GENETİK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİ ALMAYA BAŞLIYOR

Tarih: 2013-06-13 09:16:00

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde açılan Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, 2013-2014 Akademik Yılından itibaren öğrenci almaya başlıyor.

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde açılan Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, 2013-2014 Akademik Yılından itibaren öğrenci almaya başlıyor. Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünün öğrenci kontenjanı 30 olarak belirlendi.  BEÜ Fen Edebiyat Fakültesinde 2012 yılında kurulan Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, 2013 yılında faaliyete başladı. İnsan Genom Projesinin tamamlanmasıyla beraber potansiyeli hızla artan ve gelişmiş ülkelerde büyük destek gören Moleküler Biyoloji ve Genetik bilim dalı, aynı zamanda biyoteknoloji, nanobiyoteknoloji, genetik mühendisliği ve biyomühendislik gibi diğer ileri bilim dallarına da bilimsel ve akademik altyapı oluşturuyor. Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü mezunları; enstitü ve araştırma merkezlerinde, ilaç sektörünün Ar-Ge, klinik araştırma, satış ve ruhsatlandırma birimlerinde, hastane veya özel laboratuvarların tıbbi analiz yapan birimlerinde, biyoteknolojik çalışma yapan kurum veya firmalarda, biyolojik ürünlerin (aşı, ilaç, serum vb.) üretiminin ve kalite kontrolünün yapılmasında ve bu tesislerin yönetiminde, adli tıp ve kriminoloji laboratuvarlarında, gıda, tarım, hayvancılık, çevre ve sağlık sektöründe ve ilgili bakanlık birimlerinde çalışma olanağına sahipler.
Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, “Fen Edebiyat Fakültemize, bilim dünyasında önemi her geçen gün artan Moleküler Biyoloji ve Genetik alanında bir bölümü kazandırmış olmaktan son derece mutluyuz,” dedi. BEÜ’nün yeni açılan pek çok bölümüyle geleceğe daha güçlü adımlarla ilerlediğini kaydeden Özer; “Yeni açtığımız bölümlerle 2013-2014 Akademik Yılında 8000 yeni öğrenciyi Üniversitemize kazandırmayı düşünüyoruz. Böylece, Bülent Ecevit Üniversitesinin toplam öğrenci sayısı 26 bine ulaşacak” şeklinde konuştu.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.