EREĞLİ'DE ÇILDIRTAN VERGİLER GELİYOR

Tarih: 2010-02-27 00:00:00

Kdz. Ereğli Belediyesi'nin TSO ve muhtarlarla birlikte belirlediği 2009 yılında tespit edilen emlak vergileri öyle can yakacak ki, isyan kuyrukları oluşacak. Küresel krizin her alanda nefes aldırmayacak kadar ve şiddetini de artırıyor. Krizin etkileri bö

Kdz. Ereğli Belediyesi'nin TSO ve muhtarlarla birlikte belirlediği 2009 yılında tespit edilen emlak vergileri öyle can yakacak ki, isyan kuyrukları oluşacak.

Küresel krizin her alanda nefes aldırmayacak kadar ve şiddetini de artırıyor. Krizin etkileri bölgemizi de öylesine ağır bir şekilde etkisi altına aldı ki, sadece tersaneler bölgesinden 5 bin kişi işsizler ordusuna katıldı, Erdemir'deki ücret indirimi de bu krizin üzerine tuz biber olup, bölgede özellikle emlak fiyatlarında büyük düşüş yaşanmaya başladı.

Kdz. Ereğli'nin "göç alan ilçe" konumunda açık bir değişim yaşanıp da "göçveren ilçeler" arasına girmesinin yarattığı moral bozukluğu içinde, yarına umutsuzca bakanların sayısındaki artıştaki patlama dikkatlerden kaçmıyor.
Kdz. Ereğli'de 2010 yılının 2009'dan daha da zor geçeceğine dönük iddialı açıklamalar ve krizin 2015 yılından önce bitmeyeceğine dönük varsayımlar altında, tek hanelere düşen enflasyon rakamları da krizden çıkışa moral olmuyor.

Bölgenin ve kentin bu ağır kriz koşullarından çıkış yolunda yeni bir umut ve ışık aradığı bir süreçte, belediyenin ticaret ve sanayi odası, muhtarlar ile birlikte belirlediği emlak fiyatları ise ateşe katkılı benzin döktü. Yeni emlak fiyatlarının önceki yıllara göre yüzde bin, yüzde iki bin arttığını öne süren vatandaşlar gazetemiz merkezimizi arayarak "Söylenebilecek en ağır söz bile bu zamlara olan tepkiyi diye getiremez. Bu olay soygundan da öte" ifadeleriyle tespit edilen rakamların uçuk olmanın ötesinde olduğunu belirtiliyorlar.

Vatandaşların bu tepkilerinden sonra edindiğimiz bazı sokak emlak birim değerlerini aşağıda sizlere sunuyoruz:
Sarıkorkmaz Dere sokak 400 TL, Ihlamur sokak 350 TL, Okul sokak 350 TL, 1. Notu istasyon caddesi 600 TL, Atatürk Bulvarı 800 TL, Kavak dibi sokak 600 TL, Necati Ertan Caddesi 500 TL?
Daha önce 300-400 TL olarak ödenen vergilerin 5-6 bin TL'ya çıkacağını öğrenen vatandaşlar birlikte hareket edip vergilerin iptali için dava açmaya hazırlanırken, tüketici dernekleri ve sivil toplum örgütleri ile belediye meclis üyelerini de göreve çağırıyorlar.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

hüseyin şanlı :

dünyanın neresinde yüzde ikibinbeşyüz vergi artışı varirisi bunu bana izah edermiiz bu dünyaya söğüşlenmeye mi geldik.maaşa yüzde dört katla beş yılda yüzde elli olsun sende o kadar yapacaksın.boğazımızı sıkın daha iyi.sayın posbıyık size oy verdik vermeyenlerin söylediklerini yazdıklarını okuyorsunuzdur. lütfen yorumlara bakınız.

ereğlülülü :

ya sacmöa sapan wergiler bunlar ew sahibimi yiz yoksa kendi evimizde belediyenin kiracısımıyız olmaz ole bi şey kimin gücü yetecek bu vergilere işin sonu AHİME DOĞRU GİDECEK GALİBA ALLAH SONUMUZA HAYIR EYLESİN

çetin ceviz :

Bu vergiler az bile. Hakettiğimiz gibi yönetiliyoruz. En büyük başkan bizim başkan...

ahmetali :

sayın ali bey bu vergileri onaylarken bakıpda imzalaydınız daha iyi değilmiydi yazık değil mi bu millete , nerede muhtarlar derneği başkanı niye açıklama yapmıyor muhtarlar buna itiraz edebilirdi neden etmediler ereğli bunun hesabını başkana ve size soracak ....!

misafir :

muhtarlar derneği başkanı bu tip konulara çok duyarlı olduğundan hemen ereğli belediyesine tepkisini dile getirecektir. Gerçi Ereğli Belediyesinin Mahallesi olmak için uğraşıyordu ama demek ki o da köydeki vatandaşlarımızın bu emlak vergilerinden istifade etmelerini istiyor.

emlakçı :

bence asıl bomba mayıs ayında vatandaş emlak vergisi öderken patlayacak. Vatandaş kuyruğa girecel geçen sene 60 tl ödediği yere bir bakacak 600tl ödiyecek. Bu kadarı pes diyecek.Bu artışa katkıda bulunan tüm görevliler ülkedeki krizi görmüyor mu. Acilen meclis üyeleri bir karar ile bu yanlışı düzelte bilirler. Hiç 5 sene enflasyon Yüz 600 veya 800 çıkmadı bu ülkede. en fazla yüzde 50 olmuştur beş sene toplamı. Bu demekki 60 lira vatandaş %50 artsa 30 lira eder oda 90 lira olması demektir. Bu yanlışlık ta kimin katkısı varsa hemen kendilerini düzeltsin.

ali kocatürk :

vermiş olduğunuz fiatlar yanlış belediyeden bilgi alıp yazsaydınız daha doğru olur du diye düşünüyorum

misafir :

EMLAK RAYİÇ DEĞERLERİ YENİ BELİRLENMEDİ, BU DEĞERLERİN BELİRLENDİĞİ TARİHTE İTİRAZ EDİLMESİ GEREKEN SÜRE İÇİNDE İTİRAZLARIN YAPILMAMASI VE BUGÜNLERDE KONUYU DİLE GETİRMEK HER ZAMAN Kİ GİBİ TOPLUMSAL FAYDA SAĞLAMA ÇABASINDAN ZİYADE SİYASİ RANT HESAPLARIDIR. ANLAŞILAN O Kİ SİYASET AKADEMİLERİ İYİ ÖĞRENCİLER YETİŞİREMEMİŞ. TESTİ KIRILMIŞ İŞ İŞTEN GEÇMİŞ. BUNUNLA BERABER SOSYAL DEVLET DÜŞÜNCESİNDEKİ CHP KDZ.EREĞLİ İLÇE TEŞKİLATININ EMLAK RAYİÇ DEĞERLERİNİN BELİRLENMESİ KONUSUNDA, GEREK İLÇE BAŞKANININ GEREKSE BELEDİYE MECLİS ÜYELERİNİN KONUYA BAKIŞLARININ AÇIK BİR GÖSTERGESİDİR. ESER ONLARIN ESERİDİR.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.