“GMİS, SENDİKACILIĞIN KOLEJİDİR”

Tarih: 2009-07-28 00:00:00

Eski sendikacılardan İsmail Topkar asistanlığını da yapan torunuyla birlikte, GMİS Genel Başkanı Ramis Muslu’yu ziyaret etti.87 yaşındaki Topkar, 66 yıllık sendikacılık tecrübelerini paylaştığı Muslu’ya başarılar diledi.Genel Maden İş’in kurucuları ve dah

Eski sendikacılardan İsmail Topkar asistanlığını da yapan torunuyla birlikte, GMİS Genel Başkanı Ramis Muslu’yu ziyaret etti.
87 yaşındaki Topkar, 66 yıllık sendikacılık tecrübelerini paylaştığı Muslu’ya başarılar diledi.
Genel Maden İş’in kurucuları ve daha sonraki yıllarda başkanlık görevlerinde bulunan çok sayıda ismi yakinen tanıdığını ve onlarla çalışma fırsatı bulduğunu belirten Topkar, “Genel Maden İşçileri Sendikası, sendikacılığın kolejidir” dedi.
GMİS Genel Başkanı Ramis Muslu da ziyaretin kendilerine onur verdiğini belirterek, “Sayın Topkar’ın GMİS’in kuruluşu aşamasındaki ve daha sonraki yıllardaki anılarını dinlemek, tecrübelerinden yararlanmak memnuniyet verici” dedi.
Topkar, ziyaretin ardından GMİS Başkarlar Kurulu Toplantı Salonu’nda bulunan GMİS Kurucuları ve Genel Başkanları’nın fotoğraflarını da inceleyerek anılarını tazeledi.
Mehmet Çelikel Lisesi mezunu olan İsmail Topkar, 1949 yılında ABD-AFL, CIO Yüksek Hür Sendikacılık Kolejini bitirdi. 1946 yılında Zonguldak’ta şimdiki adıyla Genel Maden İşçileri Sendikası’nın kuruluşu için çalışma başlatan isimlerden biri olan Topkar, 117 ülkede sendikacılık üzerine araştırma ve incelemeler yaptı. Topkar, ilk Türk Teşkilatlanma Komitesi Başkanı, ilk Türk-İş Temsilcisi ve Petrol-İş Genel Sekreteri, IFPCW Dünya Petrol ve Kimya Federasyonu Başkanlığı görevlerinde bulundu. Topkar’ın sendikacılık alanında çok sayıda ödülü bulunuyor.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

NECDET ÖZSAYGIN :

Çok değerli, İsmail Topkar amca.Amca diyeceğim çünkü babam yaşındasınız.Ben 25 yıl TTK'da çalıştım ve emekli oldum. Aynı zamanda, bu süre zarfında da GMİS üyesiydim.Sizi sadece Sendikamız, GMİS kaynaklarında.Kurucu olarak tanıdık, daha fazlasını bilmiyorduk.Çünkü sendikal yaşamınızla ilgili, bir tek kaynak sendikamızda yoktu.Aslında siz o kadar değerlisiniz ki, hani köy enstitüsü mezunu öğretmenlerimiz var ya, bu günkü eğitimci kuşağı onlara çok değer verir ve onların anılarını dinler.Sizinde mutlaka, bu 60 yıllık sendikal hayatınızda,genç işçi kuşaklara ve bu gün buna çok ihtiyacı olan,sendikacılara buradan sesleniyorum.İsmail amcanın yaşadığı deneyim ve birikimlerini sizlerle paylaşmak üzere, çeşitli platformlara davet edin.İsmail amca GMİS artık, kolej falan değil.Ogünler mazide kaldı.Keşke bu günkü sendikacıların kafasına dank etsede, sizleri baş tacı yapsalar.Sizler bu kazanımları kolaymı elde ettiniz diyorum. Sana uzun bir ömür diliyorum.İsmail amca Esen kalın.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.