GEZGİN ARICILARA BELGE UYARISI

Tarih: 2010-05-27 00:00:00

Alaplı Kent Konseyi Tarım Komisyonu Başkanı ve Arıcılar Derneği Başkanı Hüseyin Tosun, Bölgede gezginci arıcılık yapmak isteyen üreticilerin Tarım İlçe Müdürlüklerinden izin belgesi almasının zorunlu olduğunu söyledi.  Tosun, kovanlarını başka bir ile sev

Alaplı Kent Konseyi Tarım Komisyonu Başkanı ve Arıcılar Derneği Başkanı Hüseyin Tosun, Bölgede gezginci arıcılık yapmak isteyen üreticilerin Tarım İlçe Müdürlüklerinden izin belgesi almasının zorunlu olduğunu söyledi.  Tosun, kovanlarını başka bir ile sevk etmek isteyen arıcıların, işletme tanımlama numarası ile birlikte il ve ilçe Tarım Müdürlüklerine başvurarak, ''Hayvan Sevklerine Mahsus Veteriner Sağlık Raporu'' alması gerektiği belirten Tosun, "Rapordaki sevk adresi ile konaklama adresinin aynı olması gerekmektedir. Sevkin ardından konaklanan yerin il ve ilçe Tarım Müdürlüklerine, veteriner sağlık raporu ile başvurularak bir hafta içerisinde arı konaklama belgesi alınmalıdır. Devlet ormanlarında konaklayacak arıcı ise, öncelikle Çevre ve Orman Bakanlığının ilgili birimlerinden alacağı izin belgesine istinaden bu belgeyi alacaktır. Arıcı kimlik belgesi olan arıcıya konaklamada öncelik verilecektir. Yer gösterilmeden ve belgeleri olmadan yerleşen arıcının kovanları, il ve ilçe Tarım Müdürlüklerinin talebi ile mülki amirlikçe güvenlik güçleri marifetiyle bulunduğu yerden kaldırılacaktır. Arıcılarımızın mağdur olmamaları için gerekli izin belgelerini almaları gerekmektedir" dedi.
İlçede Organik tarım çalışmaları ile ilgili toplantılar düzenleneceğini belirten Tosun, "Alaplı ilçesinde Organik tarıma müracaat eden üreticilerimiz için ORSER sertifikasyon Müdürü Ziraat Mühendisi  Nurter Mortaj'ın konuşmacı olarak katılacağı ve yetkililerin hazır olacağı toplantılar yapılacaktır. Bu toplantılara organik tarıma daha çok ilginin olduğu köylerden 28 Mayıs 2010 tarihinde Dağköyünde, aynı gün Gümeli beldesinde ve Aydınyayla köyünde ve diğer köylerde üreticilerle toplantılar yapılacaktır" dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.