"GEREKLİ MÜCADELE BAŞLAYACAKTIR"

Tarih: 2009-05-21 00:00:00

Zonguldak Eğitim İş Başkanı Metin Kahveci, 16 Mayıs 2009 Cumartesi tarihinde yapılan Açık Öğretim Lisesi Sınavında yer alan bir soru ile Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret edildiğini ifade etti.Kahveci, "Milli Eğitim Bakanı'nı ve Cumhuriyetin savcılarını bir

Zonguldak Eğitim İş Başkanı Metin Kahveci, 16 Mayıs 2009 Cumartesi tarihinde yapılan Açık Öğretim Lisesi Sınavında yer alan bir soru ile Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret edildiğini ifade etti.
Kahveci, "Milli Eğitim Bakanı'nı ve Cumhuriyetin savcılarını bir kez daha göreve çağırıyor, bu konuda gerekli hassasiyeti gösteren öğrencilerimize, velilerimize ve duyarlı davranan herkese teşekkür ediyoruz" dedi.
Sorunun kitapçıkta yer almasına göz yumanları kınadıklarını belirten Kahveci açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
"16 Mayıs 2009 Cumartesi günü ülke genelinde yapılan Açık Öğretim Lisesi Sınavı, kelimenin tam anlamıyla bir skandala neden olmuştur. Sınavda T.C Devrim Tarihi ve Atatürkçülük-1 dersine ait 11. Sınav sorusu, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK'e apaçık hakarettir
 Soru kitapçıkta:
"Aşağıdakilerden hangisi Atatürk'ün kişisel özelliklerinden biridir? 
a)Hayalperest oluşu
b)Maceracı oluşu
c)Mantıklı oluşu
d) Mandacı oluşu"
şeklinde yer almıştır.
Bu sıfatların Türk ulusunun makus talihini yenmenin ötesinde bütün mazlum ulusların idolü haline gelmiş bir kahramanın adıyla birlikte anılmasını cehaletin doruğu olarak değerlendiriyoruz. Aksi halde bu sıfatların Atatürk'ün adıyla birlikte bir soruda seçenek olarak dahi verilmesi onun aziz hatırasına ihanet, Türk ulusuna hakarettir. Bu pervasızlığın resmi bir sınavda yapılacağı olasılığını düşünmek dahi istemiyoruz. Böyle bir soruyu hazırlayan, denetleyen ve bu ulusun gençlerinin önüne koyma aymazlığını gösterenleri kınıyor, Cumhuriyetin savcılarını bu konuda sorumluluğu olanlarla ilgili olarak göreve çağırıyoruz.
Bu sorunun sınav kitapçığında yer almasına sebep olanlara ve göz yumanlara Eğitim-İş Sendikası ve Cumhuriyet öğretmenleri olarak şunu hatırlatmayı görev biliriz:
Mustafa Kemal ATATÜRK; Türk ulusunun kurtuluşunu emperyalist güçlerle işbirliğine endeksleyen hayalperest zihniyete kafa tuttuğu, Çanakkale Cephesini  maceraperest Alman komutanlara emanet edecek kadar maceracı paşalara karşı çıktığı, kendi saltanatını korumak için mandacı bir ruh haliyle, bir devletin boyunduruğunu çözüm gibi gösteren padişaha boyun eğmediği için, bu sıfatlarla asla ama asla bir arada anılamaz!
Bunu yapanlar, ya birer cehalet abidesidir ya da Mustafa Kemal ATATÜRK'ü ve onun kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'ni içine sindiremeyenlerdir. Eğitim-İş, bu çirkinliğe karşı tepkisiz kalmayacak, gerekli hukuki mücadeleyi başlatacaktır
Milli Eğitim Bakanı'nı ve Cumhuriyetin savcılarını bir kez daha göreve çağırıyor, bu konuda gerekli hassasiyeti gösteren öğrencilerimize, velilerimize ve duyarlı davranan herkese teşekkür ediyoruz."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.