EREĞLİ MÜFTÜLÜĞÜ BİLGİLENDİRİYOR

Tarih: 2013-06-22 10:10:00

Kdz. Ereğli’den 2013 yılında Hac görevini yerine getirebilmek amacıyla Kutsal topraklara gidecek olan vatandaşlara bilgilendirme seminerleri başladı.

Kdz. Ereğli’den 2013 yılında Hac görevini yerine getirebilmek amacıyla Kutsal topraklara gidecek olan vatandaşlara bilgilendirme seminerleri başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı ve seyahat acenteleri ile Hacca gidecek toplam 170 kişiye dört gün süreyle seminer verecek. Kdz. Ereğli Müftüsü Mustafa Erkan seminer öncesi yaptığı konuşmada; “Hac ibadetinin İslam’ın beş esasından biri ve  vahdet, birlik toplantısı olduğunu, dilleri, ırkları, renkleri farklı Müslümanları buluşturup, tanıştırıp, kaynaştırarak Kâbe’deki o birlik ruhunu tüm milletlere taşıyan bir ibadet olduğunu, Diyanet İşleri Başkanımız Mehmet Görmez’in ifadesiyle Hac; sadece Kâbe’ye olan yolculuk, bir ülkeden bir ülkeye yapılan sıradan bir seyahat olmadığını, Hac, iç içe geçmiş altı yolculuktan oluştuğunu, bu yolculuğun ilki yüreğinize kalbinize gerçekleştirdiğiniz yolculuktur. Aslolan yolculuk budur. İkinci yolculuk, mahşere, ebedi aleme, ahrete yaptığınız yolculuktur.  Âdem’le başlayıp İbrahim’le ve İsmail’le devam eden, Resul-i Ekrem’le süreklilik kazanan tarihe yolculuk ise gerçekleştirdiğiniz üçüncü yolculuktur. Dördüncü olarak, kardeşlerinize, kardeşlerimize yaptığımız yolculuk, beşincisi Kabe’ye yolculuk son olarak ise altıncı yolculuğumuz Kabe’nin Rabbine yaptığımız yolculuktur” dedi.
Müftü Erkan, “Dört gün boyunca yapılacak olan bu seminerlerde, İbadet Bilinci ve Hac İbadetleri, Yolculuğa Çıkmadan Önce Maddi ve Manevi Hazırlık, Genel Olarak Hac Menasiki Görevleri ve Bunların Hikmetleri, Kadınlara Özgü Konular hakkında hacca gidecek olan kardeşlerimizin bilgilendirileceğini” ifade etti.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.