDI”

Kdz.Ereğli’nin Türkiye’nin en güzel ilçelerinden biridir.  Belki ben buralı olduğum için bana öyle geliyor. Bu kent ihmal edilebilecek bir kent değil. Bu kentin girişinde bir Avrupa kenti yazıyor ama içeriye girdiğinizde yatırımlar açısından ne yapılmış baktığınızda yıkılmış bir belediye, göçen bir adliye çok kötü şartlarda bir kaymakamlık binası var. Bunların hepsini yapmak için biz elimizden geleni yapmak için çalışıyoruz. Yepyeni bir adliye yapıyoruz sıfır bir kaymakamlık binası yapacağız ama 20 yıldır trilyonları festivale veren bir belediye kendisine bir bina dahi yapmadı, yapamadı. Yapılanlar projede kaldı, kağıtta kaldı. Gösterildi ama hiçbirşey yapılmadı biz konuşmadık ama yaptık.

 

“SÖZ VERMEDİK, YAPTIK”

Hiçbir şeyi söz vermedik ama yaptık. Peki neden Kdz.Ereğli, AKP’li bir belediye olmalı açık konuşacağım Ereğli’de şuanda kendi kendine çevrilebilmesi için ekstrada bir yatırım olması gerekiyor, bir istihdam alanları açılması gerekiyor. Bunun içinde yapılacak en akıllı iş üniversite kampüsü kurulmasıdır. Şimdiki hastanelerin oraya  kampüs düşünüyoruz. Yatırımların gelmesinin iktidar partisinden olmanın avantajları çok çok büyük. Biz de bunun için uğraşıyoruz. Hem Ankara’daki bazı yatırımları buraya çekelim, hem genç dinamik bir belediye başkanımız olsun, yeni bir vizyon gelsin. 20 Yıl bence yeter diyorum. Ben Ercan Candan olarak kesinlikle duramayacağımın sözünü vermem. Bizim derdimiz gençlerin önünü açmalıyız. Gençlerin önünü açmalıyız bunu tekrar ediyorum başka şansımız yok. Çünkü bu kent hareketli bir kent bu kent çok daha fazlasını hak ediyor.

 

TERSANELER SORUNU

Benim hesabını veremeyeceğim hiçbirşey yok. Tersaneler konusunda halkımızın yanıltıldığı bir şey var bunu açıkça söyleyeyim. 2008 Yılından önce gemi yaptıracak kişiler tersanelere gelin kaporasını verir ve  gemi yapılmaya başlanırdı. Tersane sahibi o yüzde 10 kaparo ile sac alır bunu biçmeye başlardı. 2008 krizinden sonra başka bir şey oldu. Artık gemi yaptıracak firmalar paralarını bankaya yatırıyorlar "kardeşim bitir gemini al paranı ver gemimi" sistemine geçildi. Ne yazık ki buradaki tersanelerin bütün gemiyi yaparak ondan sonra parayı alma gibi bir durumları söz konusu değil. Bu kadar yüksek sermayeleri yok. İş bulmadık mı bulduk Norveç’ten iş geldi. Biz ne yaptık şuanda gitsinler tersaneye Ustaoğlu Gemi’ye. Orada Finlandiya için gemiler yapılıyor. Ben bizzat araya girerek onların bankadan kredi almalarını sağladım. Ağır ağır başladı, akmıyor ama damlamaya başladı. Küçük gemilerin ardından kendilerine nakit sağlayarak aynı zamanda kredi güvenilirliliğini sağlayacaklar ve bir büyük gemi siparişi gelecek. Nisan ayı içerisinde Finlandiya’ya gemiler teslim ediliyor, polemiğe girmeye gerek yok, gidip oraya baksınlar ben gerçekleri söylüyorum. Yapılmadı diye bir şey yok birşeyler yapılıyor, evet var. Meclisteki konuşmamda da söyledim, 2016 gibi bu işler düzelmeye başlayacak, bunu boşuna söylemedim. Oyunun kuralı değiştiği için burada sıkıntımız oldu. Tuzla’daki tersaneler çalışıyor, onların sermayesi var Ereğli’dekilerin gemileri bitirebilecek sermayeleri olmadığı için bu sıkıntıya girdik ama bu arkadaşlarımıza da yardımcı oluyoruz, olacağız da.

