ERİNÇ İLE DEVAM

Tarih: 2010-04-30 00:00:00

TGC'de seçimi Bağımsız ve Bağlantısız Gazetecilik Grubu kazandı TGC Karadeniz Ereğli Temsilcisi Mustafa Kemal Bektaş ile Gazetemizin Köşe Yazarlarından Eyüp Bektaş'ın da oy kullandığı seçimleri, usta Gazeteci Birol Karadeniz'de izledi. Gazetemizi temsil

TGC'de seçimi Bağımsız ve Bağlantısız Gazetecilik Grubu kazandı

TGC Karadeniz Ereğli Temsilcisi Mustafa Kemal Bektaş ile Gazetemizin Köşe Yazarlarından Eyüp Bektaş'ın da oy kullandığı seçimleri, usta Gazeteci Birol Karadeniz'de izledi. Gazetemizi temsil eden heyet TGC Başkanı Orhan Erinç ile Başkan Yardımcısı Turgay Olcayta ile başkanlık makamında bir süre görüştü.

TGC seçimlerinde kullanılan oyun yüzde 61'ini Orhan Erinç'in listesi aldı. Bağımsız ve Bağlantısız Gazetecilik Grubu 11 kişilik yeni yönetim kurulu listesiyle yola devam edecek. TGC üyelerinin geçmişte de Cemiyete siyasetin karıştığını algıladıkları her genel kurulda katılım yüksek olduğunu belirten Orhan Erinç, "TGC üyeleri her zaman gazeteciliğin bağımsız ve bağlantısız sürdürülmesi görüşüne sahip çıkmış ve sağduyulu bir yaklaşım sergilemiştir. Bu geleneğin bu seçimlerde de sürdürüldüğü görülmüştür" dedi.

İSTANBUL-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) 43. Olağan Genel Kurulu yapıldı. TGC'nin Cağaloğlu'ndaki Burhan Felek Konferans Salonu'ndaki seçimlerde 3 bin 403 üyeden 996'sı oy kullandı. Son yıllardaki en geniş katılımlı genel kurulda Orhan Erinç'in başını çektiği Bağımsız ve Bağlantısız Gazetecilik Grubu ile Celal Toprak'ın başını çektiği Değişim Grubu'nun listeleri yarıştı. Dün gece yarısı tamamlanan oy sayımında TGC üyeleri Bağımsız ve Bağlantısız Gazetecilik Grubu olan Orhan Erinç listesi ile " yola devam" dedi.

9 yıldır TGC Başkanlığını yürüten Orhan Erinç, seçim sonrasında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"TGC üyeleri her zaman gazeteciliğin bağımsız ve bağlantısız sürdürülmesi görüşüne sahip çıkmış ve sağduyulu bir yaklaşım sergilemiştir. Bu geleneğin bu seçimlerde de sürdürüldüğü görülmüştür. Üyelerimizin geçmişte de Cemiyete siyasetin karıştığını algıladıkları her genel kurulda katılım yüksek olmuştur. Üyelerimizin algılaması seçim gününde girişe stantlar kurulması, bazı yayın organlarında çalışan üyelerimizin aidat borçlarının müessese temsilcileri tarafından ödenerek oy kullanma haklarının sağlanması, araç tutularak ulaşımın gerçekleştirilmesi ve bazı kurumlarda oy kullanacak üyelerimizin idari izinli sayılması uygulamasından kaynaklanmıştır. TGC Yönetimleri bugüne kadar üyeleri arasında ayırım yapma yanlışından uzak durmuştur. Çok sesliliğin sağlanması konusunda savaşım veren bir meslek örgütü yönetiminin böyle bir yaklaşım sergilemesinin yanlışların en büyüğü olduğu konusundaki geleneksel görüşü önümüzdeki çalışma dönemi için de geçerliliğini koruyacaktır. Türkiye'deki fikir yelpazesinin tümünü temsil eden TGC'nin bundan sonra da görüşler arasında tercih yapması söz konusu olmayacaktır."

28 Nisan Çarşamba günü başlayan ve dün TGC'nin yeni yönetiminin belirlendiği oy verme işleminin sona eren genel kurulda başlangıçta iki liste yarıştı. Ancak günün ilerleyen saatlerinde bir korsan liste ortaya çıktı. Divana yapılan itirazlar üzerine ortaya atılan liste iptal edildi. Edirne'den Siirt'e, Trabzon'dan Hatay'a, Zonguldak'tan Urfa'ya kadar Türkiye'nin pekçok ilinden oy kullanmaya gelen TGC üyeleri seçim heyecanını paylaştı.

Cemiyet'te oy verme süresi akşam 17.00'ye kadar sürdü. 996 üyenin oy kullandığı seçimde saat 19.00'dan itibaren oy sayımına geçildi. Gece saat 02:00 sıralarında da Yönetim Kurulu’nu belirleyecek olan oy sayma işlemi tamamlandı. Denetim, Balotaj ve Onur Kurulu üyelerinin belirlenmesi için oy sayımının sürdüğü belirtildi.

YÖNETİM KURULU

ASIL:

1- ORHAN ERİNÇ 598 oy

2- VAHAP MUNYAR 555 oy

3- TURGAY OLCAYTO 548 oy

4- ZAFER ATAY 546 oy

5- SİBEL GÜNEŞ 523 oy

6- ORHAN AYHAN 518 oy

7- AHMET ÖZDEMİR 504 oy

8- GÜLSEREN GÜVER 495 oy

9- RECEP YAŞAR 492 oy

10- DOĞAN SATMIŞ 482 oy

11- ARİF KIZILYALIN 477 oy

YEDEK:

1- CELAL TOPRAK 426 oy

2- ÜNAL TANIK 364 oy

3- NUH ALBAYRAK 356 oy

4-CENGİZ KAHRAMAN 347 oy

5- MAHMUT ÖVÜR 327 oy

6- ABDÜLHAMİT AVŞAR 318 oy

7- ALİ AKKUŞ 317 oy

8- KEMAL ÇİFTÇİ 313 oy

9-KADİR DEMİREL 312 oy

10- SONER CAN 299 oy

11- FATMA KARAALİ  111

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.