GÖZLER TEPEYE ÇEVRİLDİ

Tarih: 2012-01-13 00:00:00

Göztepe'nin bölge halkının hizmetine kazandırılması için Kdz.Ereğli Kaymakamlığı, Kdz.Ereğli Belediyesi, Müze Müdürlüğü ve TSO ortak çalışma başlatıyor. Sit  alanlarının belirlenmesinin ardından çeşitli düzenlemeye gidilecek, bu çalışmalara AKP Zonguldak

Göztepe'nin bölge halkının hizmetine kazandırılması için Kdz.Ereğli Kaymakamlığı, Kdz.Ereğli Belediyesi, Müze Müdürlüğü ve TSO ortak çalışma başlatıyor. Sit  alanlarının belirlenmesinin ardından çeşitli düzenlemeye gidilecek, bu çalışmalara AKP Zonguldak Milletvekili Ercan Candan'ın da tam destek vermesi bekleniyor.

Kaymakam İbrahim Çay, gazeteniz Önder'in konuya ilişkin haberinin ardından yaptığı açıklamasında, Bu bölge ile sorunlarımız vardı. Sizde bu sıkıntıları dile getirmişsiniz. Birlik ve beraberlik içerisinde sorunun çözümünü ve Göztepe'nin bölge halkının kullanımına açılması için üzerimize düşen tüm çalışmaları ortaya koyacağız dedi.

Hacı Baba Türbesi, Atatürk Rölyefi, Türk Bayrağı'nın bulunduğu Gözte-pe, uyuşturucu, alkol ve fuhuş bataklığından kurtarılacağı ve bölgeye kazandırılacağı günü özlemle bekliyor haberimizin ardından Kdz. Ereğli Kaymakamlığı harekete geçti. Kdz. Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay konuyu bir kez daha gündeme getiren Gazeteniz Önder'in Sorumlu Müdürü Mustafa Kemal Bektaş'a teşekkür ederek, Gerçektende bu bölge ile ilgili sıkıntılarımız vardı. Kdz.Ereğli Belediyesi, Müze Müdürlüğü ile irtibata geçtik yine Kdz.Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası da bize bu bölgenin kazandırılması için tam destek veriyor. Birlik ve beraberlik içerisinde sorunun çözümünü ve Göztepe'nin bölge halkının kullanımına açılması için üzerimize düşen tüm çalışmaları ortaya koyacağız. Müze Müdürlüğümüz girişimlere başladı, Kdz.Ereğli Belediyesi'nin de söz konusu alan içerisinde bir düzenleme çalışması yapmak için projeyi faaliyete sokmak üzere hare-kete geçti önümüzdeki sü-reçte bölgedeki sit alanı derecelerine göre tamamen belirlenecek.

İŞTE O HABER
Gazeteniz Önder'in önceki gün verdiği haber şu şekilde idi: Kdz.Ereğli'nin en güzel yerlerinen biri olan alkol, uyuşturucu ve fuhuş bataklığından kurtulamayan Göztepe'nin sit alan probleminin ortadan kaldırılarak tarihi bir görünüme kavuşturulması için yetkililerin harekete geçmesi bekleniyor. Karadeniz'deki denizcilerin fenercilerinin ilk piri olan Şeyh Seyyid Nasrullah Hazretlerinin de türbesi bulunan Göztepe'de Kandilliler Derneği tarafından yaptırılan dev Atatürk rölyefi, dev Türk Bayrağı, vericiler ve baz istasyonları yeralıyor.

UYUŞTURUCU YUVASI
Göztepe'nin zirvesine çıkıncaya kadar pek çok noktada bira şişesi, bali kutusu, siyah poşet, çöp yığınları oluşmuş. Özellikle akşam saatlerinde ise Göztepe sakinlerinden alınan bilgiye göre kadınlı erkekli grupların çıktığı ve fuhuş yaptığı alan olarak gösteriliyor. Kdz.Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler zaman zaman bu alanda kontrol yapsa da önüne bir türlü geçilemiyor. Kdz.Ereğli'nin hem sahil güzergahını hem Erdemir başta olmak üzere pek çok noktasını net bir şekilde görülebilen Göztepe'nin önündeki yasal engellerin kaldırılması veya kaldırılmasa bile bu alanın turizm açısından bölgenin hizmetine sunulması isteniyor.

MANZARA VERİCİLER VE
BAZ İSTASYONLARINA
Gazetemiz muhabirine açıklamada bulunan vatandaşlar, Kdz.Ereğli'nin en güzel noktası diyebiliriz. Teleferik yapılacak denildi ama bunun için sit alanı engelinin ortadan kaldırılması gerekiyordu böyle bir şey olmadı, gerçekleştirilmedi. Sit alanı içerisinde vericiler ve baz istasyonları var yine bu alanlar turizm açısından bölgeye kazandırılamaz mı? Örneğin bir şehitlik burada yapılamaz mı? Kdz.Ereğli'de sorun üretip sağa sola saldıracaklarına bölgenin geleceğine ışık tutacak projeleri hayata geçirmek bu kadar zor mu? Çalışkan Kaymakamımız bu konuda bir adım atsa inanıyoruz ki arkası rahatlıkla gelebilir sözleri ile konuştular.

HACI BABA TÜRBESİ
Türbenin içerisinde çeşitli mezarlar var. Mezar çevreleri temiz dururken bazı noktalar çalı çırpı ile tamamen kapanmış. Türbenin girişinde türbe ile ilgili şu bilgilere yer veriliyor: Seyh Seyyid Nasrullah Hazretleri Halifeleri, Seyyid Yahya-yi Şirvani Hazretlerinin Oğullarından olup 1320 yıllarında Orhangazi tarafından bu havaleye kolonizatör tebliğçisi olarak tarım, ağaçlandırma, denizcilik işlerinde buraları örgütlemek ve Türkleştirmek için gönderilmiştir. Orhangazi gelip kaleyi ve çevreyi feth ettiğinde ona maneviyat hocalığı yapmıştır. Göztepesinden deniz yolcularına ışık tuttukları malumdur.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

misafir :

YEREL GAZETECİLİĞİN SADECE SİYASAL VE EKONOMİK ÇEKİŞMELERDE KULLANILAN BİR ENSTRÜMAN OLMADIĞINI GÖSTERDİĞİNİZ VE TOPLUMSAL DUYARLILIK GEREKTİREN KONULARDA (BU VE BUNA BENZER HABERLERİNİZİ OKUDUM)KONULARI GÜNDEME TAŞIYARAK SOSYAL HAYATA KATKI SAĞLADIĞINIZ İÇİN ÖNDER'E TEŞEKKÜRLER.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.