 

“GAMBİA BÜYÜK ELÇİSİ GELDİ”

1 Ay önce Gambiya Devlet Başkanı, Başbakanımız ve Cumhurbaşkanı ile görüştü ben de vardım bu görüşmede. Konuşulacak konuların birinci mevzusu buydu. Gambia’daki balıkçılığın geliştirilmesi ve bizim orta boy balıkçılık sisteminin Afrika’ya ulaştırılması, uygulanması konuşuldu. Bu konu devletlerin elindedir, bu konuyu devlet başkanları görüşmüştür inşallah önümüzdeki günlerde harekete geçilecektir. Yapmıyor gibi bir şey yok tam tersine bu işi Başbakanımız da Cumhurbaşkanımız da Gambia, Senegal Devlet Başkanı da biliyor. Hatta ve hatta acaba biz bunları yapalım ama bu tekneleri Afrikalılar işletebilecekler mi, kaptanların eğitimlerini yapabilir miyiz diye çalışmalarımız da başladı. Bu meseleler burada konuşulmuyorlarsa pireyi deve yapmıyorsam bildiğim vardır. Ben halkıma mahçup olacak hiçbir girişimde yer almam. Senegal için 400, Gambia için 200 tane takaya ihtiyaçları var.

 

“HÜSEYİN UYSAL, EREĞLİ’DİR”

Hüseyin Uysal aslında Kdz.Ereğli’dir. Bu zamana kadar gelen bir çok eleştirilerin karşılığıdır Hüseyin Uysal. Ereğlilidir, Alaplılıdır aynı zamanda ticari kaygısı olmayan birisidir. Hüseyin Uysal’ın belediye başkanı olduktan sonra işlerini daha da büyütebileceği bir iş yoktur, benim de olduğu gibi. Bizim işimiz hizmet. Bizim başka işi olmayan birini tercih etmemiz gerekiyordu. Eğitimse eğitim, beyefendiyse beyefendi, köylüyse köylü, doktorsa doktordur Hüseyin Uysal. Birçok ortalamaları aldığınızda Hüseyin Uysal Ereğli’nin ortalamasıdır. Ereğli’de yaşayan hemşehrilerimizin hepsi kendisini Hüseyin Uysal’da bulabilir.

 

“CHP’DEN İSTİFA EDEN MECLİS ÜYELERİ

EREĞLİ MENFAATLERİ İÇİN KAVGA ETTİ”

Bu arkadaşları biz CHP’den kulağından tutup attık diyor. Aslında tam tersidir. Belediye halk otobüslerinin olduğu yerde satışı yapılan yer ile ilgili bir kavga başladı orada. Büyük bir şirkete oranın satılma söylentileri başlamıştı. Ne yapmak istedik Ereğli’nin hakkını korumak istedik. Hayır dedik biz orayı kent meydanı yapacağız dedik. 7.2 Trilyon para çıkarttık İller Bankası’ndan. Bizim kavgamız menfaat kavgası değildi bizim kavgamız Ereğli’nin menfaati kavgasıydı. Bu arkadaşlarımız karşı geldiler onun için ayrılıp bağımsız oldular. Biz Ereğli’ye hizmet eden insanların elinden tutarız, menfaate uymadığımız zaman 3 gün sonra adam satmayız hiç adam satmadık, satmayız da. CHP’den istifa eden meclis üyeleri Ereğli’nin menfaatleri için kavga ettiler, yarın bizdeyken bile Ereğli’nin menfaatleri için kavga etsinler bundan mutluluk duyarız.

