'GEREKİRSE GREVE DE GİDECEĞİZ'

Tarih: 2013-05-30 11:03:00

Türk Metal Sendikası Karadeniz Ereğli Şubemizi ziyaret eden Erdemir’de çalışan üyelerimize, 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nde gelinen nokta ve bundan sonraki süreç anlatılmaya devam ediliyor. Üretim Planlama Müdürlüğü’nde çalışan bir grup işçi, mesai biti

Türk Metal Sendikası Karadeniz Ereğli Şubemizi ziyaret eden Erdemir’de çalışan üyelerimize, 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nde gelinen nokta ve bundan sonraki süreç anlatılmaya devam ediliyor. Üretim Planlama Müdürlüğü’nde çalışan bir grup işçi, mesai bitiminde geldikleri sendika binasında Şube Başkanı Yusuf Ziya Odabaş’ı ziyaret ederek bilgi alışverişinde bulundular. Odabaş, işçilere 25 Şubat’ta başlayan Toplu İş Sözleşmesinde gelinen noktayı aktarırken, MESS ile tutulan uyuşmazlık zaptı sonrası arabulucuya gidildiğini söyledi.
Arabulucudan da sonuç çıkmaması durumunda sendika olarak greve gidilebileceğini anlatan Odabaş, “Ne yazık ki yaptığımız görüşmelerde anlaşma sağlanamadı. Elbette arabulucu süresinde de görüşmeler olabilir. Ancak, işçimizin lehine olmayan her talebin karşısında duracağız. Gerekirse greve de gideceğiz” dedi.
Sendikaya üye işçilerde, sendikalarına olan bağlılıklarını bir kez daha dile getirirken, yaşanan süreçte alınacak karara destek olacaklarını ifade ettiler.

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Ünal Savaş :

JAPON FİRMALARINDA ÇALIŞANLARIN GREV ANLAYIŞI...!!! İnsan kaynağının yaratıcı potansiyelinin, üstünlük için tükenmez bir zenginlik kaynağı olduğunu ilk anlayan ve yönetsel yaklaşıma yansıtanlar, Japon işletmeleri olmuştur. Japon yönetim felsefesinin temelinde “BİR İŞİ EN İYİ O İŞİ YAPAN BİLİR” fikri vardır. 1960’larda oluşturulan kalite çemberleri ve benzeri öneri geliştirme gurupları, Japon şirketlerini yaratıcı beyin fırtınası yönteminin mucizevî sonuçları ile karşı karşıya bırakmıştır. GREVDEKİ BİR JAPON FİRMASINDA ÇALIŞANLAR, GÜNLÜK İŞLERİNE DEVAM ETMEKTE, YALNIZCA DÜŞÜNME, ÖNERİ GELİŞTİRME VE İYİLEŞTİRME FAALİYETLERİNİ ASKIYA ALMAKTADIRLAR. BU GREVLER, JAPON FİRMALARI İÇİN YARATICILIK YARIŞINDA GERİ KALMA TEHDİDİ OLARAK DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR. ÜNLÜ ÇELİK KRALI ANDREW CARNEGIE’E ŞÖYLE BİR SORU SORMUŞLAR: “ELİNİZDEKİ BÜTÜN İMKANLÂRI KAYBETSENİZ, ACABA BÖYLE BİR SANAYİİ YENİ BAŞTAN NE KADAR ZAMANDA KURABİLİRSİNİZ?” CARNEGIE CEVAP VERMİŞ: “EĞER İMKÂNLARDAN KASTINIZ FABRİKALARIN FİZİKİ YAPILARI, MAKİNELER VE DONANIMSA, ÜÇ SENEYE KALMAZ ŞİMDİKİNDEN DAHA MÜKEMMEL VE MODERN BİR ŞEKİLDE SANAYİMİ KURABİLİRİM; FAKAT BÜTÜN ELEMANLARIMI, YANİ UZMANLARIMI, MÜHENDİSLERİMİ VE İŞÇİLERİMİ KAYBETMİŞSEM EĞER, O ZAMAN BU SANAYİİ KURMAK İÇİN ARTIK BENİM ÖMRÜM YETMEZ.” SAYGILARIMLA “FESTİVALE HAYIR. ÜRETMEDEN TÜKETMEK, EREĞLİ'Yİ TÜKETMEKTİR.” Ünal SAVAŞ – Erdemir emeklisi, Kalite gönüllüsü “Kalite formalite değildir.” “Quality is not a formality.”

Ünal Savaş :

SÖZÜN ÖZÜ -1) “BİR ŞİRKETİ İŞ HAYATINDA FARKLI KILAN TEK UNSUR İNSAN FAKTÖRÜDÜR. SİZİN TEKNOLOJİNİZ, BİNALARINIZ, KULLANDIĞINIZ ARAÇ VE GEREÇLER RAKİPLERİNİZ TARAFINDAN TAKLİT EDİLEBİLİR; YALNIZ BİR TEK KAYNAK VAR Kİ O TAKLİT EDİLEMEZ. BU DA İNSAN KAYNAĞIDIR.” Charles Nielson SÖZÜN ÖZÜ -2) “GEÇMİŞTE KURUMLAR, MÜŞTERİLER VE PAZAR PAYI KONUSUNDA REKABET EDERLERDİ; ŞİMDİYSE EN İYİ ÇALIŞANLARI BULMAK KONUSUNDA REKABET EDİYORLAR. GELECEKTE BU DAHA FAZLA BÖYLE OLACAK. EN İYİ İNSANLARI BÜNYESİNDE TOPLAYABİLEN VE ELLERİNDEN GELENİN EN İYİSİNİ YAPMALARI KONUSUNDA ONLARI YÜREKLENDİREN BİR KURUM YALNIZCA PROFESYONEL MANADA DEĞİL, DUYGUSAL OLARAK DA ETKİLİ SAYILIR.” Claus Moller ACIMASIZ BİR REKABETİN HÜKÜM SÜRDÜĞÜ GÜNÜMÜZ DÜNYASINDA, ŞİRKETİMİZİN REKABET GÜCÜNÜ VE KURUMSAL PERFORMANSINI SEKTÖRÜMÜZE YÖN VEREN VE OYUNUN KURALLARINI BELİRLEYEN KÜRESEL ÇELİK ŞİRKETLERİ SEVİYESİNE ÇIKARMADA EN ÖNEMLİ BELİRLEYİCİ GÜÇ OLAN ENTELEKTÜEL SERMAYEMİZE SAHİP ÇIKARAK; EMEĞİNİN VE ALINTERİNİN KARŞILIĞINI GREVE GİTMEDEN VEREBİLMEK VE ALABİLMEK DİLEKLERİMLE… SAYGILARIMLA “FESTİVALE HAYIR. ÜRETMEDEN TÜKETMEK, EREĞLİ'Yİ TÜKETMEKTİR.”

Ünal SAVAŞ – Erdemir emeklisi, Kalite gönüllüsü “Kalite formalite değildir.” “Quality is not a formality.”

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.