FİSKOBİRLİK AYAĞA KALDIRILMALI

Tarih: 2009-07-21 00:00:00

CHP Alaplı İlçe Başkanı Mehmet Altay, AKP hükümetinin fındık politikasını eleştirerek, Fiskobirlik kurumunun yeniden ayağa kaldırılması gerektiğine dik-kati çekti. Hükümetin aldığı kararın üreticiyi koruyan bir yapıya sahip olmadığını belirten Altay, "Tüm

CHP Alaplı İlçe Başkanı Mehmet Altay, AKP hükümetinin fındık politikasını eleştirerek, Fiskobirlik kurumunun yeniden ayağa kaldırılması gerektiğine dik-kati çekti. Hükümetin aldığı kararın üreticiyi koruyan bir yapıya sahip olmadığını belirten Altay, "Tüm sivil toplum örgütleri bir olup çiftçimizin hakkını savunmamız gerekiyor. Üreticimiz olarak yapmamız gereken tekrardan Fiskobirlik kurumunu ayağa kaldırmaktır. Ziraat Odası başkanları buna öncülük etmeli ve çiftçi artık hükümete karşı ezdirilmemeli" dedi.
Hükümetin yeni bir karar alarak, "devlet fındık almayacak" dediğini belirten Altay, "Bu sistemle üretici ürününü pazara geç veya kademeli getirmekle birlikte serbest piyasada fındık yükselebilir. Ama yıllık ürün 800 bin ton olduğu bir zamanda, üreticiyi koruyan bir yapı olmaması sebebiyle, bu sistem son derece yanlış bir uygulamadır. Fındık bir kere serbest piyasanın insafına bırakılırsa, bir daha düzlüğe çıkamaz. Sektörün diğer aktörleri, hükümetin aldığı bu karar ile 20 yıldır uğraşıp başaramadıkları işi maalesef bu kararname ile başarmış oldular.  Bu durumda tüm sivil toplum örgütleri bir olup çiftçimizin hakkını savunmamız gerekiyor. Üreticimiz olarak yapmamız gereken tekrardan Fiskobirlik kurumunu ayağa kaldırmaktır. Ziraat Odası başkanları buna öncülük etmeli ve çiftçi artık hükümete karşı ezdirilmemeli. Ben şimdi toplum vicdanına sormak istiyorum. Fındığın tamamına yakınını dünyada Türkiye üretiyor. Bu durumda sadece kendi ürettiğin bir malı neden kendi belirlediğin bir fiyatta satışa sunmuyorsun. Yoksa aciz misin? Sen Türk çiftçisisin.
Sana Atatürk ne dedi. Köylü milletin efendisidir. Bu lafı unutmayın. Söyleyeni hiç unutmayın. Bu yüzden güç sizde kendi gücünüze sahip çıkın"

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

irfan türkyılmaz :

uzun lafın kısası 1999 da fındık kaç paraydı şimdi kaç para bi düşünün aradaki uçurumu ne olduğu ortada yıl 2009 tam 10 yıl önce fındık 7550 tl ydi şimdi üreticilere soruyorum hiçmi karnınız yanmıyor tüm emeklerinize ozamanlar 7550 tl az diyordk şimdi neden çıt çıkmıyor aradaki farkıa siz bişey diyin

Mevlüt AKER :

Fındık üreticisinin gerçek sahibi "FİSKOBİRLİK" tir ve üreticiler bu kurumun etrafında yeniden kenetlenmelidir. Son günlerde basında yeni fındık alanları oluşturulmasına izin verilmeyeceği ve aksi davrananların fındıklarının polis zoruyla söküleceği haberleri yer almaktadır. Bu haberleri duyunca şok oldum. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk Devletidir ve özgür bir ülkedir. Vatandaşlarının mülk edinme ve bunlar üzerinde diledikleri gibi tasarrufta bulunma hakları, seyahat özgürlükleri ve başka şehirlere yerleşme özgürlükleri Anayasamızla güvence altına alınmıştır. Dolayısıyla vatandaşlarımız sahip oldukları tarlalarda insan sağlığı için tehlike oluşturan ve kanunen yasaklanmış olan bitkiler dışında istedikleri ürünü yetiştirme özgürlüğüne sahiptirler. Demokrasiyle yönetilen bir ülkede böyle açıklamaların abasle iştikal olduğunu belirtmek istiyorum. Bu ülkenin ekonomisine milyonlarca dolar katkı sağlayan bütün fındık ürecilerine ve çiftçilere selam ve sevgilerimi sunuyorum

RECEP TUFAN :

Sayın Başkan sözlerinizin tamamına harfiyyen katılıyorum ve sizi desdekliyorum.Sayın başkan 05.05.2000,tarihli bir basın açıklamamı hatırlatmak istiyorum.29.04.2000.cumartesi günü belediye düğün salonunda fisko birliğin genel kurulu yapıldı.Ben Recep TUFAN olarak bir ortak liste yaptım,ve seçimlere katıldım.Basın Açıklamamın bir bölümünü hatırlatmak istiyorum.Fındığımız değerlendirmeizin yolu Fisko birliktir.Saygı değer ortaklar şunu üzülerek ifade etmeden geçemiyeceğim.Gece gündüz çalışarak oluşturduğum kadroyu Solcu kadro'diye lansettiler.Fındığın sağı solu olmaz.Bu olumsuz propaganda karşısında yüksek katılım,eski yönetime karşı tepki dolu ortaklarımızın tavrını oya çeviremedik,neden benim kadrpmo seçtirmemek için oylar zarfa koyularak akşamdan dağıtıldı,Alaplıda başta iki oda başkanı olmak üzere bana karşı oluşturulan yönetim seçimi aldı.Nasıl aldığını o gün genel kurula katılan üyelere bırakıyorum,fiskobirlik muhasebe müdürümüz genel kurul komseri idi ona bırakıyorum.takdir sizin.

RECEPĞ TUFAN :

Sayın başkan fisko birlik kimsenin tekeli değil,fisko birlik ortakların kooperatifi.Fisko birlik acilen yeniden yapılandırılmalı,yeni bir müteşebbis heyet oluşturulmalı çünkü bu yönetime üreticinin güveni tamamen kaybolmuştur.bu konuda genel başkanımıza lütfen çağrıda bulunuyorum,Sayın başkan ALTAY'IN çağrısını iyi değerlendirip,yeni ekiple,taze kanla fisko birlik ayağa kalksın.Fisko birlik ayağa kalkarsa üreticinin geliride ayağa kalkar,haydi üretici davana sahip çık,paranın dini imanı olmaz,üreticininde sağı solu olmaz.NE MUTLU YAŞAMAK İÇİN İNSANCA MÜCADELE VERENLERE.

mustafa kuru :

kimse kusura bakmasın Alaplının köylerinde hala akp çok güçlü ben şunu anlıyorum iktidar ne yaparsak yapalım millet bizi destekliyor havasında millet iktidara sandıkta tokat vurmadıkça daha çok ağlarız

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.