 

“ATATÜRK ANITI VE ALEMDAR GEMİSİNİ KALDIRILMAYACAK BEN BURDAYIM”

İnsanlar inandıklarını gerçek zannediyorlar ileriki yaşlarda. Yani öyle olduğunu sanıyor. Atatürk Anıtının kaldırıldığını kim söylemiş gitsinler baksınlar projeye. Atatürk Anıtı orada dimdik duruyor göremiyorlarsa bu benim problemim değil. Atatürk anıtını kaldıran kim? Bu ülkeye yapılacak en büyük haksızlık budur.Her önüne gelen Atatürk’ten bir şey bulmaya çalışıyor. Bu ülkede Atatürk’ün getirdiği en büyük emanet Cumhuriyettir. Hiç kimse bir yerde hanedan olamaz, hanedan da kalamaz. Alemdar Gemisi için diyorlar bunların ikisinin buradan kalkması gibi bir şey yok öyle bir şey olsa beni bulurlar karşılarında.

 

“30 KURUŞA AL 3.5 TL’YE SAT”

30 kuruşa aldığısuyu kimse o paraya satmaz. Tabela vergileri düşer, emlak vergileri düşer. Gidin bir çok yerde emlak vergisi için söylenen paralara bakın. Biz de fahiş fiyatlara çıktı. Gülüç’te, Ereğli’de Alaplı’da kaç para su? Gülüç’de su 1.5, Ereğli’de 3.5 TL, işyerlerinde daha da pahalı. Bunun neresinde Ereğli aşkı var? Gülüç sürekli şikayet ediliyor Gülüç küçük bir belde gelen rakam o kadar küçük. Küçük olduğu için küçük işlerle yapılmaya çalışılıyor. Alaplı Belediyesi’nin dünya kadar borcu vardı borcu sıfırlandı, biz bilmiyor muyduk? Borçları artırmayı. Borçları daha da arttırmaktan daha ziyade daha dikkatli davranmak gerekir. Alaplı Belediyesi’ne gidip bakın kaç kuruşluk borcu var. 

 

MARİNA İÇİN ÖNEMLİ ADIM

Önümüzdeki hafta içerisinde Müsteşar Yardımcımız ve 2 Genel Müdür olmak üzere Ereğli’ye gelecekler. Burada bir marina kısmı nereye yapılır bunun araştırmasını yapacaklar karar verecekler. Ben gördüğümü hayal ettiğimi gerçekmiş gibi söylemiyorum ben yapılacakları söylüyorum. Bu zamana kadar benden kaç defa böyle bir şey duydunuz. Düşüncemiz var diye söyledik. Müsteşar yardımcımızı ve genel müdürümüzü buraya getiriyoruz. Bu işin üstadı onlar, projesini çizip yapacaklar. Biz daha belediyeyi almadan bu işleri yapıyoruz. Söz verip yarın hiç söylememiş gibi davranmadık.

 

“SİYASİ HAYATIMA DA NEDEN OLSA SÖZÜMÜ TUTARIM”

Yaptığımız köprülü kavşağa ucube denildi aynısı kendi kitapçığında var sadece köprünün ayakları değişik. Siz ucube diyorsunuz bir bakıyorsunuz ki bunu projelerinize koymuşsunuz da unutmuşsunuz bile. Bırakın Ereğli’yi 20 yıldır uyutmayı siz de unutmuşsunuz. Hani onların da vardı golf sahaları, Çınaraltına golf sahası yapılacaktı, aqua park yapılacaktı. Sahili ve aqua parkı 2 senede yaptı ne oldu? Ercan Candan her zaman sözünü tutmuştur. Bu benim siyasi hayatıma da neden olsa ben sözümü tutarım.

