FINDIK TOPLAMADA ÖNEMLİ KURALLAR

Tarih: 2012-08-09 00:00:00

Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, Fındık toplama esnasında fındık dallarında bulunan dişi çiçeklere zarar verilmesi durumunda seneye oluşacak verimi etkilediğini bildirdi.Türkoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Alaplı'da 8 Ağustos itibariye f
Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, Fındık toplama esnasında fındık dallarında bulunan dişi çiçeklere zarar verilmesi durumunda seneye oluşacak verimi etkilediğini bildirdi.Türkoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Alaplı'da 8 Ağustos itibariye fındık toplanmaya başladığını söyledi. Fındık toplanırken bazı kurların olduğunu ifade neden Türkoğlu, şöyle dedi; Fındık Ağustos ayında yağlanmaya başlamaktadır. Bunun için mevsim şartlarına ve yükseklik oranlarına göre Ağustos ayı ortalarından sonra toplanmaya başlanmaktadır. Toplama mülkinse ağaç silkelenip yerden olmalıdır. Fındık ağaçlarının dalları en ince kabuklu dallara sahiptir. Eğer fındık ağaçtan toplama yapılacaksa dallar çekilirken büyüme yönünde doğru çekilmedir. Fındık dalları çekilirken dal kabuğunun zarar görmemesine önem gösterilmelidir. Çünkü dal kabuğunun çatlamasıyla ağaç zarar görür ve kırılan yerden su alıp çürümeye başlar. Çekilen dallar hızlı ve dikkatli bir şekilde toplanmalı, toplandıktan sonra dal mutlaka çekildiği yerine bırakılmalıdır. Kırılan dal kabuğuna hastalık etmenleri yerleşir ve ağaç hastalanır. Fındıkta seneye fındık verecek dişi gözler Ağustos ayında itibaren oluşmaya başlar. Toplama esnasında bu dişi çiçeklere zarar verilmesi halinde seneye oluşacak fındık verimi direkt etkilenmektedir. Fındık erkek organları (püsküller) Ağustos ayında oluşmaya başlar. Aynı dişi gözler gibi erkek gözlerde toplanma esnasında dikkat edilmeli, zarar verilmemelidir. Toplama esnasında kırılan dallar mutlaka temizlenmeli ve bahçe dışına çıkarılmalıdır. Toplama esnasında hastalıklı görülen dallar testere ile dibe yakın yerden ve çapraz olarak kesilip mutlaka bahçe dışına çıkarılmadır.
Çünkü bahçede veya temizlenmeden olacak içinde bırakılan dallar hastalık etmenlerinin yayılmasına yol açacaktır dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.