EYLEMİN ADI: KRAVAT ÇIKARTMA!..

Tarih: 2013-01-03 00:00:00

Eğitim-Bir-Sen Zonguldak Şubesi, kamuda çalışanların kılık ve kıyafetine dair yönetmeliğin acilen değiştirilmesi isteyerek, kravat çıkartma eyleminde bulundu. Eğitim-Bir-Sen Zonguldak Şubesi tarafından Zonguldak Endüstri Meslek Lisesi önünde, kamu kurum v
Eğitim-Bir-Sen Zonguldak Şubesi, kamuda çalışanların kılık ve kıyafetine dair yönetmeliğin acilen değiştirilmesi isteyerek, kravat çıkartma eyleminde bulundu.
Eğitim-Bir-Sen Zonguldak Şubesi tarafından Zonguldak Endüstri Meslek Lisesi önünde, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin kılık ve kıyafetine dair yönetmeliğin acil değiştirilmesi için protesto gerçekleştirdi.
Çağdışı kılık ve kıyafet yönetmeliğini protesto etmek için toplandıklarını söyleyen Eğitim-Bir-Sen Zonguldak Şubesi Başkanı Kamuran Aşkar, Eğitim, öğretim ve bilim hizmet kolunun genel yetkili sendikası olarak bugün ülke genelinde sivil itaatsizlik gösteriyor, işe ve derslere serbest kıyafetle giriyoruz. Burada 1982 model darbe ürünü, çağdışı kılık ve kıyafet yönetmeliğini protesto etmek için toplanmış bulunuyoruz. 657 sayılı devlet memurları kanunu ek madde 19'da 'devlet memurları, kanun, tüzük ve yönetmeliklerin öngördüğü kılık ve kıyafet kurallarına uymak mecburiyetindedirler' hükmünden hareketle hazırlanmış olan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin kılık ve kıyafetine dair yönetmelikteki akla zarar kurallar durmakta, devlet memurlarına adeta üniformalı asker muamelesi yapılmaktadır. Devlet, vatandaşıyla halkın inançlarıyla kavga etmeyi artık bir kenara bırakmalıdır. İnsanlarını tanımlamayı değil, tanımayı seçmelidir. Olağanüstü dönemlerin oluşturduğu psikolojik baskılardan ve bıraktığı tortulardan bir an önce kurtulmak istiyoruz. Biz eğitim çalışanları olarak kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin kılık ve kıyafetine dair yönetmeliğin acilen değiştirilmesini, kamuda çalışan kadınlara başı açık olacak şekilde dayatma yapılmamasını, Birleşmiş Milletler kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi sözleşmesine (CEDAW) aykırı olan başörtüsü yasağının tamamen kaldırılmasını çalışanlar olarak ne giydiğimizle değil, ne ürettiğimizle ilgilenilmesini istiyoruz. Eğitim-Bir-Sen olarak darbe dönemlerinin dayatmalarına uymayacağımızı buradan ilan ediyoruz. İnsan onurunu ve tercihlerini hiçe sayan yaptırımlar zorla yasal çerçeveye oturtulmuş olabilir ama bu yaptırımları asla meşru görmüyoruz. TBMM önünde kılık ve kıyafet yönetmeliğine dair Memur-Sen Konfederasyonu olarak başlattığımız itirazı Eğitim-Bir-Sen olarak 81 ilde 'Kılık, Kıyafet Özgürlüğü ve Başörtüsü Yasağına Hayır' çıkışımızla devam ettirdik.
Bugün ise, Eğitim-Bir-Sen olarak bir adım daha atarak sivil itaatsizlik gösteriyor, hükümete darbe döneminin izlerini silmesi çağrımızı yineliyoruz. Özgürlük taleplerimiz karşılanmalı, ne giyip ne giymeyeceğimizi bilecek yetişkinler olduğumuz kabul edilmeli ve bu talebimize kulak verilmelidir dedi.
Daha sonra, Eğitim-Bir-Sen Zonguldak Şube Başkanı Kamuran Aşkar, yönetimi ve üyeleri ile birlikte Zonguldak Endüstri Meslek Lisesi önünde kravatlarını çıkararak eylem gerçekleştirdi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Ertuğrul Deliak :

sorun sadece kravat ise iran da öğretmen açığı varmış orada öğretmenlik yapabilirsiniz maaşda dolgun 2500 dolar sizin sorununuz cumhuriyetle

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.