 

“PROBLEMLİ YERE KİMSE GİTMEZ”

Problemli yere kimse gitmez. Sizin evinize gelen herkese siz köylü tabiri ile dalarsanız, basın önünde rencide ederseniz, azıcık şov yapma, prim yapma adına olmayacak şeyleri yaparsanız kimse bu işe de girmez, sizin güvenilirliğiniz de inanılırlığınız da kalmaz. Biz dün böyle konuşup bir gün sonra başka konuşmuyoruz. Bu arkadaşımızın ne olduğunu herkes biliyor, bildiği için de sağı solu belli değil neden gidesiniz ki?

 

BALIK LOKANTALARININ DURUMU

Balıkçı lokantalarının olduğu yerler benim yüzümden yıkılmadı, bu insanlar neden işyerinden ekmeğinden oldu, kavga yüzünden oldu. Ben Ercan Candan olarak bu kavganın neresindeyim? Hükümetimiz de bende bu işte yokum. Biz bile misafirlerimizi alıp oraya götürüyorduk. Ben milletvekili olmadan önce de eşimi çoluk çocuğumu alıp giderek orada yemek yiyordum. Burayı neden kaybettik? Kavga yüzünden, Ereğli neden 20 yıldır yerinde sayıyor, kavga yüzünden. Balıkçı arkadaşlarımız ile defalarca konuştuk, anlattım. Benim problemim değil birileri kavga etti siz de arada ezildiniz demedim var gücümüzle çalıştım. Genel Müdüre gittik yolu yardımını öğrenmeye çalıştık. Güvenebileceğiniz bir belediye olmadığı için bir şey yapamıyorsunuz. Belediye kendisi yapabilir mi? Yapamaz, neden 20 yıl göz yumdunuz. Neden o insanların kazancını elinden aldınız? Belediyeyi alırsak bu işin çözümü için elimizden geleni yapacağımızı söyledim.

 

İŞÇİ HUZUR İSTİYOR

Sendika neden rahatsız? Sendika işçi demektir. İşçi neden rahatsız belediye ile bir ticareti var mı? Ekmek yediği yer sıkıntıya sokuluyor işçi bu yüzden rahatsız. Ekmek yediği yerin bacası bile mühürlenmeye çalışıldı. Bu kavganın sonucudur bunlar. Bu insanlar kendi işyerlerini korumak ve kollamak zorunda, çünkü oradan ekmek yiyor. Halk artık kavga istemiyor, yeter artık diyor. Sendikanın duruşu bizim arkadaşımızdan taraftan yana olmasının nedeni bu. Bu kavgaya dur demek istiyor sendika. İnsanlar tedirgin, yine kavga edecek yine işyeri sıkıntıya girecek kısır döngüsü var. Sendika da huzur, önümüzü görelim diyor. Ortadaki nakit sıkıntının en büyük sebebi bu kavgadır. Erdemir işçisi para harcamıyor neden harcamıyor? İşten atılırım korkusuyla harcamıyor. Erdemir işçisi neden işten atılma korkusu yaşasın, ne zaman Erdemir’e saldıracağı belli değil, herkes tedirgin, insanlar tedirgin olmasa alışveriş yapar.

 

“EĞİTİM VADİSİ OLUYOR”

Kırmacı'daki Fen Lisesi’nin yanındaki 11 dönümlük arazi vardı askeriyeye ait, girişimlerde bulunduk, alacağız ve oraya bir lise yaptıracağız. O vadiyi komple liseler kampüsü yapacağız, 7-8 bin öğrenci hedefliyoruz. Sıra sıra liseleri inci gibi dizeceğiz.

Köylerimizin su problemlerini çözüyoruz, Ormanlı, Çaylıoğlu’na gölet yapıyoruz. Bu sene yağmur az yağdı, yeraltında su yok çünkü. Yağmur yağsaydı bu suları toplamış olsaydık yazın sıkıntımız olacaktı. Bu bölgenin su sorununun çözümü göletlerdir. Alaplı’nın 70 yıllık su problemini çözüyoruz, Ormanlı, Çaylıoğlu’nun da sorununu çözeceğiz. KÖYDES projesi kapsamında Zonguldak’ta 8 milyon TL’ye yakın bir ödenek aktarıldı bundan sonra köylerimizde daha güzel işler yapacağız.

