GMİS, ARMUTÇUK'TA MADENCİLERİ BİLGİLENDİRDİ

Tarih: 2014-09-17 16:31:00

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Armutçuk Müessesesi’nde çalışan maden işçilerini ziyaret ederek yürürlüğe giren torba kanunun madencilikle ilgili maddeleri konusunda bilgilendirdi.   Zi

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Armutçuk Müessesesi’nde çalışan maden işçilerini ziyaret ederek yürürlüğe giren torba kanunun madencilikle ilgili maddeleri konusunda bilgilendirdi.

 

Ziyarete Alabaş’ın yanı sıra GMİS Genel Başkan Yardımcısı Satılmış Uludağ, Genel Sekreteri Behzat Cinkılıç, Genel Mali Sekreteri Muharrem Sarıçam, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Osman Tutkun, GMİS Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu ve Şube Yöneticileri ile Karadon Şube Başkanı Neşat Cebeci ve şube yöneticileri katıldı. Torba Yasa olarak bilinen 6552 Sayılı Kanun ile taşkömürü ve linyit maden ocaklarında çalışan işçilerin en az iki asgari ücret alacaklarını belirten Alabaş, çalışma süreleriyle ilgili maddenin yürürlük tarihinin ise 1 Ocak 2015’e bırakıldığını söyledi. Alabaş, Çalışma Bakanı Faruk Çelik ile görüştüklerini ve Sendikalarının teklifi olan günlük 7,5 saat, haftada 37,5 saat ve iki gün tatil çalışma süresinin Ekim ayı içinde yapılacak düzenlemeyle hayata geçirilmesi sözünü aldıklarını belirtti. Madencilerin emeklilik yaşının yasayla 55’ten 50’e çekildiğini, yıpranma payıyla birlikte emeklilik yaşının 43’e kadar düşeceğini belirtti.

 

"SİTEMLERİNİZİ ANLIYORUZ"

Alabaş şöyle konuştu; “Bildiğiniz gibi Soma faciasından sonra yoğun bir gündemimiz oldu. Zamanımın büyük bir bölümünü şehir dışında geçirmek zorunda kaldım. Bu nedenle sizi ziyaret edemedim, işyerlerine gelemedik. Zaman zaman sizlerin sitemleriyle de karşılaşıyoruz. Bu sitemlerinizi anlıyoruz. Bildiğiniz gibi Soma kazasından sonra yoğun bir süreç geçirdik. Buralara gelemememize rağmen buradaki sorunlarla ilgili gerek Genel Merkez Yöneticisi arkadaşlarımızdan, gerekse şubeci ve temsilci arkadaşlarımızdan bilgi alıyoruz. Arkadaşlarımız çözebildikleri sorunları çözüyor, çözmediklerini bizlere ulaştırıyorlar. Şahsen beni arayan çok sayıda arkadaşımla da görüşüyorum. Başta Soma maden şehitlerimiz olmak üzere, tüm maden şehitlerimizi ve önceki gün İstanbul’da bir asansör faciasında yaşamını yitiren işçi kardeşlerimiz ile iş kazalarında yaşamını yitiren tüm işçi kardeşlerimizi rahmetle anıyor, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum.

 

İŞ GÜVENLİĞİ İLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİMİZİ KAMUOYUYLA PAYLAŞTIK
Soma kazasının meydana geldiği andan itibaren son arkadaşımızın cenazesi çıkana kadar Sendikamız ve sizler adına kaza ile ilgili çalışmaları yakından takip ettim. Madencilerin sorunlarını ve sıkıntılarını, Soma kazasıyla ilgili bilgileri kamuoyuyla televizyonlar aracığıyla paylaştım. Bir daha böyle acı kazalar yaşanmaması için alınması gereken önlemlerle ilgili görüşlerimizi anlattık. Soma kazasının ardından Soma Yasası olarak bilinen ancak daha sonra madde sayısının 146 olmasıyla torba kanuna dönüşen kanun tasarısı gündeme geldi. Torba yasanın alt komisyon çalışmaları ile Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapılan görüşmelerini, ardından Meclis çalışmalarını sizler adına takip ettik ve gerekli yerlerde müdahil olmaya çalıştık. Soma yasası olarak 61 maddeyle gündeme gelen, ancak daha sonra yapılan eklerle 146 maddeye ulaşarak Torba Yasaya dönüşen yasa tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçti. 11 Eylül’de Cumhurbaşkanına gitti, onaylandı ve Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

 

2008’DE ELİMİZDEN ALINAN HAKLARIN BİR BÖLÜMÜNÜ GERİ ALDIK
Yasa Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra yürürlüğe giren maddeler var. Ayrıca daha sonraki günlerde, yılbaşında ve 4 ay sonra yürürlüğe girecek maddeler de var. Bizi ilgilendiren ve yürürlüğe giren maddelerin başında emeklilik yaşındaki düzenlemeler var. 01.10. 2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile madencilik işkolunda emeklilik yaşında üst sınır 55’e çıkartılmış ve fiili hizmet süresi daraltılmıştı. Bu yasa ile yaş sınırı 50’ye indirildi, ayrıca; yıllık ücretli izin, sıhhi izin, hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günleri ile eğitim, kurs, iş öncesi ve sonrası hazırlık süreleri de fiili hizmet süresinden sayılacak. Böylece 2008’de alınan haklarımızın bir kısmını geri almış olduk. Hemen yürürlüğe giren maddelerden birisi de; “Linyit” ve “Taşkömürü” çıkarılan işyerlerinde, yer altında çalışan işçilere ödenecek ücret miktarı 4857 sayılı Kanunun 39’uncu maddesi uyarınca belirlenen asgari ücretin iki katından az olmayacak.

