FINDIK İŞÇİLİĞİ 32 TL!..

Tarih: 2012-08-02 00:00:00

Alaplı'da fındık toplama işlerinde çalışacak işçilere ödenecek ücretlerin tespit edilmesi amacıyla oluşturulan komisyon toplandı. Alaplı'da fındık toplama ve işçi ücretlerini belirlemek üzere Fındık Komisyonu Kaymakam Yıldıray Malğaç Başkanlığında toplan

Alaplı'da fındık toplama işlerinde çalışacak işçilere ödenecek ücretlerin tespit edilmesi amacıyla oluşturulan komisyon toplandı.

Alaplı'da fındık toplama ve işçi ücretlerini belirlemek üzere Fındık Komisyonu Kaymakam Yıldıray Malğaç Başkanlığında toplanırken, fındık işçiliğinin 32 TL olarak belirlendiği kaydedildi. Fındık toplama tarihleri ise, sahil kesiminde 8 Ağustos olarak belirlenirken orta kesimlerde 15 ve yüksek kesimlerde ise 22 Ağustos olarak belirlendi.
Toplantıya, Alaplı Kaymakamı Yıldıray Malğaç, Belediye Başkanı Dr. Nevzat Çimenoğlu, Jandarma Bçvş Murat Köse, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Rafet Yılmaz, Muhtarlar Derneği Başkanı Rahmi Yapar, Fiskobirlik Müdürü Mesut Bozkurt ve Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu katıldı. Yapılan komisyon toplantısında şu kakarlar alındı: İşçilerin sosyal ihtiyaçları işçi çalıştıran işverenler ve işçi simsarları tarafından karşılanacaktır. Fındık toplamaya örf ve adetlere göre sabah 07.30'da başlanacak, akşam 19.30'da sona erecektir. Ancak işçilerin ihtiyaç ve istirahatı için 1,5 saat istirahat molası verilecektir.
Güçsüz, zayıf, çok yaşlı kişiler ve 16 yaşının altındaki çocuklar çalıştırılmayacaktır. İşveren, işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından her türlü güvenliği almak zorundadır. Yol parası işçiler tarafından ödenecektir. Ücretler kadın erkek farkı gözetmeksizin iş bitiminde defaten çalışan işçiye bizzat ödenecektir.7- 10 işçiden aşağı işçi çalışan yerlerde çavuş olmayacaktır. Çalışan işçi her ne kadar çok olursa olsun birden fazla çavuş bir bahçede olmayacaktır. Çavuş, çalıştığında 2, çalışmadığında 1 yevmiye alacaktır. Üreticiler kendi işçilerini kendilerine ait uygun mekanlarda barındıracaklardır. Güvenlik birimleri işçi gelişi nedeniyle gerekli güvenlik ve asayiş tedbirlerini alacaklardır.
Fındık toplanmasına sahil kesimde (rakım 250 metre) 8 Ağustos, orta kesimde (rakım 250 metre - 500 metre) 15 Ağustos, yüksek kesimde (rakım 500 metre üzeri) 22 Ağustos 2012 tarihinde başlanacaktır. İşçi ücretleri ve sosyal haklar açısından bu kararlar istişare niteliğinde olup, ücretler açısından işçi ve işveren mutabakatı sağlanamadığında uygulanacaktır. Fındık toplama tarihleri ile ilgili kararlar bağlayıcı niteliktedir.
Belirlenen tarihten önce fındık toplamak yasaktır. Köy ve mahalle muhtarları bu kararı ilan etmek ve yürütmekle görevlidir. Köy Muhtarları ve işverenler işçilerde görülecek her türlü hastalıklara karşı anında müdahale edecek ve bu tür şikayeti olanları en yakın sağlık kuruluşuna bildireceklerdir. İşçi temsilcileri, beraberinde getirdikleri işçilerin kimlik fotokopilerini, 1774 sayılı kimlik bildirme kanununun 7. maddesine istinaden emniyet ve asayiş açısından muhtarlıklar vasıtasıyla güvenlik birimlerine teslim edeceklerdir. İşçilerin geçici ikametlerinden çalışma yerlerine nakli, insan taşımasına uygun araçlarla ve mevzuata uygun şekilde işverenlerce yapılacaktır. Fındık patozlarıyla fındık çekim işi yol kenarı ve yol üzerinde yapılmayacaktır. Fındık zurufları yakılmayıp gübre olarak değerlendirilecektir.
Mevsimin sıcak geçmesi nedeniyle fındık toplama anında yangın çıkmaması için işçi, işveren ve diğer ilgililerce gerekli tedbirler alınacaktır. Bu hususlar dahilinde fındık toplama işçilik ücretleri,27 Mayıs 2010 tarih ve 27593 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Tarımda İş Aracılığı Yönetmeliği'nin 12. maddesinin 2. fıkrasında belirtilen 'İşçilerin günlük brüt kazançları, 4857 sayılı İş Kanununun 39 uncu maddesinde belirtilen asgari ücretin altında olamaz' ibaresine göre,16 yaşından büyükler için 32,00 TL olarak tespit edilmiştir. Türkiye İş Kurumundan izin almadan tarımda iş ve işçi bulmaya aracılık faaliyeti mümkün olmadığından, köylerimize gelen tarım işçilerine aracılık yapan kişiler Türkiye İş Kurumu Kdz. Ereğli Müdürlüğüne yönlendirilecektir. Bu karar 1 Ağustos 2012 tarihinden itibaren geçerlidir.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.