EVLİYA ÇELEBİ AKM'DE

Tarih: 2011-09-14 00:00:00

Ünlü Türk gezgini Evliya Çelebi'nin doğumunun 400'üncü yıldönümü nedeniyle Zonguldak Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) Evliya Çelebi'nin Dünyası sergisi açıldı.Kültür ve Turizm İl Müdürü Zekai Kasap, sergiyle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi;UNESC
Ünlü Türk gezgini Evliya Çelebi'nin doğumunun 400'üncü yıldönümü nedeniyle Zonguldak Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) Evliya Çelebi'nin Dünyası sergisi açıldı.
Kültür ve Turizm İl Müdürü Zekai Kasap, sergiyle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi;
UNESCO, 2011 YILINI 'EVLİYA
ÇELEBİ YILI' İLAN ETTİ
2011 yılı, Türk ve dünya kültür tarihi açısından, son derece önemli bir şahsiyet olan Evliya Çelebi'nin doğumunun 400'üncü yılıdır. Birleşmiş Milletler bilim, eğitim ve kültür kuruluşu UNESCO'nun 22 Eylül 2009 tarihinde gerçekleştirilen 35'inci Genel Konferansı'nda 2011 yılı anma ve kutlamalar listesinde 'Evliya Çelebi'nin 400'üncü Doğum Yıldönümü' resmi olarak ilan edilmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, MEDAM, Avrasya Yazarlar Birliği'nin katkılarıyla Evliya Çelebi'nin gezdiği yerler, bu yerlerin özellikleri ve ziyaret tarihlerini tek tek belirten detaylı haritalar hazırlanmıştır. Tüm seyahatlerinin gösterildiği, bilgilendirici metin ve vinyetlerin bulunduğu 70x100 cm boyutunda bir genel harita ile, yine aynı boyutta çocuklar için illüstratif bir başka harita daha hazırlanmıştır. Evliya Çelebi'nin seyahat ettiği tüm coğrafyayı kapsayan, biri yetişkinlere diğeri çocuklarımıza yönelik olarak hazırlanan bu temel haritalara 'Evliya Çelebi'nin Dünyası' adı verilmiştir. Evliya Çelebi Seyahatnamesi ile ilgili bu şekilde bir kartografik çalışma ilk defa gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Evliya Çelebi'nin seyahat ettiği coğrafya, paftalar şeklinde ve genel haritadan daha ayrıntılı olarak tasarlanmıştır. Bu haritalar Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yıl boyunca yurtiçi ve yurtdışında tertip edeceği 'Evliya Çelebi'nin Dünyası' sloganıyla sergilenecek olan yirmi yedi parçadan oluşan bu illüstratif harita koleksiyonu Çelebi'nin ve muhteşem eserinin anlaşılmasına önemli katkılar sağlayacaktır.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.