 

"2006 VE 2009 İŞE GİRİŞLİ ARKADAŞLARIMIZIN EN DÜŞÜK  YEVMİYESİ 75 TL OLACAK"
Bizim 2006, 2009 ve sonrasında işe giren,  yeraltında çalışan ve yevmiyesi 75 liranın altında olan çok sayıda arkadaşımız bu artıştan yararlanacak.  Bu konuda detaylı bir çalışma yapıyoruz. Hepinizin beklediği, Sendikamızın da teklif ettiği çalışma saatleriyle ilgili bir düzenleme var. Biliyorsunuz GMİS olarak biz, 6 saatlik çalışmanın uygulanmasının mümkün olmadığını, uygulamada sıkıntılar olacağını, günde 7,5 saat, hafta 5 gün ve toplam 37,5 saat çalışma ve iki gün tatil şeklindeki düzenlemenin doğru olacağını kamuoyuyla paylaştık.

 

GÜNLÜK 7,5 SAAT, HAFTALIK 37,5 SAAT, İKİ GÜN TATİL DÜZENLEMESİ İÇİN SÖZ ALDIK
Konuyla ilgili Çalışma Bakanı ve Meclis’teki partilerin grup başkan vekilleriyle görüştük. Yeraltında 36 saat olarak geçen maddenin yeniden müzakere ile düzeltileceğini söylemişlerdi. Ancak torba yasada hiçbir madde yeniden müzakere ile düzeltilmedi. Torba yasanın yasalaştığı günden önce Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile birlikte Çalışma Bakanı Faruk Çelik’i makamında ziyaret ederek bir görüşme yaptık.  Çalışanların da işverenlerinde Sendikamızın da isteğinin haftalık 37,5 saat çalışma süresi olduğunu söyledik. Sayın Faruk Çelik çalışma saatleriyle ilgili düzenlemenin 1 Ocak 2015 tarihine bırakılacağını ve bu tarihten önce çalışma saatleriyle ilgili yeni düzenlemenin bizim talep ettiğimiz şekliyle değiştirileceğini söyledi. Biz bu sözün takipçisi olmaya devam edeceğiz. Çünkü muhalefet partisi grup başkan vekilleri ile de görüşerek bu konuda iktidar ve muhalefet arasında ortak bir görüş oluşturduk.

 

GRUPLU ARKADAŞLARIMIZIN DAİMİYE GEÇİŞİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Bu dönem içinde, gruplu arkadaşlarımızın daimiye geçirilmesi konusunda da bir dizi görüşmelerimiz oldu. O hedefimize de inşallah kısa süre içinde ulaşacağız.

 

İŞÇİ ALIMI İÇİN GÖRÜŞMELER YAPTIK

Tabiki ki işçi alımı konusunda da girişimlerimiz devam ediyor. Yasa Tasarısının görüşüldüğü son gece TBMM’de değerli milletvekilimiz Köksal Toptan bey ile birlikte, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanımız Sayın Ali Babacan ile bu konuyu görüştük.  Arkadaşlarıyla değerlendireceklerini söyledi.

 

SOMA ŞEHİTLERİNİN AİLELERİNE TANINAN HAKLAR, ZONGULDAK MADEN ŞEHİTLERİ AİLELERİNE DE TANINMALIYDI
Her ortamı, her fırsatı değerlendirmeye çalışıyoruz. Alt Komisyondan, üst komisyona, oradan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki gece yarısı görüşmelerine kadar Torba yasayı sizler adına takip ettim,  Sevindiğimiz bölümler var, üzüldüğümüz bölümler var. Maden şehidi bir babanın çocuğu olarak sadece Soma faciasında şehit olan arkadaşlarımızın bir yakınının işe alınacağı maddesini genele yayamadık. 166 yıllık üretim kültürü ve 5 bin şehidi olan Zonguldak için bu maddenin uygulanmaması bölge insanı olarak bizleri derinden yaralamıştır.
Zonguldak maden şehitleri yakınlarının da bundan yararlanması için mücadelemiz devam edecek.
Ayrıca memur arkadaşlarımızı baskı altına alan maddelerin düzeltilmesi mücadelesinin de içinde olacağız.
Bu duygularla hepinize teşekkür ediyor, işten çıkan arkadaşlarımıza iyi istirahatler, işe gidecek arkadaşlara da iyi çalışmalar diliyorum. Allaha emanet olun, hepinizi sevgi ve saygılarımızı sunuyorum"

 

(Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.