GMİS’TEN AÇIKLAMA

Tarih: 2015-05-05 16:50:34

Kısa adı GMİS olan Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci, 4-10 Mayıs İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası nedeniyle Yönetim Kurulu adına bir mesaj yayınlayarak iş sağlığı ve güvenliğinin önemine dikkat çekti.

Demirci’nin mesajı şöyle;

“Ülkemizde, iş sağlığı ve güvenliği bilincinin artırılması amacıyla 4-10 Mayıs tarihleri İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası olarak kabul edilmiştir.

İş sağlığı ve güvenliğinin tanımını yaparsak “ işyerinde işin yürütülmesi sırasında çeşitli nedenlerden kaynaklanan sağlığa zarar verebilecek koşullardan korunmak amacıyla yapılan sistemli ve bilimsel çalışmalardır” diyebiliriz.

İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının ana amacı çalışanları korumaktır. Çalışanları iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı koruyarak ruh ve beden bütünlüklerinin sağlanması amaçlanmaktadır. İşyerinde sağlıklı bir çalışma ortamı yoksa işçilerin sağlığından söz edilemez.

İş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin eksiksiz alınması bir işyerinde üretim güvenliğinin sağlanmasını da beraberinde getirir ve verimi artırır.

Ülkemizin iş kazalarında dünyada üçüncü, Avrupa’da birinci sırada olduğu göz önüne alınırsa İş Sağlığı ve Güvenliği bilincinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasının kaçınılmaz olduğu da görülecektir.

Biz maden işçileri olarak dünyanın en zor ve riskli iş kolunda alın teri dökerek ülkemize hizmet ediyoruz.

Son dönemde Soma’da ve Ermenek’te yaşanan maden faciaları, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. İnsan odaklı değil kar odaklı çalışma sistemi nedeniyle meydana gelen facialar, özellikle derin yeraltı madenciliğinde devlet ciddiyetine ihtiyaç duyulduğunu bir kez daha ortaya çıkarmıştır.

Gelişmiş ülkeler, insana ve çalışana değer vererek ekonomik büyümesini sağlamaktadır. Öncelikli amaç, insana yakışır çalışma ve yaşama şartlarını oluşturmaktır.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) çalışmaları kapsamında, işçi-işveren-hükümet üçlüsü tarafından geliştirilen ve yüksek bir koruma düzeyi içeren standartlardan birisi de iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgilidir.

İşyerlerinde gerekli iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınarak iş kazalarının azaltılması ve tüm işçilerin sağlığının korunması temel hedeftir.

Genel Maden İşçileri Sendikası olarak tüm çalışanlara, iş sağlığı ve güvenliğinin tüm yönleriyle sağlandığı çalışma şartlarında, sağlıklı ve güvenli bir yaşam mücadelemizi sürdürüyoruz”.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.