 

(Haber: Mustafa Kemal Bektaş)

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Batu :

daha okumadan yorum yapan arkadaşlar bence hocanın söylediklerini okuyup yorum yapın..suyun tonuna 3,5 lira vermeye çok meraklısınız heralde emlak vergisi sizin için demek önemli değil batı karadeniz değli tüm karadenizin en pahalı ilçelerinden birisi burası hala posbıyık diyen adamların heralde tuzu kuru size festival yeter devam edin

Ertuğrul Deliak :

Kemalettin Tuğcu yaşamış olsaydı bayağı hikaye çıkarırdı bu yazıdan uykusu hafif olan çocuk varsa bunu hikaye diye oku ertesi gün 12 ye kadar uyur

Yadigar :

selçuk görürsün 15 gün sonra sadece ereğliyi değil alaplı,gülüç ve zonguldağıda ak parti kazanacak gülüç ve ereğli zorlar ama gene kazanır 1 nisan sabahı bu yorumu unutmayacaksın emin ol ;) ayrıca posbıyık kazanırsada 2015 te ak partiye geçecek o yüzden sıkıntı yok :) her halükarda biz kazanıyoruz

selcuk :

akp kazanamaz ereğlide bunu herkes biliyor

Arif :

Ercan hocaya kurban olun siz kurban..verdiği her sözü tutar tutmuşturda bölgeye hizmet getirmek için uğraşan tek vekil ne ak parti ne chp li diğer vekillerden hiçbir hareket yok..chp li vekiller festivalden festivale ereğliye gelirken mecliste soru önergesi vermekten başka bişey yapmazken hocam çalışıyodu..asıl siz ak parti ereğli belediyesini alınca görün hizmeti posbıyığın yaptıklarına bakıp bakıp güleceksiniz bunlarda hizmetmiymiş diye..iki tane çiçek ekip her tarafı ışıklandırmak hizmet değildir..anaptan gelen posbıyık nasıl chp tabanında kabul görüyorsa chp tabaından gelen hüseyin uysalda solcular tarafından pekala desteklenebilir destekleniyoda sandıklar açılınca sizde göreceksiniz zaten gerçek tabloyu..posbıyığın gitmesini istemeyn bir iki kesim var bunlar cemaate yakın işadamları, belediyeden iş alan firmalar ve belediye çalışanlarının bir kısmı ayrıca posbıyığı sevmemesine rağmen köklü chp li olanlar daha yok..

domuzdamcı satılmış :

 2011 yılının aralık ayında devam eden eylemimizi sonlandırmak için bir ton kömür nedir,mısır tarlasında çalışan mısırı başka yerden almaz gibi sözlerle kömürün sözünü verdiniz.sözünüze güvendik ve eyleme son verdik.hala kömür yok

hema işçisi :

Ben Ercan Candan olarak kesinlikle duramayacağımın sözünü vermem...bu söz sayın vekilindir.kendisi hema işçilerine hattat la görüşüp kömür alacağım sözü vermiş ve işçilerin eylemini sonlandırmıştı.

Yahya :

onu bunu bırakın siz burda yorumlarınızla birbirinizi yiyorsunuz ama hep başkaları parayı buluyo zengin oluyo posbıyık 4 dönemdir başkan sürekli zenginleşiyor sosyal demokratım diyor trilyonluk villalarda yaşıyor akçakocada hanımının üzerine var bitane daha villası siz daha neyi konuşuyosunuz ya..40 senedir chp var ereğlide ne gördü ereğli erdemir olmasa hepimiz açız aç..posbıyık seçilmesede umurunda olmaz basar gider ereğliden ama iki gün sonra burda herkes birbirinin yüzüne bakacak kimse için birbirini kırmasın insanlar özellikle posbıyık için hiç değmez..bu adamın dostu olmaz kendi emektar şoförünü eleyen adam herkesi eler

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.