'GELECEĞİ BİRLİKTE İNŞA EDELİM'

Tarih: 2014-10-15 12:57:00

Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mahmut Özer, “Zonguldak kenti ve Batı Karadeniz bölgesinin avantajlarını, güçlü yanlarını kullanarak hızla eksikliklerimizi gidermek, eğitim-öğretim, araştırma ve hizmet üretimi ile ilgili stratejik hedeflerimizi

Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mahmut Özer, “Zonguldak kenti ve Batı Karadeniz bölgesinin avantajlarını, güçlü yanlarını kullanarak hızla eksikliklerimizi gidermek, eğitim-öğretim, araştırma ve hizmet üretimi ile ilgili stratejik hedeflerimizi iyi belirlemek, tüm kaynaklarımızı bu stratejik hedefler doğrultusunda verimli kullanmak ve en önemlisi bulunduğumuz Zonguldak kentinin ve ilçelerinin desteklerini alarak güç birliği yapmak zorundaydık”

 

Mevcut birimleri revize ederek yeni nesil üniversite olgusunun beklentilerine cevap verir hale getirilen üniversitenin dünyada yükseköğretim alanında yaşanan gelişmeleri de anbean takip ettiğini belirten Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mahmut Özer, ülkede hızla büyüyen yükseköğretim sistemi içerisinde kendisine saygın bir yer edinme uğraşında bulunduğunu belirtti. Rektör Özer konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

 

“TOPLUMSAL BİR TALEP SÖZ KONUSU”

Ülkelerin ekonomik gelişiminde yetişmiş insan gücü önemli bir rol oynamaktadır. Eğitim düzeyi arttıkça, hem istihdam edilebilirliğin hem de gelirin arttığı ulusal ve uluslararası verilerle desteklenmektedir. Dahası mezunlara sağladığı avantajlar dolayısıyla, yükseköğretime toplumsal bir talep söz konusudur. Bu talep, ülkemizde ve tüm dünyada gittikçe artmaktadır. Ülkeler yükseköğretim sistemlerini artan talebi karşılamak üzere genişletmeye, çeşitlendirmeye ve yeniden yapılandırmaya çalışmaktadır. Bu bağlamda Türk yükseköğretiminde son yıllarda oldukça büyük bir genişleme ve yaygınlaşma yaşanmaktadır.

 

GÜÇBİRLİĞİ ZORUNLULUĞU

Yükseköğretimdeki hızlı büyüme ile birlikte beklentilerin hızla yükselmesi yükseköğretim kurumlarının eğitim-öğretim ve araştırmada çeşitliliklerini artırmalarını da zorunlu kılmıştır. Bütün bu koşullar, üniversiteleri rekabete zorlamaktadır. Bu nedenle, bulunduğumuz Zonguldak kenti ve Batı Karadeniz bölgesinin avantajlarını, güçlü yanlarını kullanarak hızla eksikliklerimizi gidermek, eğitim-öğretim, araştırma ve hizmet üretimi ile ilgili stratejik hedeflerimizi iyi belirlemek, tüm kaynaklarımızı bu stratejik hedefler doğrultusunda verimli kullanmak ve en önemlisi bulunduğumuz Zonguldak kentinin ve ilçelerinin desteklerini alarak güç birliği yapmak zorundaydık.

 

PAYLAŞIMCI BİR KURUMSALLIK

Göreve geldiğim günden itibaren Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin, içinde yaşadığı toplumla güçlü bağları olan, çok sesliliğin üniversite için öneminin bilinciyle tüm çalışanlarını ve öğrencilerini kucaklayan, iletişim ve güvenin egemen olduğu bir üniversite olması için çalışmaktayım. Üniversitemizde araştırmacı, yenilikçi, dışa dönük ve her düzeyde paylaşımcı bir kurumsal kültürü yerleştirmek öncelikli amaçlarım arasında yer aldı.

 

GERİ BİLDİRİMLERLE BELİRLEDİK

Üniversiteler için özerklik (autonomy) ne kadar önemliyse hesap verebilirliğin (accountability) de o kadar önemli olduğunu düşünmekteyim. Bu nedenle hem stratejik hedeflerimizi hem de bu stratejik hedeflere ulaşmak için yaptığımız çalışmaları tüm paydaşlarımızla paylaşmak, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü olarak benim en önemli önceliğimdir. Bu öncelikten yola çıkarak yakın vadede stratejik hedeflerimizi tüm yöneticilerimiz ve çalışanlarımızdan aldığımız geri bildirimlerle belirledik. Her yıl stratejik hedeflerimizi gerçekleştirmek üzere yaptığımız tüm faaliyetleri de 2011 yılından itibaren hem “Kampüsün Sesi” gazetemizin Temmuz-Ağustos sayısında yayımladık hem de basın toplantıları aracılığıyla kamuoyuyla paylaştık. Bu vesile ile üniversitemizin eğitim-öğretim, araştırma ve topluma hizmet üretimi faaliyetlerinde görevde bulunduğum son dört yılda başarmış olduğumuz büyük gelişmeyi toplu olarak sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duymaktayım. Üniversitemizin bu aşamaya gelmesinde katkıda bulunan herkese çok teşekkür ediyor, özverili çalışmalarından dolayı tüm akademik ve idari personelimize şükranlarımı sunuyorum.

 

“ADIMLARI ATMAKTA”

Bir yandan mevcut birimlerini revize ederek yeni nesil üniversite olgusunun beklentilerine cevap verir hale getiren Üniversitemiz, dünyada yükseköğretim alanında yaşanan gelişmeleri de anbean takip etmektedir. Ülkemizde hızla büyüyen yükseköğretim sistemimiz içerisinde kendisine saygın bir yer edinmek uğraşını sürdüren Üniversitemiz, uluslararası rekabete hazır bir kurumsal yapıyı da oluşturmak için gerekli adımları atmaktadır. Kaliteli odaklı sürdürülebilir bir büyüme modelinin uygulandığı kurumumuzun elde ettiği ve sizinle paylaştığımız bu başarılar, siz değerli paydaşlarımızın eşsiz katkı ve destekleri ile gerçekleşmiştir. Bizlere duyduğunuz güven ve sunduğunuz katkılar için teşekkür ediyorum”

 

(Haber Merkezi)

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.