FARKINDALIK EĞİTİMİ

Tarih: 2013-01-21 00:00:00

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından 2011 Yılı Sosyal Mali Destek Programları kapsamında, TR81/SOSYAL/541 referans numarası ile gerçekleştirilen, Bülent Ecevit Üniversitesi Zonguldak Sağlık Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğretim üye
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından 2011 Yılı Sosyal Mali Destek Programları kapsamında, TR81/SOSYAL/541 referans numarası ile gerçekleştirilen, Bülent Ecevit Üniversitesi Zonguldak Sağlık Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğretim üyeleri tarafından, Karabük Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü birinci sınıf öğrencilerine verilen, toplum hizmetine dayalı mesleki farkındalık eğitimleri verildi. 
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından 2011 yılı Sosyal Mali Destek Programları kapsamında desteklenen ve Bülent Ecevit Üniversitesi Zonguldak Sağlık Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim üyelerinden Doç. Dr. Fizyoterapist Zuhal Kunduracılar, Yrd. Doç. Dr. Fizyoterapist Eda Akbaş ve Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyoistatistik Anabilim Dalı öğretim görevlilerinden Uzm. Çağatay Büyükuysal tarafından sürdürülen proje kapsamında, Öğrencilere Karabük ve Bülent Ecevit Üniversitesi'nde fizyoterapi ve rehabilitasyonda mesleki farkındalıkla ilgili teorik ve uygulama laboratuarında pratik uygulamalı eğitimler verildi.
Ayrıca Zonguldak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilen, Karabük Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğrencilerine, toplum hizmetine dayalı mesleki farkındalık eğitimi verildi. Bu eğitim çerçevesinde Zonguldak Merkez Huzurevinde, huzurevi sakinleri, engelli bireyler ve kurum çalışanlarına yönelik iki seminer düzenlendi.
Seminerlerden birinin konusu ise Kaliteli Yaşlı Bakım Hizmetleri ve Sağlıklı Yaşlanma diğerini ise Engellilerde Fizyoterapi ve Rehabilitasyonla İlişkili Sorunlar ve Çözüm Önerileri oluşturdu. Aynı zamanda Türkiye Geriatri Fizyoterapistleri Derneği Yönetim Kurulu üyesi olan Kunduracılar, şöyle dedi:
Kaliteli yaşlanmayı etkileyen faktörler, uzun süreli hareketsiz kalmanın vücuda etkileri, yaş arttıkça vücut işlevlerinden sorumlu faktörler, sosyal, ekonomik, kültürel, manevi, ve bireysel olaylara katılımın devamlılığını ifade eden aktif yaşlanmadan, egzersizin faydalarından bahsetmiştir. Bu seminerde kaliteli yaşlanma kavramının açılımının, kazançları ve yaşla birlikte kaybettikleri arasında pozitif dengeyi kurmayı başarmak, olumsuzluklarla başa çıkmayı öğrenmenin önemli bir strateji olduğuna inanmak, yaşla gelişen değişikliklere reaksiyon göstermeden amaçlara ulaşmak, davranışsal adaptasyonlar sağlamak, yapılan aktiviteleri planlamak olduğu vurgulanmıştır. Engellilerde Fizyoterapi ve Rehabilitasyonla İlişkili Sorunlar ve Çözüm Önerileri seminerinde ise, engelliliğin sınıflandırılmasından, özel eğitim görmesi gereken okul çağındaki çocukların özelliklerinden ve işitme engellilerde fiziksel eğitimin önemi anlatılmıştır. Omurilik felci geçiren engellilerde dikkat edilecek hususlar üzerinde durulmuştur. Zihinsel engelli çocuklarda rehabilitasyon yaklaşımlarının,  tıbbi rehabilitasyon, özel eğitim uygulamaları, psikosoyal rehabilitasyon, davranış terapisi, fizyoterapi rehabilitasyon uygulamaları, iş ve uğraşı terapisi, işitme-konuşma terapisi, mesleki rehabilitasyon alanlarında olması gereği üzerinde durulmuştur. Uygulanan bu anket sonucu yaşlıların çoğunda , özellikle merdiven inip çıkarken,düz bir yerde yürürken ve hafif ve ağır işleri yaparken ,otururken,yataktan kalkarken ,çorap giyerken ve çıkartırken, alışverişe giderken ve arabaya inip binerken hafiften şiddetliye kadar artan ağrıları olduğu saptanmıştır..
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen bu proje kapsamında oluşturulan fizyoterapi ve rehabilitasyonla ilgili laboratuarda kullanılacak cihaz ve ekipmanlarla, yaşlılarda ağrının ve fiziksel yetersizliğin giderilmesi arasında bir bağlantı kurmaları sağlanmıştır. Ayrıca öğrenciler yaşlılarda yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla,   Nottingham Sağlık Profili anketini uyguladılar. Nottingham Sağlık Profili, hasta tarafından algılanan emosyonel, sosyal ve fiziksel sağlık problemlerini değerlendiren 6 alt bölümden oluşan bir ankettir. 
Sonuç olarak Üniversitemiz Zonguldak Sağlık Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü'nde gerçekleştirilen ve Türkiye'de Fizyoterapi ve Rehabilitasyon eğitimi veren Üniversitelere de yol göstereceğinizi düşündüğümüz mesleki farkındalık eğitimleri ile, öğrencilerin akademik başarılarının artacağı ve oryantasyon süreci içinde meslek bilincinin gelişmesiyle, nitelikli fizyoterapistlerin yetişeceği ve yaşlı, engelli ve fizyoterapiyle ilişkili hastalığı olan bireylere, kaliteli sağlık hizmetlerinin götürülmesine önemli bir katkı sağlayacağı belirtildi.
Aile ve Sosyal Politikalr İl Müdür Yrd. Gülizar Yılmaz ve Kozlu Halk Eğitim Merkez Müdürü Gülşen Taştan Çelik tarafından hazırlatılan hediyeler ğrenciler tarafından yaşlılara ve engellilere huzurevinde sunuldu.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.