FACİADAN DERS ÇIKARILDI

Tarih: 2011-12-26 00:00:00

Yaşanan facialarda kusuru bulunanların tespitleri ve olaylarla ilgili iletim sürecini izleyebilmek amacıyla TTK ocaklarında tüm yer altı telefon görüşmeleri kayıt altına alındı. Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda bir çok ölümlü kazalar meydana gelmiş ve en son

Yaşanan facialarda kusuru bulunanların tespitleri ve olaylarla ilgili iletim sürecini izleyebilmek amacıyla TTK ocaklarında tüm yer altı telefon görüşmeleri kayıt altına alındı.

Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda bir çok ölümlü kazalar meydana gelmiş ve en son olarak 7 Mart 1983 tarihinde TTK  Armutçuk Müessesesi'nin Kandilli ocağında grizu patlaması sonucunda 103 işçi şehit olmuştu. Bu olaydan 9 yıl sonra  1992'de TTK Kozlu Müessesesi'nde yine grizu patlamış ve  262 işçi yaşamını yitirmişti. En son olarak  17 Mayıs 2010 tarihinde meydana gelen grizu patlamasında TTK'nın Karadon Müessesesi'nde taşeron olarak çalışan Yapı Tek Firması'nın işçilerinden 30 madenci 13.30 civarında meydana gelen grizu patlaması sonucunu hayatlarını yitirmişti.
Karadon'daki bu kazanın ardından bilirkişinin yaptığı araştırmalarda; TTK ile Yapı Tek Firması kusurlu bulunmuştu. Mahkeme aşamasında ise TTK'nın gaz izleme merkezinde bulunan görevlilerin yer altındaki gaz oranının yükseldiğini yer altında çalışan mühendislere haber verdiklerine dönük iddiaları ispatlanamayınca bu durumu eksiklik olarak kabul eden TTK, önlem aldı ve bundan böyle kurumun tüm müesseselerinde yer altı telefon görüşmelerinin kayıt altına alınması için harekete geçti. Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alabaş telefonların bir sistemle kayıt altına alındığını ifade ederken şöyle konuştu:

KAZADAN SONRA ÖNLEM
"Türkiye Taşkömürleri Kurumu'nun hazırlık işlerini yapan şirkette 17 Mayıs 2010 günü meydana gelen kazadan sonra Türkiye Taşkömürü Kurumu'ndaki Uzaktan Gaz İzleme Servisi'nde çalışan arkadaşların yer altındaki gaz oranlarının yükseldiğini yer altında çalışan özel şirketin mühendislerine haber verdiğini iddia etmeleri, ama bunun mahkeme aşamasında ispat edilememesi dolayısıyla bunun büyük sorun olduğunu ifade eden TTK, Uzaktan Gaz İzleme Merkezi'nden yer altı ile yapılan görüşmelerin o günden bu yana kayıt altına alınacağı bir sistem kurdu. 30 madencinin hayatını kaybettiği kazanın oluş tarihinden iki ay sonra kurulan sistem, sistemin kuruluş tarihinden itibaren yer altı ile yapılan konuşmalar tamamen kayıt altındadır. Siz istediğiniz tarihteki bir görüşmeyi, geriye doğru sisteme girerek hangi konuşmalar yapılmış, kiminle konuşulmuş, hangi numarayla konuşulmuş, istediğiniz görüşmeyi bilgisayar sistemi ile ulaşabiliyor ve dinleyebiliyorsunuz."

SORUMLULUKLAR ARTTI
Yer altındaki gaz oranının bildirildiği Gaz İzleme Merkezi ile yer altındaki telefon görüşmelerinin kayıt altına alınmasıyla sorumlulukların arttığını dile getiren GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, şunları söyledi: "Olan iş kazalarının mahkeme sürecinde özellikle daha sağlıklı bir şekilde hukukun karar vermesini sağlayacağına biz inanıyoruz. Ayrıca, arkadaşların yapılan görüşmelerin kayıt altına alındığını bilmesinden dolayı, kendilerini sorumluluk anlamında, iş kazalarını önleme anlamında gerekli hassasiyetin gösterilmesi noktasında daha dikkatli olunacağına biz inanıyoruz."
Yaşanan facia ile ilgili süreç ise devam ediyor.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.