"GEMİ SÖKÜM TESİSLERİ İHANETTİR"

Tarih: 2009-07-25 00:00:00

TMMOB Şehir Plancıları Odası Zonguldak Temsilcisi M.Yesari Sezgin, gemi söküm tesislerinin çevreye, doğaya ve gelecek nesillere ihanet olduğunu öne sürdü. İl Temsilcisi Sezgin, son yıllarda tersanelerin, kent ekonomisi için önem kazanan alan olduğunun göz

TMMOB Şehir Plancıları Odası Zonguldak Temsilcisi M.Yesari Sezgin, gemi söküm tesislerinin çevreye, doğaya ve gelecek nesillere ihanet olduğunu öne sürdü. İl Temsilcisi Sezgin, son yıllarda tersanelerin, kent ekonomisi için önem kazanan alan olduğunun gözlemlendiğini belirtti. Sektörün, bölgenin gelişmesini sürdürmesinin yanı sıra istihdam sorununun çözümüne de katkı sağladığını belirten Sezgin, şunları söyledi:
"ÖLÜMCÜL SEKTÖRE
KARŞI DURMALIYIZ"
"Tersanelerin Zonguldak ekonomimiz için son yıllarda önem kazanan bir alan olduğu gözlemleniyor. Bu sektör bölgemizde gelişmesini sürdürüyor ve istihdam sorununun çözümü için de bir katkı sağlıyor. Tersanelerin bölgemizde artmasının ve geliştirilmesinin bölge ekonomisine sağlayacağı katkı yadsınamaz, bu sebeple hepimiz bu yöndeki yatırımların gelişmesinden yanayız. Bu sektörde son aylarda yaşanan ve ülke gündeminde yer alan iş kazalarının bölgemizde yaşanmaması ve firmaların bu konuda yeterli tedbirleri sağlaması da diğer bir temennimiz. Bunun yanında zaman zaman gündeme gelen, yapılması için girişimlerde bulunulan ve Kilimli Alacaağzı mevkisinde imar planlarında hala yer aldığını öğrendiğimiz ancak bugün için henüz bölgemizde gerçekleştirilmemiş olan gemi söküm tesisleri konusuna ise ölümcül bir sektör olduğu için karşı durmamız gerekiyor. Gelişmiş ülkeler bu sektörü tamamen kaldırma yoluna gidiyor ve kesinlikle yeni tesis yapmamaktır. Bu tesislerin yerel çevreyi asbest, madeni yağlar ve ağır metallerle kirletmesinin dışında Birleşmiş Milletler tarafından dünyadaki en zehirli 12 madde arasında gösterilen poliaromatik hidrokarbonlar poliklorlu bifeniller ve orgonotin birleşikleri yoluyla çevre ve insan sağlığına önemli zarar verdiği ortadır.
Bu sebeple tersane yatırımlarına ne kadar destek verirsek gemi söküm tesislerinin bölgemizde yer almasının o kadar karşısında olmalıyız. Bu konuda yetkililere sesleniyorum, gemi söküm tesislerinin bölgemizde yer almasına izin vermeyiniz. İlgili belediyeye düşen görevde imar planında gerekli değişikliği derhal yaparak gemi söküm tesisi amacına ayrılan alanı planlardan kaldırmaktır.
Ayrıca çevre ile ilgili kuruluşlarımızın da bu konuda dikkatlerini çekmek istiyorum."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

NECDET ÖZSAYGIN :

Sayın Yesari Sezgin beyi, yürekten kutlamak gerekiyor.Çünkü bunun bir söylenti olması bile ürkütücü.Bu konuda başkaca kurum ve bilim adamlarının, daha aydınlatıcı bilgi vermeleri gerektiğine inanıyorum.Yanlız bizde bir beklenti vardır. Adamlar gelir kazmayı vurur, yada bacadan zehir kusmaya başlar, o zaman aklımıza bir şeyler yapmak gelir. Ancak o zamanda, iş işten geçmiş olur.Bu konuda yeteri kadar donanımlı, birikimi olan üniversitemiz,sivil toplum örgütlerimiz ile o bölge halkını yanına alarak, bu girişimin ne kadar tehlikeli olduğunu ve karşı çıkılması gerektiğini, İzmir Aliağa örneğinden yola çıkarak anlatmalı,kamuoyu oluşturmalı ve bunu engellemelidir.Aksi takdirde, çok ağır bedeller ödenmesinin kaçınılmaz olacağını, yöre halkının bilmesi gerekir.Slogan belde yaşayanları, çevremizin Aliağa olmasını istemiyoruz Şiarıyla bu mücadeleyi, hemen şimdi başlatmaları gerekiyor.kendilerine başarılar diliyorum.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.