GIDA İŞLETMELERİNE HİJYEN EĞİTİMİ

Tarih: 2012-10-11 00:00:00

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Gökçebey İlçe Müdürlüğü'nün Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı'na (BAKKA) Teknik Destek Programı çerçevesinde sunduğu Gıda İşletmelerinde Hijyen ve Sanitasyon Projesi kabul edildi. Proje kapsamında 5-17 Kasım 2012 tarihleri arasında

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Gökçebey İlçe Müdürlüğü'nün Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı'na (BAKKA) Teknik Destek Programı çerçevesinde sunduğu Gıda İşletmelerinde Hijyen ve Sanitasyon Projesi kabul edildi. Proje kapsamında 5-17 Kasım 2012 tarihleri arasında ilçedeki restoranlara yönelik eğitim gerçekleştirilecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Gökçebey İlçe Müdürü Sevim Küçükbekir, konuyla ilgili şunları söyledi:

5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve bu kanuna istinaden çıkarılan 17 Aralık 2011 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Gıda Hijyeni Yönetmeliği'ne göre gıda üreten veya satışa sunan işletmelerin hijyen ve sanitasyon eğitimlerini 31 Aralık 2012 tarihine kadar almalarını zorunlu hale getirmiştir. Bu amaçla İlçe Müdürlüğümüzce işletmeleri bilgilendirme ve eğitim almalarını sağlamak amacıyla bölgemizde faaliyet gösteren Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı'na (BAKKA) Teknik Destek Programı çerçevesinde Gıda İşletmelerinde Hijyen ve Sanitasyon Projesi sunulmuştur. Projemiz, Ajans tarafından kabul görmüş ve İlçe Müdürlüğü ile Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı arasında protokol imzalanmıştır. Bu protokol çerçevesinde restoranlara yönelik eğitim 5-17 Kasım 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Yine gıda üreten veya satışa sunan işletmelere yönelik İlçe Müdürlüğümüz, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Zonguldak'ta yetkilendirme verilen Esnaf ve Sanatkarlar Odası arasında ortaklaşa gıda hijyeni ve sanitasyonu semineri, 15-17 Ekim 2012 tarihlerinde düzenlenecektir. Seminer sonunda başarılı olanlara hijyen eğitimi belgesi verilecektir. Gıda işletmelerine yönelik yapılacak bu eğitim ve seminerler neticesinde gıda güvenilirliği, halk sağlığı,  tüketici menfaatlerinin korunması, gıda üretimi, işlenmesi ve dağıtım aşamalarını kontrol altında tutarak halkın yeterli miktarda güvenli gıdayla beslenmesinin sağlanması amaçlanmaktadır.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.