EYLÜL'DE GIDA CEP YAKTI

Tarih: 2012-10-08 00:00:00

Ailelerin bütçesinde;  en büyük harcama grubunu oluşturan mutfak giderinde Eylül ayında artışlar devam etti. Eylül 2012'de mutfak harcaması bir önceki aya göre yüzde 0,98 oranında arttı. Eylül 2012'de ailenin, gıdanın yanı sıra kira, yakacak, giyim, ulaşı

Ailelerin bütçesinde;  en büyük harcama grubunu oluşturan mutfak giderinde Eylül ayında artışlar devam etti. Eylül 2012'de mutfak harcaması bir önceki aya göre yüzde 0,98 oranında arttı. Eylül 2012'de ailenin, gıdanın yanı sıra kira, yakacak, giyim, ulaşım, sağlık, eğitim, kültür ve eğlence gibi zorunlu harcamalarını da kapsayan asgari geçim düzeyi, diğer bir deyişle Yoksulluk Sınırı 23,46TL artış ile 2.417,94 TL oldu.

Genel Maden İşçileri Sendikası'nın her ay yaptığı; Zonguldak'ta yaşayan, bir çalışan, bir eş ve 2 çocuktan oluşan, 4 kişilik aileyi kapsayan gıda araştırmasına göre; Eylül 2012'de mutfak gideri bir önceki aya göre yüzde 0.98 oranında arttı. Aynı dönemde mutfak harcamalarındaki yıllık artış oranı ise yüzde 11,90oranında gerçekleşti. Eylül ayında dört kişilik bir ailenin gıda harcaması bir önceki aya göre yaklaşık 8,24 TL artış ile 855,89 TL oldu. Eylül 2011'de mutfak harcaması bir önceki aya göre yüzde 1 oranında artmış, aynı dönemde mutfaktaki yıllık enflasyon yüzde 3,88 seviyesinde gerçekleşmişti. Eylül 2012 itibarıyla araştırmaya esas alınan harcama gruplarında fiyat değişimleri şöyle oldu: Süt ve süt ürünleri grubunda; bu grupta pastörize süt, beyaz peynir ve kaşar da yüzde 10 düşüş tespit edilirken, sadece yoğurtta yüzde 15 artış tespit edildi. Et ürünleri grubu; bu grupta kırmızı et ürünlerinde ortalama yüzde 2 gerileme tespit edildi. Aynı dönemde ise tavuk yüzde 6 oranında arttı. Hayvansal gıdalarda eylül ayının zam şampiyonu yüzde 30 artış ile yumurta oldu. Bakliyat ve tahıllar grubu; Bu grupta bakliyat ürünlerinden kuru fasulye yüzde 15, nohut yüzde 5, barbunya fasulye yüzde 5,5 fiyatı gerileyen ürün olurken, kırmızı mercimek yüzde 8,5, yeşil mercimek yüzde 9 arttı. Tahıllar grubunda, bulgur yüzde 7, makarna yüzde 18, baldo pirinç yüzde 1 arttı. Eylül ayı mutfak giderlerine damga vuran gurup yine sebze ve meyvedeki mevsim dönüşü nedeniyle yaşanan yüksek oranlı artışlar damgasını vurdu. Bu grupta en yüksek artış yüzde 40 ile hıyar, yüzde 29 ile dolmalık biber yüzde 20 artış ile pazı, yüzde 15 kabak, yüzde 15 taze fasulyede meydana geldi. Eylül ayında fiyat gerileyen ürün tespit edilmedi. Eylül ayındameyve grubunda da önemli artışlar tespit edildi. Bu grupta en yüksek artış yüzde 15 ile kavun ve karpuzda tespit edildi. Ağustos ayında, yağlar grubunda; inişli çıkışlı fiyat değişimleri görüldü. Bu grupta en yüksek artış yüzde 7 ile margarin de görüldü. Ayçiçek yağı yüzde 2 arttı.  Kahvaltılık yeşil zeytin yüzde 2, siyah zeytin yüzde 3 arttı. Gıda harcamasında yer alan kabuklu yiyecekler, şekerli ürünler, çaylar, salça ve konserve gurubunda Ağustos ayı itibarıyla önemli bir değişim görülmedi. Eylül 2012'de;  ailenin, gıdanın yanı sıra kira, yakacak, giyim, ulaşım, sağlık, eğitim, kültür ve eğlence gibi zorunlu harcamalarını da kapsayan asgari geçim düzeyi, diğer bir deyişle Yoksulluk Sınırı 23,46TL artış ile 2.417,94 TL oldu.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.